Mezarlık gibi bahçe!

Mezarlık gibi bahçe!
Eski jandarma binası bahçesinde kafatası ve kemikler bulundu.

Diyarbakır’da bir dönem jandarmanın istihbarat ve terörle mücadele merkezi binası ile Diyarbakır Cezaevi ile Adliye Sarayı’nın bulunduğu Saraykapı Mevkii’nde restorasyon çalışmaları sırasında 6 kafatası ve kemikler bulundu.

Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi Saraykapı Semti’nde bulunan ve 1990’lı yılarda Jandarma Merkez Komutanlığı, Diyarbakır Cezaevi ve Adliye binasının bulunduğu alanda bir süre önce restorasyon çalışması başlatıldı. Eski Jandarma Komutanlığı ve Diyarbakır Cezaevi arasındaki bahçede arkeologlar toprağa gömülü 6 kafatası ile kemik bulunca durumu Diyarbakır Arkeoloji Müzesi ile polise bildirdi.

Polis bölgeye güvenlik şeridi çekip kimsenin girmesine izin vermezken, kazı çalışmaları yapılıp- yapılmayacağıyla ilgili Cumhuriyet Savcısı’nın karar vereceği belirtildi. Kafatası ve kemiklerin İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderileceği ve kime ait olduklarının ise DNA testiyle saptanacağı belirtildi.

SAVCI GELDİ
Diyarbakır’da kemiklerin bulunduğu bölgeye gelen Cumhuriyet Savcısı, çevreye güvenlik şeridi çektirerek, girişlere izin vermeyip, gazetecileri de uzaklaştırdı. İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici’de bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Bilici, bulunan kemiklerin kayıpların yakınları ile karşılaştırılarak DNA yapılacağını belirterek, şunları söyledi:

"Burası JİTEM’in sorgulama yeriydi, katliamların, yargısız infazların, faili meçhullerin yapıldığı yerdi. Ve bir çok sivil burada kaybettirildi. Şu anda burada yapılan kazı çalışması sonucu insan kemiklerine rastlandı. İlk yapılan tespitler 6 insana ait olduğu kemik ve kafatasının olduğu yönünde.

Bize başvuran aileler var. Burada bulunan cesetlerin, kemiklerin çıkmasıyla ilgili bu ailelerin başvurusu nedeniyle buradayız. Savcıyla da görüştük kazı çalışmaları bitince, kemikler çıkarıldıktan sonra, bize gelen başvurular doğrultusunda, bazı ailelerin çocuklarının, kardeşlerinin buraya getirildiği beyanları var. Onların başvurularını alıp DNA testi için resmi girişimde bulunacağız. Umuyorum ve diliyorum en azından bize başvuran aileler yakınlarının kemiklerine kavuşmuş olurlar. Belki bir mezar taşına sahip olur."(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com