MHP Kütahya Milletvekili Işık'ın Soru Önergeleri

MHP Kütahya Milletvekili Işık'ın Soru Önergeleri
MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, Simav'da 19 Mayıs'ta meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem sonrası yürütülen çalışmalar ve Hakkari'de odasında ölü bulunan Piyade Asteğmen Fikret Kaymak'ın vefatına ilişkin çeşitli bakanlıklarca yanıtlanması istem

MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, Simav'da 19 Mayıs'ta meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem sonrası yürütülen çalışmalar ve Hakkari'de odasında ölü bulunan Piyade Asteğmen Fikret Kaymak'ın vefatına ilişkin çeşitli bakanlıklarca yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergeleri verdi.
MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, Simav'da 19 Mayıs'ta meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem sonrası yürütülen çalışmalar ve Hakkari'de odasında ölü bulunan Piyade Asteğmen Fikret Kaymak'ın vefatına ilişkin çeşitli bakanlıklarca yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergeleri verdi.
Işık, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay tarafından cevaplandırılması talebiyle verdiği önergede, Simav, Gediz, Şaphane, Pazarlar, Hisarcık ilçelerinde etkili olan depremde konutları ağır hasar gören 398 depremzedeye aylık 108 bin 150 lira tutarında kira yardımında bulunacağı yönünde basın yayın organlarında yer verilen haberlerin, aynı koşullardaki vatandaşlar arasında ciddi rahatsızlıklara yol açtığını savundu.
Haberlerde, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca depremzedelere TOKİ tarafından inşasına devam edilen kalıcı konutlara yerleştirilinceye kadar verilecek kira yardımının beldelerde 300 lira, köylerde 250 lira civarında olacağının belirtildiğini kaydeden Işık'ın konuya ilişkin soruları şöyle:
'Kira yardımı yapılacak olan 398 kişi nasıl ve hangi kriterlere göre belirlenmiştir? Bu 398 kişi hangi belde veya köylerde oturmaktadır? Deprem bölgesindeki köy ve beldelerde oturup da anılan kira yardımını hak ettiği halde talepte bulunmayan vatandaşlarımızın sayısı ne kadardır? Verilecek kira yardımının, TOKİ tarafından yaptırılan konutlara yerleşme şartına bağlanmasının gerekçesi nedir? Yapılması düşünülen 250-300 liralık kira yardımı bedeli nasıl belirlenmiştir? İlçe merkezlerinde oturup da evleri ağır hasar görmüş vatandaşlarımızın da anılan kira yardımı kapsamına alınmamasının gerekçeleri nelerdir? İlçe merkezinde oturan hak sahiplerinin de bu kapsama dahil edilmesi ve bunlara verilecek kira yardımlarının ayda 500 lira olarak belirlenmesi sağlanabilir mi?'
-TOKİ tarafından Simav'da yaptırılan kalıcı konutlar-
Işık, TOKİ tarafından Simav'da depremzedeler için yapımına devam edilen 928 dairelik toplu konut hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'a şu soruları sordu:
'Anılan depremde konutları yıkılan ya da ağır hasar gören depremzedeler için TOKİ tarafından yapılan kalıcı konutlardan satın almak üzere şimdiye kadar kaç vatandaşımız başvuruda bulunmuştur? Başvuruda bulunanların kaçının talebi uygun görülmüştür? Şimdiye kadar 400 dolayında hak sahibinin müracaatta bulunduğu iddiaları doğru mudur? Anılan konutlara sahip olabilmek için hak sahiplerinin hangi şartları sağlamaları gerekmektedir? Konut satın alacak hak sahipleri satın aldıkları konutlar için bugünkü değerle ne kadar para ödeyeceklerdir? Geri ödeme şartları ve süresi nasıldır? Anılan konutların hak sahiplerine dağıtımı nasıl olacaktır? Dağıtımın hak sahiplerine kura ile dağıtılacağı iddiaları doğru mudur? Doğru ise talebin henüz arzı karşılamadığı bir durumda kura ile dağıtım yerine, müracaat sırasına göre isteğe bağlı bir dağıtım yönteminin uygulanması daha doğru olmaz mı? Bu tür bir dağıtım yönteminin uygulanması ve isteyenlerin birbirleriyle becayişte bulunmaları sağlanabilir mi?'

-Piyade Asteğmen Fikret Kaymak'ın vefatı-
Işık, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanıtlaması talebiyle verdiği önergede, ailesi Kütahya'da yaşayan Piyade Asteğmen Fikret Kaymak'ın, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde görev yaptığı askeri birlikteki odasında ölü bulunduğu, askeri yetkililerce ölümünün intihardan kaynaklandığının bildirildiğini hatırlattı.
Van Askeri Savcılığı tarafından hazırlanan otopsi raporunda, Kaymak'ın, 'harp silahı yaralanmasına bağlı iç organ yaralanmasından gelişen iç ve dış kanama sonucu öldüğü' yönünde ifadelere yer verildiğine dikkati çeken Işık, Kaymak'ın annesi ve babasının oğullarının intihar ettiğine inanmadığını kaydetti.
Işık, önergesinde şu sorulara yer verdi:
'Olayla ilgili iddialardan olan 'olayın önce misafirhanede olduğu söylenmesine karşın daha sonra koğuşta olduğunun beyan edildiği, her gün saat 19.00-04.00 arasında nöbet tutan askerleri kontrol etmek üzere devriyeye çıkan Kaymak'ın ölüm saati 20.00-21.00 civarında olduğuna göre olayın misafirhanede ya da koğuşta olmasının mümkün olmadığı' şeklindeki ciddi iddiaların Bakanlığınızca araştırılması sağlanabilir mi? (Oğlumuzun intihar ettiği iddiasına inanmıyoruz, vurulduğunu düşünüyoruz, olayın örtbas edilmeye çalışıldığını ve delillerin karartıldığını düşünüyoruz) ifadelerini kullanan acılı ailenin, Türk Silahlı Kuvvetlerine olan güveninin geri kazanılması ve mağduriyetlerinin giderilmesi için olayın tekrar incelenip müteveffanın şehit olarak tescili sağlanabilir mi?'


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com