Mezarına yapılan saldırı protesto edildi!

Mezarına yapılan saldırı protesto edildi!
Muğla'nın Datça İlçesi'nde, şair Can Yücel'in 12'nci ölüm yıldönümünden bir hafta sonra mezarının parçalanması, 'Can Yücel Dostları' tarafından protesto edildi...

Muğla'nın Datça İlçesi'nde, şair Can Yücel'in 12'nci ölüm yıldönümünden bir hafta sonra mezarının parçalanması, 'Can Yücel Dostları' tarafından protesto edildi.

Türk Edebiyatı'nın usta şairi Can Yücel'in, Muğla'nın Datça İlçesi'ndeki mezarına geçen cuma günü yapılan saldırı, kendilerine 'Can Yücel Dostları' adını veren bir grup tarafından protesto edildi. Belediye Mezarlığı'nda usta şairin kabri başında toplanan yaklaşık 200 kişi adına yapılan basın açıklamasında, "Onun mezarına saldıranların kim olduğunu bilmiyoruz. Ama şunu da biliyoruz ki bu topraklarda ötekinin mezarının saldırıya uğraması sıradan bir olay" denildi.

Şairin mezarının üzeri, 'Can Baba onurumuz, gururumuz', 'Ne kadar yalansız yaşasak o kadar iyiyiz', 'Can Baba sevgi duvarımızsın', 'Can'ımız ciğerimiz' yazılı pankartlarla donatılırken, bir grup ise kırılan anıt mezarın üzerine Mersin ağacı dalları bıraktı.

'Can Yücel Dostları' adına hazırlanan ortak açıklama Melda Omay tarafından okundu. Yücel'in mezarının vahşi bir saldırıyla parçalandığını belirtilen Omay, şunları söyledi:

"Yaşadığımız topraklarda yabancısı olmadığımız bir hunharlıkla yine karşı karşıya kaldık. Toplumun yerleşik kanaatlerine boyun eğmeyen ama bu toprağın insanlarına olan sevgisini her zaman dile getiren Can Yücel, bu tarihsel kişiliğiyle örnek bir mücadele insanı oldu. O bir sosyalist, o bir şair, o 'İnsana ait olan hiçbir şey bana yabancı değildir' diyen dünya görüşünün takipçisi oldu. Resmi görüşe hiçbir zaman teslim olmadı. Devlet de egemen olan da hiçbir zaman onu sevmedi. O yoksulların, garibanların, çöpçünün şairi oldu. O tercih ettiği yaşam tarzının bedelini de ödemesini bildi. İşsiz kaldı, beş parasız dolaştı, yolundan dönmedi. "

OMAY: İNSANLIK DIŞI DAVRANIŞ

Mezara yapılan saldırının insanlık dışı olduğunu vurgulayan Omay, şöyle devam etti:

"Yapılan her saldırı için de toplumun hassasiyeti değişmez bir gerekçe oluyor. Muhalif olanı, yasalarla yaşarken, şiddetle bastırmayı tarz haline getirenler, onun mezarına da nefretlerini kusarak insanlık dışı davranışlarını sürdürüyorlar" diye konuştu. Can Yücel'in mezarına yapılan saldırının fikri zeminini hazırlayanların kutsalları istismar ettiklerini öne süren Omay, "Mezarında şarap içilmesi karşısında, gerek bazı siyasi parti temsilcilerinin ve bazı yerel basın mensuplarının 'kutsala saygı' içerikli açıklamaları fitili ateşleyen bir rol oynadı. Bu partilerin tutumu ikiyüzlülüklerini ele veriyor. "

Datça Mezarlığı'nın farklı inançlara sahip insanların yattığı bir hoşgörü mezarlığı olduğu hatırlatan Omay, "Bizler de farklılıklarımızla birlikte yaşayabilme erdemliliğini gösterebilmeliyiz. Mülki makamlardan ivedilikle failleri bulup yargı önüne çıkartmasını bekliyoruz" diye konuştu.

61 yaşındaki emekli Hüseyin Fehmi İnci'nin, 'Yaşa N'olur Sen Can Baba' adlı şiirini okumasının ardından kalabalık sessizce mezarlıktan ayrıldı.

Protesto eylemi boyunca, polisin çevrede geniş güvenlik önlemi alması dikkat çekti. - Muğla / Datça

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com