MHP lideri Bahçeli konuştu

MHP lideri Bahçeli konuştu
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli grup toplantısında konuşuyor.

Bahçeli tartışmalı eğitim sistemi 4+4+4'ün komisyondan geçmesiyle ilgili çok sert açıklamalar yaptı ve Hükümete yüklendi.

İşte Bahçeli'nin konuşmasından satır başları:

Eğitim, milletimizin her ferdini alakadar etmektedir. Eğitim insan ve toplum hayatında yeri dolmaz bir öneme sahiptir.

Uzlaşmayle ve herkesin görüşünü alarak uygulamaya geçirilmelidir. Yangından mal kaçırır yaklaşımıyla vicdanlar kanatılırsa bunun adı dünyanın her yerinde despotluk olarak tanımlanacaktır.

Özellikle şu konuyu belirtmek isterim ki komisyonda teklif görüşülürken, iktidfar partisinin nezaketten uzak tavır ve yaklaşımları yozlaşmanın çatırtılarıdır. AKP zihniyetinin demokratik vicdanı yaraladığı bu son olayda iyice netleşmiştir.

Milli eğitim komisyonunu işgsal girişimleri bu kadar kısa bir sürede teklifin komisyondan geçmesi hırsın belirtisidir. Zorlamalar ve emrivakilerle TBMM Genel Kurulu'na getirilmeden geri çekilmesi gerekmektedir.

AKP'li vekiller gecikmeksizin önerilerinden vazgeçmelidirler.

Yumruğunu sıkan AKP Başbakan'ın uzaktan kumandası ile önüne gelene vurmuştur. Şayet bundan sonra herhangi bir vekilin kılına zarar gelirse bunun vebali ve sorumluluğu Başbakanın üzerinde olacaktır.

Bu yakşamını esefle kınadığımı belirtiyorum. Türkiye'nin yarınları Türk milletinin gelecek kuşakları bu şekilde mi hazırlanacak ve bu saldırgan yöntemle mi temellenecektir. İtişerek kakışarak geleceğin resmi nasıl çizilecektir?

Bırakınız teklifin içeriğini, usülde büyük bir açmazın ve anormalliklerin yaşandığı görüşmektedir.


Meşruiyet meclisinde bile bu şekilde bir ilkellik ve kifayetsizlik görüşmemiştir. Ortadoğu meclisinde bile bu denli bir arsızlık yaşanmamıştır. Bu kadar herşeyin ayaklar altına alındığı başka bir döneme de rastlanmamıştır.

Kürsü işgallerinin yaşanması, milleti temsil eden vekiller açısından utanç vericidir. Tahrik eden AKP demokrasiyi ayaklar altına almıştır. Türkiye AKP kaosu ile cebelleşmektedir.

Milli Eğitim Komisyonunda, kamuoyuna sunuş itibariyle son derece antidemokratik ve meşruiyetten uzak kalmıştır. Erdoğan'ın herkes kabul etmeli sözleri bu kör bakışı, bölünmeye dönük inadı da gözler önüne sermiştir. Türkiye'yi hangi badirelerle de muhattap ettiği gözler önüne serilmiştir.

Hazırlanan eğitim modelinde, ana dilde eğitime de yeşil ışık yakılmıştır. AKP'nin varmak istediği mecra da şimdiden belli olmuştur. Bu PKK açılımının bir kolu olarak kendisini göstermiştir.

Eğitim ve öğretimin yıkım projesine damardan bağlanması büyük bir terbiyesizlik ve utanmazlık örneğidir.

AKP'nin amacı, analitik bakış açısına sahip ve sorgulayıcı nesillerin varlığı değildir. AKP'nin maksadı Türk gençliğinin çağın şartlarına uygun fikri ve ruhsal düzeye ulaşması da değildir.

AKP için asıl hedef, körpe diğmaları parçalanmanın eşiğine getirmektir. Buna ne AKP'nin hakkı vardır, ne de buna Allah'ın izniyle gücü yetecektir.

AKP'nin planladığı eğitim sistemi büyük bir krizi davet etmektedir.

Özellikle müfredat üzerinde pedogojik yöntemler gerekirken bunlar ıskalanmıştır. Meselenin özünden ziyade şekil ve biçim kısmına odaklanılmıştır. AKP hükümeti daha iyi bir ülke manzarasına ulaşmak anlamında vizyonsuz olup kendi çıkarlarını ön plana çıkarmaktadır.

Hükümet Milli Eğitim hayatını adeta oyuncağa çevirmiştir. Eğitim sistemini ideolojik beklentiler eşiğinde yapılandırmıştır.

AKP döneminde eğitim tüm hatlarıyla cepheden saldırıya uğramıştır. Herkesi yakından ilgilendiren eğitim, siyasi pervasızlığa kurban edilmesi asla kabul edilemeyen bir yaklaşımdır. Meseleleri çözüme kavuşturması gerekirken AKP, siyasi manevralar yapmaktadır.

Erdoğan'ın marazi politikaları milletimizin enerjisini sömürmektedir.

Adı üstünde milli olması lazım gelen eğitim sistemi doğal olarak milletimizin ihtiyaçlarını temel almalıdır.

Bizim eğitim sistemimiz herşeyden önce milli olmalıdır ve milletimizin isteklerini içinde barındırmalıdır.

Millet taleplerinden ayrılmamalı ve bu yoldan sapmamalıdır. Okullar sadece bilgi yüklenen yerler değildir. Sosyalleşme, iletişim anlamında vazgeçilmez kurumlardır. AKP şunu bilmeli ki öncelikli amaç torna tasfiye uzmanları yetiştirmek olmalıdır.

Gençlerimiz, içinde yaşadığımız topluma sorumluluk duygusuyla bağlanmalıdır. Ezbercilikle, kavramsal düşünemeyen bir yapıyla mücadele edilmesi gerekirken, günümüz sorunlarına yenilerini ilave edecektir. Milli eğitim sistemin epranga vurulması bugünümü ve geleceğimizi vahim açmazlara itecektir.

Konu bu kadar mühim ve önem derecesi bu derece yüksektir.

2011 yılında hazırladığımız seçim beyannemesinde öğretim sisteminde 2 kademeli bir modeli benimseyeceğimiz ve zorunlu eğitim süresini artıracağımız yer bulmuştur.

Mutabakata ve uzlaşmaya her şart altında hazır olduğumuzu herkes bilmelidir

Demokratik muhalafetimizi her platformda göstereceğimizi de buradan ifade ediyorum.

AKP'nin küresel ilişki ağlarına sıkı sıkıya bağlanışı ülkemizin güvenlik duvarını aşındırmakta ve spekülasyon meraklılarına eşsiz fırsatlar sunmaktadır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com