MGK'da Suriye konuşuldu

MGK'da Suriye konuşuldu
Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Başkanlığında Milli Güvenlik Kurulu toplantısı yapıldı. Toplantının gündem maddesi Suriye kriziydi.

Toplantı sonrası yayınlanan bildiride son günlerde terör örgütünün okulları hedef aldığı eylemleri ile terörün karanlık emellerini bir kez daha ortaya koyduğu vurgulandı.

Yaklaşık 4 saat süren MGK toplantısı sonrasında yayınlanan bildiride, vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit eden terör eylemlerinin ve bunlara karşı güvenlik güçleri tarafından yürütülen başarılı operasyonlar ile alınan ve alınması gereken diğer tedbirlerin görüşüldüğü kaydedildi.
Terör örgütünün son günlerde bölgenin kalkınmasına hizmet edecek yatırımları ve ilim irfan yuvası okulları hedef aldığı hatırlatılarak, “ bu eylemler terörün karanlık emellerini bir kere daha ortaya koymuştur, bütün baskılara rağmen yöre halkının çocuklarını okullara göndermeye devam etmesi ile öğretmenlerin canları pahasına okullarına, halkımızın da öğretmenlerimize sahip çıkması taktirle karşılanmıştır” ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplanan MGK sonrası yayınlanan bildiride, Suriye’deki gelişmelerin Türkiye’ye etkisinin ele alındığı, “Uluslararası hukuk temelinde bütün tedbirleri almak ve uygulamak konusunda kararlılığın bir kez daha ifade edildiği” belirtildi.
Çankaya Köşkü’nde yaklaşık 4 saat süren MGK sonrası yapılan açıklamada, Suriye’deki gelişmelerin Türkiye’ye yönelik etkilerinin etraflıca ele alındığı, sınır güvenliğinin sağlanmasına yönelik tedbirlerin gözden geçirildiği, ulusal güvenliğin ve vatandaşların korunmasının en etkili şekilde sağlanması amacıyla, “Uluslararası hukuk temelinde bütün tedbirleri almak ve uygulamak konusunda kararlılığın bir kez daha ifade edildiği” belirtildi. Açıklamada, Suriye’de yaşanan olayların insani boyutu üzerinde de ağırlıklı olarak durulduğu, bu kapsamda Türkiye’deki kamplarda kalan ve sayıları 100 bini aşan Suriyeli sığınmacıların ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik çalışmaların gözden geçirildiği kaydedildi.
 
Açıklamada, terör örgütünün Suriye’de yaşanan olayların yarattığı otorite boşluğunu istismar girişimlerine de dikkat çekilerek, “Ülkedeki çatışma ortamından kaynaklanan her türlü tehdit ve bunlara karşı alınabilecek önlemler tüm boyutlarıyla görüşülmüştür” ifadelerine yer verildi.
Dönem içerisinde Irak’ta meydana gelen gelişmelerin de toplantıda ele alındığının belirtildiği açıklamada Türkiye-Irak ilişkilerin mevcut durumunun ve geleceğinin masaya yatırıldığı kaydedildi ve özetle şu ifadelere yer verildi:

“Ayrıca, bölgesel barış ve istikrar açısından büyük önem taşıyan Mısır ve Libya’daki siyasi dönüşüm süreci ayrıntılı olarak irdelenmiş, bu ülkelerin karşı karşıya bulunduğu sorunların aşılmasına yönelik olarak sergilenebilecek dayanışmanın önemi üzerinde durulmuştur. Türkiye’nin çevresindeki kara, deniz ve hava faaliyetleri gözden geçirilmiştir. Toplantıda son olarak küresel düzeyde ciddi boyutlara ulaşan siber tehdit ve bu tehdidin ülkemiz güvenliğine etkileri değerlendirilmiş, bu tür tehditlerin engellenmesi ve siber güvenliğimizin sağlanmasına yönelik ulusal düzeyde koordinasyon ve uluslararası düzeyde işbirliğinin gerekliliğine vurgu yapılmıştır.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com