MHP Genel Başkanı Bahçeli, Denizli'de

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Denizli'de
Bahçeli: "Yolsuzluklarla ilgili iddiaları bastırmaya ve inkar etmeye çalıştıkça ahlak, adalet, hukuk, maneviyat ve insani değerlerimiz zarar görmektedir"- "Son 11 yıllık sürede, iktidar gücü, kronikleşen sorunlara çözüm üretmek için kullanılmak yerine ist

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Yolsuzluklarla ilgili iddiaları bastırmaya ve inkar etmeye çalıştıkça ahlak, adalet, hukuk, maneviyat ve insani değerlerimiz zarar görmektedir" dedi.

Bahçeli, partisinin Denizli il başkanlığınca Anemon Otel'de düzenlediği akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, herkesin ortak beklentisinin, huzurlu, sağlıklı ve güvenli bir hayat olduğunu, siyasi iktidarların bunu dikkate alarak, politikalarını öncelikle insanın mutluluğu ve esenliği amacına yönlendirmesi gerektiğini ifade etti.

Ekonomik istikrar ve dengeyi sağlayamamış, üretim eksenli bir model kuramamış, sanayileşme konusunda değerli adımlar atamamış iktidarların, bugünü heba ettiği gibi geleceği de kararttıklarını dile getiren Bahçeli, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin en ciddi sorunlarından birisi de mevcut hükümetin sadece konuşuyor olmasından kaynaklanmaktadır. Başbakan kurduğu hayal borsasında oyalandıkça Denizli kaybetmekte, Türkiye geriye gitmektedir. Daha da kötüsü yolsuzluklarla ilgili iddiaları bastırmaya ve inkar etmeye çalıştıkça ahlak, adalet, hukuk, maneviyat ve insani değerlerimiz zarar görmektedir. Ekonomiyi, siyasetten; ekonomik faaliyetleri sosyal konulardan ayırmak imkansızdır. Ekonomik yorumları güvenlik, asayiş, kültür, insan psikolojisi, dış politika gibi alanlardan ayrı düşünmek mümkün değildir. Birbirini doğrudan etkileyen bu girift yapıda, iyi giden bir ekonomide diğer alanlarda da ciddi zafiyet olmayacaktır."

Bahçeli, iktidarda 12. yılına AK Parti'nin ortaya koyduğu ekonomik ve sosyal tablonun iç acıcı olmadığını ileri sürerek, Türkiye'nin yatırım ve üretiminin artmadığı, işsizliğin çığ gibi büyüdüğü, yoksulluğun derinleştiği, yolsuzlukların genişlediği, milli ve manevi değerlerin istismar edildiği, aile bağlarının, toplumsal ahlaki değerlerin yerle bir edildiği, gerilim ve kutuplaşmanın yönetim tercihi olduğu, kardeşliğin yaralandığı vahim bir tabloyla karşı karşıya olduğunu iddia etti.

AK Parti hükümetinin, milleti bir arada tutan ortak değerlerin kaynaştırıcı gücünü inkar ettiğini savunan Bahçeli, şöyle devam etti:

"AKP hükümeti, bunun yerine tarihi ve kültürel derinliği olmayan, yapay farklılıkların ayrıştırıcılığı üzerinden bölücü ve cepheleştirici bir siyaset üslubu benimsemiştir. Son 11 yıllık sürede, iktidar gücü, kronikleşen sorunlara çözüm üretmek için kullanılmak yerine istismar, gerilim ve kutuplaşma yönünde kullanılmıştır. Sorunlar karşısında başarısızlığa uğranılan her durumda geçmişi suçlama geleneği sürdürülmüştür. Vatandaşımızın ekonomik ve sosyal hayatına ilişkin beklentilerinin boşa çıktığının farkına varıldığı her durumda mutlaka bir istismar vesilesi bulunmuştur. Sistemli gayretlerle yıpratılan devlet ve toplum hayatımızın hemen her alanında yaşanan bloklaşmalar giderek fecaat boyutlara ulaşmıştır. Ekonomik gelişmeler de yaşadığımız genel bunalımdan farklı bir seyir izlememiştir. Gelir dağılımındaki adaletsizlik, ekonomik kararlardaki ahenksizlik ve sosyal ahlaktaki çöküşün hızlanması ile körüklenmek istenen kardeş kavgası geleceğe umutla bakılmasına mani olmuştur."

-Merkez Bankasının faiz kararı

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulunun aldığı faiz artırımı kararını da eleştiren Bahçeli, bu artışın girişimcileri zorlayacağını, darboğaza sürükleyeceğini öne sürdü.

Bunun yanı sıra toplumda işçi, memur, esnaf, köylü ve emeklilerin mağdur oldukları ve kaderlerine terk edilmiş olduğunu savunan Bahçeli, "Yıllardır işsizlik önlenememiş, yoksulluk azaltılamamış, gelir dağılımı adaletli hale getirilememiştir. Yolsuzluk ve yozlaşmalar AKP döneminde inanılmaz seviyelere gelmiştir. Merkezi ve yerel idarelerde kamu kaynakları haksız, hukuksuz, usulsüz şekilde yandaşlara dağıtılmış ve halen de devam edilmektedir." dedi.

Bahçeli, "AK Parti iktidarının siyasi onur ve haysiyetini, ayakkabı kutularıyla değiştirdiğini ve hükümetin ölümcül rüşvet hastalığına baştan ayağa yakalandığını" dile getirerek, şöyle devam etti:

"Başbakan rüşveti inkar etmektedir. Yolsuzluk iddialarını komplo olarak görmektedir. Başbakan açısından, 'yargı darbe yapmaktadır'. Yine bu zihniyete göre, 'casuslar her taraftadır, küresel suikastçılar işbaşındadır'. Zannedersiniz, 17 Aralık'tan beri hükümet iftirayla karşı karşıyadır. Başbakan yolsuzlukları reddettikçe zora düşmekte, debelendiği bataklığa biraz daha batmaktadır. Hiç kimsenin, Türkiye'nin sözde büyümesini hedef aldığı yoktur. Hiçbir dış mihrakın üçüncü köprüyü, üçüncü hava limanını, hızlı treni, ihanet sürecini hedef yaptığı falan da yoktur. Zaten çoğu küresel çevrelerden izin ve icazet alınarak yapılmış veya başlanılmış işlerdir. Kamuoyuna yansıdığı kadarıyla, AKP ihalelerinden nemalananların da haraca bağlandığı anlaşılmaktadır. Medya ihalelerinde kullanılmak üzere bazı bakanların Başbakan talimatlı bağış havuzu oluşturdukları, aldıkları komisyon ve yüzdelerle hukuk ve ahlaki kaideleri ferç ettikleri ortaya çıkmıştır ve Başbakan sayesinde büyük ihaleler alan bazı meşhur işadamlarının millete nasıl hakaret ve küfrettiği de basına sızan tapelerden açıkça görülmüştür."

Hükümetin, Türkiye'yi bu kadar vahim bir noktaya getirdiğini dile getiren Bahçeli, "Kan lobisi, faiz lobisi, terör lobisi, hıyanet lobisi, bölücülük lobisi, savaş lobisi, silah lobisi öteden beri Başbakanla birliktedir. Özellikle faizlerdeki yüzde 100'e varan artışlardan sonra hiç kimse Başbakanın sözlerine, haykırışlarına, sahte diklenmelerine bundan sonra itibar etmeyecektir. Faiz lobisi Başbakandan alacaklarını tahsil etmiş, Türk milletini, Denizlili sanayiciyi, esnafı, girişimciyi, mağduru ve mazlumu can evinden vurmuştur. Bir ara ümük sıkmaktan bahsedenler şimdi hepimizin, hepinizin canını sıkar hale gelmiştir" ifadelerini kullandı.

-Milli egemenlik, demokrasi, bağımsızlık

Bahçeli, AB ile müzakereler ve çözüm sürecinde mili egemenlik, demokrasi, dayanışma, bağımsızlık ve onurlu yaşam kavramlarının tartışılır hale geldiğini savunarak, Türk milletinin kendisine olan inancı zayıflatılarak, millet olma bilincinin köreltilmesine dönük çabaların hız kazandığını söyledi.

Küresel güçlerin, gelişmekte olan ya da az gelişmiş ülkelere demokrasi ve insan hakları kılıfıyla "böl, parçala ve yönet" politikalarını dayattıklarını ileri süren Bahçeli, "İstikrarsız bir ekonomi, sürdürülebilir ve kontrollü siyasi istikrarsızlığın bir sonucu ve hızlandırıcısı olarak milletimize büyük acılar, zulümler ve sıkıntılar yaşatmaktadır. Türk milleti böylesi bir mağduriyeti hak etmemektedir" dedi.

-Rejim krizi uyarısı

Bahçeli, her ekonomik krizin, peşi sıra demokratik sistemin tartışılmasını beraberinde getirdiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Ekonomik kriz, siyasal çalkantı, askeri müdahale ve dışa bağımlılık, birbirini izleyen ve iç içe geçmiş süreçler olarak ülkemizin talihsiz ve demokratik olmayan bir alışkanlığı haline gelmiştir. Hem ekonominin hem demokrasinin kısır döngüsü olarak tanımlanabilecek bu fasit daire, geride kalan yıllarda büyük kayıplarımıza neden olmuştur. Ayrıca ekonomik dengesizliğin, siyasal ve toplumsal bunalımlara anında dönüştüğü bu zamana kadarki tecrübelerle sabittir. Bunun için geçmişteki sorunlardan ders alınmalıdır. Bugün siyasal kriz vardır ve rejim krizine dönüşme emaresi göstermektedir. Bugün hukuk krizi vardır, ne yazık ki yargının bağımsızlık ve tarafsızlığı tartışmalı ve şaibelidir. Bugün devlet krizi vardır, erkler arasındaki kabus dolu mücadele bunu resmetmektedir ve bugün ekonomik krizin ayak sesleri yüksek sesle işitilmektedir. Etrafımız her geçen gün kararmaktadır. Sınırlarımız terör örgütlerinin taciz, baskı ve tahakkümü altındadır."

-"Türkiye'nin fabrika ayarlarına dönmesi gerek"

Yaşanan tecrübelerin, Türkiye'nin ekonomik sorunlarına paralel olarak ardı ardına gelen siyasal, sosyal, ahlaki ve asayiş alanlarında katmerli sorunlarla karşı karşıya olduğunu gösterdiğini ifade eden Bahçeli, şöyle devam etti:

"Yıllardır tekrarlanan, önce ekonomik kriz, sonra siyasal istikrarsızlık ve nihayetinde toplumsal bunalım döngüsü ülkemizde demokrasinin kök salmasını, sağlam ve milli bir ekonomik iklimin ortaya çıkmasını engellemiştir. Üzülerek ifade etmeliyim ki, işsizlik, durgunluk, hayat standardının düşmesi ve benzeri açmazlar sosyal patlamalara çok müsait bir ortam hazırlamaktadır. Siyasi, ekonomik ve sosyal problemlerin neden olduğu derin umutsuzluğun ve sisteme dönük güvensizliğin devlete ve hükümete karşı öfkeye dönüşebilme riski çok fazladır. Bu nedenle başta devlet ve hükümet ricali olmak kaydıyla, herkes çok şuurlu ve dikkatli olmalıdır. Küçümsenen bir kıvılcım, Türkiye'yi ateşe verebilecektir. Türkiye'nin fabrika ayarlarına dönmesi, bize göre elzemdir. Milli, ahlaki ve hukuki bir zemine tutunarak güçlü, sözü dinlenen, iddialı, girişimcisiyle yerkürenin her tarafına ulaşmış bir Türkiye hedefi hepimizin özlemidir."

Bahçeli, bu koşullar altında 30 Mart'ta yapılacak mahalli idareler seçimlerinin tarihi öneme sahip olduğunu belirterek, "Türkiye'nin kazanabilmesi için Başbakan ve hükümeti kaybetmelidir. Türk milletinin varlığını ve birliğini koruyabilmesi için Başbakan ve hükümeti sandıkta mağlup olmalıdır" dedi.

Muhabir: Mustafa Dermencioğlu
Yayınlayan: Hüseyin Doğru

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com