“Mezarlık Taşınmayacak”

“Mezarlık Taşınmayacak”
Meydan Mahallesi'nde yaklaşık 200 kabrin bulunduğu mezarlığın başka yere taşınması için Anıtlar Kurulu'na müracaat eden Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'ya kuruldan olumsuz cevap geldi. Geçtiğimiz günlerde kabir sahibi yakınlarınca taşınmaması için

Meydan Mahallesi'nde yaklaşık 200 kabrin bulunduğu mezarlığın başka yere taşınması için Anıtlar Kurulu'na müracaat eden Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'ya kuruldan olumsuz cevap geldi. Geçtiğimiz günlerde kabir sahibi yakınlarınca taşınmaması için imza kampanyası düzenlenen mezarlığın bulunduğu alana artık pazar yeri yapılamayacak. 

Konuyla ilgili dün basın açıklaması yapma gereği duyan Mustafa İça, Gaybi Efendi Mahallesinin şehir merkezine en yakın mahallelerden biri olduğunu, burada pazar yerinin oluşturulması ile ilgili olarak mevcut olan mezar yerinin kenarındaki pazarın dar olması nedeniyle çalışma başlattıklarını ifade etti. Bu kapsamda iki ayrı alternatif üzerinde durduklarını belirten İça, bu alternatiflerden biri olan “mezar yerinin taşınması” fikrinin Anıtlar Kurulu tarafından kabul edilmediğini vurguladı.

Geçtiğimiz günlerde özellikle otoyol projelerinde güzergah dışında bırakılışımızla ilgili olarak şehir yöneticilerinin bir araya geldiği “İstişare Toplantısı”nda da bu konuyu gündeme getirdiğini hatırlatan İça, bu konuda da istişareye önem verdiğinin altını çizmek istediğini, kesin tavırlı olmadıklarını ifade etti.

İça konuşmasının devamında şunları söyledi:

Kütahyamız'da güzel oluşumlara sebep olmak ve problemleri çözmek adına, Ticaret ve Sanayi Odamızın önderliğinde Valimizin, tüm milletvekillerimizin, iktidar ve muhalefet olarak il başkanlarının, Rektörümüzün, iş adamlarımızın ve sivil toplum kuruluşlarının katıldığı geniş çaplı bir beyin fırtınası çalışması başlatıldı. Ben bu toplantıda bu projelerimin hepsini katılan arkadaşlarıma tüm siyasi parti liderlerine ve milletvekillerine anlattım.

Burada yapılacak olan çalışma için değişik seçeneklerle fikirlerini almaya çalıştım. İki tane projemiz vardır:

Alternatif 1'de Gaybi Efendi Mahallesi'ndeki büyük mezarın dışında küçük mezar alanımızı içine alan pazaryerimizin yapılanması projesidir. Bu projede sağlık ocağımızın yanında iki katlı bir yer yapılacak, altına aynen Perşembe ve Cumartesi pazarında olduğu gibi peynirciler ve zeytinciler yerleşebilecektir. Perşembe pazarında olduğu gibi üstü örtülecek. Diğer alanları açık alan olmak üzere böyle bir proje geliştirdik. (Anıtlar Kurulu'nca kabul edilmeyen proje) Alternatif 2'de mezarımız dışarıda bırakılacak ve kenarındaki alanlarda yapılaşma olacaktır.”


İÇA: “MEZARLIĞA DEFİN YANLIŞLIKLA YAPILMIŞ”

Gaybi Efendi Mahallesindeki mezarlığa defin yapıldığıyla ilgili iddiaları doğrulayan Mustafa İça, “Arkadaşlarımıza söyledik bu hatayı da yapmayacaklar. Anıtlar Kurulu mezarların yeni yapılanmanın dışında bırakılmasını söylediler. Onu dışta bırakacak şekilde Alternatif 2'nin üzerine çalışılarak, uygulamanın ona göre geliştirilmesi için bir görüş belirdi” dedi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com