MHP TBMM Grup Toplantısı

MHP TBMM Grup Toplantısı
Genel Başkan Bahçeli: (2)

TBMM (AA) - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı için önerdikleri ortak çatı adayının sulandırılmaya çalışıldığını ifade ederek, "Ortak çatı adayı, partiler arasında bir ittifakın değil, milletin kabul ve iradesiyle oluşacaktır" dedi.

Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı'nın hiçbir ideolojinin, hiçbir zümrenin, hiçbir çıkar grubunun emanet ve emrinde olamayacağını ve olmaması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı'nın Türk milletinin vicdanı, Türk devletinin ana karargahı, cumhurun başı olduğunu belirten Bahçeli, "Doğal olarak bu kutlu mevki, bütün Türk vatandaşlarının aynası ve çatısıdır. Çankaya’da ayrımcılık, önyargı, subjektif bakış, siyasi tarafgirlik, etnik ve mezhep yandaşlığı olamayacaktır" diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı'nın azaltan değil çoğaltan, bölen değil bütünleştiren, ayıran değil kucaklayan olduğunu anlatan Bahçeli, şöyle konuştu: 

"Cumhurbaşkanı bir bölgenin, bir kesimin, bir yüzdenin, bir kitlenin değil, ezcümle Türk milletinin tamamının hak ve hukukuyla anlam bulandır, bulmaya zorunlu olandır. Hakkari Yüksekova’da yaşayan Kürt kökenli kardeşlerimizle İstanbul Bayrampaşa’da yaşayan Boşnak kökenli vatandaşlarımızın ortak paydası, ortak çatısı, ortak gayesi Cumhurbaşkanı’dır. Cumhurbaşkanlığı Diyarbakır’ın Lice ilçesindeki Mehmet’in hayalleriyle İzmir’in Karşıyaka ilçesinde ikamet eden Ahmet’in hedeflerini buluşturan, birlik ve dirliği sağlamlaştıran tarihi bir vazifedir. Cumhurbaşkanı, Türk vatanı üzerindeki manevi el, manevi güvencedir. Türk milletinin en saf, en temiz, en doğal, en halisane hasletlerinin billurlaşması gereken şahıstır. 

Gazi Mustafa Kemal’in, 1 Kasım 1927’de ikinci kez Cumhurbaşkanı seçildikten sonra yaptığı konuşmasında; 'Cumhurbaşkanlığı; Türk milletinin fazilet, doğruluk ve isabet niteliklerini gösterir' sözleri de buna atıftır. Biz bu duygu ve düşüncelerle, 'Cumhurbaşkanı milli iradenin ortak çatısı, ortak yüzü, ortak refleksi olsun' dedik. 'Milliyetçi olsun, muhafazakar olsun, manevi değerlere sahip olsun, laik olsun, demokrat olsun' diyerek ortak çatı adayının hangi kriterlere haiz olacağını söyledik. Herkesin benimseyeceği, ‘işte aradığım bu’ diyebileceği bir Cumhurbaşkanı modelinin tercümanı olduk ve bunu da ortak çatı ifadesiyle kavramsallaştırdık. 

Hamd olsun bu teklifimiz büyük ölçüde makul bulunmuş ve ilgi görmüştür. Milletimiz ortak çatıdan düşüncesinden fazlasıyla umutlanmıştır. Ortak çatı adayı, toplumun her kesimine hitap edendir. Ortak çatı adayı, milletimizi tümüyle kavrayandır. Ortak çatı adayı, herkesi bağrına basan ve ruhunda eritendir. Bizim ortak çatı önermemiz; ‘herkes eşittir Türkiye’ inanç ve kararlılığına dayanmaktadır. Fakat hala ortak çatı teklifimizi anlamlandırma zorlukları çekenler vardır. 

Şunları açık açık söylemeliyim ki bizim çağrımız Kandil’le iş tutanlara değildir. Bizim çağrımız İmralı’da nöbet bekleyenlere değildir. Bizim çağrımız BOP’a kulluk yapan meymenetsizlere değildir. Bizim çağrımız PKK’ya teslim olan buruşmuş zihinlere değildir. Bizim çağrımız bölücülüğe demir atan hainlere değildir. Bizim çağrımız millet aleyhine sefil ve fena emellere sahip olan kötülere değildir. Bizim çağrımız rüşvete ve yolsuzluğa peştamal bağlayan mükerrere bağlamış hırsızlara değildir. Bizim çağrımız büyük Türk milletinin bizatihi kendisine, bizatihi ruhunadır. Teklifimizin kaynağı tarihtir. Teklifimizin sütunları kardeşliktir. Teklifimizin özü milli ve manevi değerlerdir."

Bahçeli, kuruluş ilkelerinin devamlılığı için ortak çatının şart olduğunu vurgulayarak, "Türkiye’nin yeniden ayağa kalkması için ortak çatı cankurtarandır. Allah’ın izni ve rızasıyla, Türk milleti asgari müştereklerinden ödün vermediği müddetçe, belirlenecek ortak çatı adayı Çankaya’nın 12. değerli ismi olacaktır" diye konuştu. 

Bunun partiler üstü bir amaç olduğunu belirten Bahçeli, "Ortak çatı adayı, partiler arasında bir ittifakın değil, milletin kabul ve iradesiyle oluşacaktır" dedi. 

Blok siyaseti yapanların, cepheleşme üzerine geleceklerini feda edenlerin MHP'nin önerisini çarpıtmakla meşgul olduğunu savunan Bahçeli, "Ortak çatı formülü toplumsal ve siyasal tüm aktörlerden mülhemdir" ifadesini kullandı. 

Bahçeli, tavanda değil, tabanda mutabakat sağlamayı önerdiklerini, partilerin değil, Türk milletinin güç birliği sağlamasını umduklarını dile getirdi.

Ortak çatı adayı fikirlerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve yandaşları tarafından sulandırılmaya çalışıldığını kaydeden Bahçeli, şöyle devam etti: 

"Çizdiğimiz üçgenleri anlamayan taş kafalar bizi Pisagor’a benzetmiş, cebirden geometriye geçtiğimizi iddia etmişlerdir. Allah korusun, fiziken Ankara’da, aklen ve kalben Kandil’deki inlerde yaşayan siyasi mevtaların bizim önerilerimize katılmaları yanlışa düştüğümüzün en bariz kanıtı olacaktır. 

Doğrudur, biz Başbakan’a cebiri zor da olsa öğretmiş ve bu konuda ufkunu açmıştık. Öyle ki Başbakan fazla havaya girmiş, 61 hesabını güç bela bulmuş ve bundan da siyasi kerametler çıkarmıştı. Fakat Başbakan geometri konusunda bize haksızlık yapmaktadır. Biraz düşünürse geometrik şekillerde kimin usta ve önde olduğunu fazla ipucuna gerek kalmadan çıkaracaktır. Başbakan Erdoğan cetvelden, gönyeden, pergelden yardım almadan şaheser çizimlere imza atmıştır. Mesela yamuk çizmiş, kendisini ve yanındaki hırsızların alayını yamultarak içine tıkıştırmıştır. Dikdörtgen görünümlü ayakkabı kutularına para yığmıştır. Paralel çizgiden paralel örgüt çıkarmıştır. Kare şeklindeki odalara soygundan elde ettiği paraları koymuştur. Daire çizmiş, karakterindeki köşeleri yuvarlaklaştırmıştır. Evet, doğrudur, biz üçgen çizdik ortak çatı adayı teklif ettik; fakat Başbakan yıllardan beri küp üstüne küp çizmiş ve içlerini haram parayla tıka basa doldurmuştur. Götürmenin, yürütmenin, aşırmanın geometrik şekillerinde ekol ve okul olmuş, ünü sınırlardan taşmıştır.

Başbakan Erdoğan çatı adayını merakla beklediğini, taşıma suyla çatı kurulamayacağını da söylemektedir. Sayın Başbakan merakını yakında gidereceğiz ve gün gelecek saklandığın, sıkıştığın 17-25 şifreli küplerden seni çıkartarak inşallah adalete teslim edeceğiz." 

 

-"İslam'ın istismarına zemin açtı"

 

Bahçeli, hafta sonu Diyarbakır'da sözde Kürdistan Demokratik İslam Kongresi toplandığını anlatarak, Başbakan Erdoğan ve hükümetinin, terör örgütü üyelerinin İslam'ı istismar konusu yapmasına zemin açtığını öne sürdü. 

Kongrede terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın mesajının okunduğunu anımsatan Bahçeli, "Zannederseniz ki İmralı’daki cani hidayete ermiş ve 'mümin kardeşlerim' diyerek mesajlarını kaleme almıştır. Başbakan, Nijerya’da 200’ü aşkın kız çocuğunu din adına kaçıran Boko Haram örgütünün neredeyse Türkiye şubesini açmak için kolları sıvamıştır" dedi. 

Başbakan Erdoğan'ın fiilen başkan olabilmek için her değeri pazara çıkardığını, manevi duyguları hiç gocunmadan siyasileştirdiğini ve bölücülüğe rehin bıraktığını savunan Bahçeli, "Özerkliğe sıcak bakması, İmralı canisiyle örgütü arasında kuryelik yapmaya soyunması başka türlü izah edilemeyecektir" diye konuştu. 

Öcalan'ın milliyetçiliği mikroba benzettiğini ifade eden Bahçeli, "1919’lu yıllarda yabancı ajanların vatan topraklarında, sahte alim ve sömürgeciliğin kuklası olmuş şeyhlerle kurduğu taviz ve ihanet denkleminin bir yenisi, Başbakan ve İmralı canisi arasındaki yakınlıkla tesis edilmiştir" dedi. 

 

- AİHM kararına kınama 

 

Bahçeli, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) 1974’deki Kıbrıs Harekatı için Türkiye’yi 90 milyon Avro'luk tazminatı üç ay içinde Rum yönetimine ödemeye mahkum ettiğini anımsatarak, şunları söyledi: 

"Bu şekilde 40 yıl önceki Kıbrıs çıkarmasının intikamı alınmak istenmiştir. Bu kararı kınıyor, Başbakan ve hükümetinden Kıbrıs Türklüğü’nün varlık ve birlik mücadelesine tereddütlü ve gevşek durmamasını bekliyorum. Başbakan’dan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararını reddederek aynen iade etmesini millet nam ve hesabına istiyor ve bunun da takipçisi olacağımızı tüm taraflara bildiriyorum. Kıbrıs Türklüğü’nün haklı davası için gerekirse 1974 ruhunun tekrar dirileceğini herkese ikazen ilan ediyorum."

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com