MGK sonrası uçak açıklaması

MGK sonrası uçak açıklaması
Cumhurbaşkanı Gül'ün başkanlığında yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.
Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. MGK'nın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapılan haziran ayı olağan toplantısı 5 saat sürdü.

Suriye'nin Türk savaş uçağının düşürülmesinin ardından yapılan ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında Türkiye'nin ve KKTC'nin Doğu Akdeniz'deki temel hak ve çıkarlarının korunmasına yönelik alınan önlemler masaya yatırıldı. MGK sonrası yapılan yazılı açıklamada, "Ülkemizin dış politika öncelikleri arsasında yer alan Doğu Akdeniz'de Türkiye ve KKTC'nin hak ve menfaatlerinin korunması konusunda ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımızın işbirliği içerisinde icra ettikleri faaliyetlerin sürdürülmesi kararlaştırılmıştır" denildi.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Başkanlığı'nda Çankaya Köşkü'nde toplanan MGK'nın ardından yapılan açıklamada, toplantıda ülke güvenlini ilgilendiren iç ve dış gelişmelerin ele alındığı bildirildi. Açıklamada, bu çerçevede terörle mücadeleye aynı kararlılıkla devam edileceği vurgulanarak, "Terör eylemelerinin toplumsal barışın tesisi ve sorunun çözümüne yönelik irade ve bu yönde atılacak sağduyulu adımları sabote edemeyeceğinin altı çizilmiştir" denildi.

Açıklamada, Irak, Mısır ve Libya'daki gelişmelerin de değerlendirildiği belirtildi. Türkiye'nin Irak'ın güvenliğine, istikrarına ve toprak bütünlüğüne verdiği önem de vurgulanarak, bu ülkedeki siyasi gelişmelerin yakından takip edildiği hatırlatıldı ve altı ayı aşkın bir süredir devam eden siyasi bunalımın bir an önce demokratik ve anayasal çerçevede çözüme kavuşturulmasının önem taşıdığı belirtildi.

MGK bildirisinin Mısır'la ilgili kısmında Mısır'daki cumhurbaşkanlığı seçiminin ülkenin demokratik dönüşüm sürecinin ilerletilmesi bakımında büyük önem taşıdığı, sürecin memnuniyetle karşılandığı, geçiş sürecinin demokratik meşruiyet, ulusal birlik ve uzlaşı anlayışı temelinde, halkın meşru talep ve beklentileri doğrultusunda başarıyla ve zamanında tamamlanmasının önem taşıdığı ifade edildi. Bildiride, Türkiye'nin Mısır'ın tarihi değişim ve demokratik dönüşüm sürecini desteklemeye devam edeceği kaydedildi.

Açıklamada, toplantıda Libya'daki gelişmelerin de değerlendirildiği ifade edildi ve "Ulusal Kongre seçimlerinin barış ve huzur ortamı içinde gerçekleştirilerek, siyasi geçiş sürecinin ülkenin birlik ve toprak bütünlüğü temelinde sürdürülmesi yolunda temenni ifade edilmiş, bu süreçte Türkiye'nin Libya'ya vermekte olduğu desteği sürdüreceği belirtilmiştir" denildi.

Suriye'nin Türk savaş uçağını düşürdüğü bölgeyi de kapsayan Doğu Akdeniz bölgesi ile ilgili olarak da şu ifadelere yer verildi:

"Ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Doğu Akdeniz'deki temel hak ve çıkarlarının korunmasına yönelik olarak alınan önlemler ve önümüzdeki dönemde atılacak adımlar kapsamlı olarak ele alınmış, son dönemde yaşanan gelişmeler değerlendirilmiştir. Ülkemizin dış politika öncelikleri arsasında yer alan Doğu Akdeniz'de Türkiye ve KKTC'nin hak ve menfaatlerinin korunması konusunda ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımızın işbirliği içerisinde icra ettikleri faaliyetlerin sürdürülmesi kararlaştırılmıştır."( (BRK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com