MHP: "TERÖRİSTBAŞININ İDAMINI ASIL REFAHYOL VE AKP ENGELLEDİ"

MHP: "TERÖRİSTBAŞININ İDAMINI ASIL REFAHYOL VE AKP ENGELLEDİ"
MHP: "TERÖRİSTBAŞININ İDAMINI ASIL REFAHYOL VE AKP ENGELLEDİ"

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yönelik "Beni konuşturma, imzalar elimizde. Öcalan'ı idamdan sen kurtardın" sözlerine yazılı açıklamayla yanıt verdi. ANKARA(ANKA) - MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Erbakan-Çiller Hükümeti'nin imzaladığı protokol Meclis'in 3 Ağustos 2002'de idam cezasını kaldırdığını, 41'i AKP'li 320 milletvekilinin idam cezasının kaldırılması, 117 MHP milletvekili kaldırılmaması yönünde oy kullandığını bildirdi. Büyükataman, "Bu kanun teröristbaşının idamını da engellemiyordu. 2002'de AKP iktidara geldi. İdam cezasını tamamen kaldırdı, terör, savaş ve yakın savaş suçları cümlesini de çıkartarak teröristbaşının idamının önünü tamamen kapattı. İdam cezasını TCK'dan çıkartan AKP'nin her başı sıkıştığında teröristbaşının asılmaması konusunda MHP'yi eleştirmesi çarpıtmadır, yalancılıktır, sahtekarlıktır" dedi.
MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yönelik "Beni konuşturma, imzalar elimizde. Öcalan'ı idamdan sen kurtardın" sözlerine yazılı açıklamayla yanıt verdi. Başbakan Erdoğan'ın, her başı sıkıştığında aynı yalana başvurduğunu ve MHP'yi bölücü başını idam etmemekle suçladığını öne süren Büyükataman, "Öcalan'ı daha yakalanmadan idamdan kurtaran süreç, 1997'de Türkiye'nin AİHM'in yargı yetkisini daimi olarak kabul ettiği protokolle başlamıştır" dedi. Büyükataman şöyle devam etti:
"1997 yılında Türkiye, İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 11 no'lu protokolünü imzalayarak, kabul etmiş ve 1997 yılında kabul edilen bu protokolle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin yargı yetkisini daimi olarak kabul etmiştir. Bu protokol, AİHM'in yargı yetkisinin daimi olarak kabul edileceğini, ölüm cezasını kaldıracağını ve hiç kimsenin bu cezaya çarptırılmayacağını, mevcut idam kararlarının infaz edilmeyeceğini taahhüt etmişti. Başbakan merhum Necmettin Erbakan, yardımcısı ise Tansu Çiller'di. Protokolde, sonraki yıllarda AKP'nin kurucularından olan bugünkü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de bakan olarak imzası vardı."
Protokolün sonucunda bölücübaşının mahkemeye başvuru hakkı elde ettiğini kaydeden Büyükataman, "29 Haziran 1999 tarihinde teröristbaşının TCK'nın 125. maddesine göre ölüm cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiş, 25 Kasım 1999 tarihinde Yargıtay 9. Ceza Dairesi, teröristbaşı hakkında verilen idam cezasını oy birliği ile onamış ve bu süreçten sonra teröristbaşı 25 Kasım 1999'da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmuştur" dedi.
30 Kasım 1999 tarihi itibariyle başvuruyu incelemeye aldığını belirtip ihtiyati tedbir kararı alan AİHM'in Türkiye'den "Sözleşme hükümlerine başvuranın şikâyetinin kabul edilebilirliğini ve esasını etkin bir biçimde sonuçlandırana kadar, idam cezasının infaz edilmemesi için gerekli bütün adımlar atılmalı" talebinde bulunduğunu kaydeden Büyükataman süreci şöyle anlattı:
"-Refahyol Hükümeti'nin imzaladığı 11 No'lu protokol gereği 3 Ağustos 2002'de Meclis toplanarak idamın kaldırılmasını görüşmüş, 4771 sayılı kanun ile idam cezası kaldırılmıştır. Aralarında AKP'nin 41 milletvekilinin de bulunduğu 320 milletvekili idam cezasının kaldırılması yönünde, 117 MHP milletvekili kaldırılmaması yönünde oy kullanmıştır.
-Üstelik bu kanun teröristbaşının idamını da engellemiyordu. 2002'de AKP iktidara geldi. İdam cezasının tamamen kaldırılmasını içeren AİHM sözleşmesinin 6 No'lu protokolünü 15 Ocak 2003'te imzaladı. Bu protokol gereği AKP, 7 Mayıs 2004'te 4771 sayılı kanundaki terör savaş ve yakın savaş suçları cümlesini de çıkartarak teröristbaşının idamının önünü tamamen kapatmıştır. İdam cezasını TCK'dan çıkartan AKP'nin her başı sıkıştığında teröristbaşının asılmaması konusunda MHP'yi eleştirmesi çarpıtmadır, yalancılıktır, sahtekârlıktır.
-MHP, Öcalan'ı ipten kurtarma operasyonuna tek başına ve sonuna kadar karşı çıkmıştır. Bu durum 57. Hükümet ortaklarımızla bir yol ayrımına gelinmesinde başlıca etken olmuştur.
-Bu belayı Türkiye'nin başına açan inançsız ve ilkesiz AKP yönetimi MHP'nin 57. Koalisyon hükümeti ortağı olduğu dönemde terörist başının infaz sürecinin askıya alınmasını şimdi istismar gayreti içine girmişlerdir."
Terörist başının avukatlığına soyunarak idam cezasının kaldırılması için seferber olan AKP'nin şimdi MHP'ye dil uzatmasının büyük bir yüzsüzlük ve riyakârlık örneği olduğunu savunan MHP'li Büyükataman, "10 yıldır tek başına iktidar olan AKP'nin ilkesizliğini, inançsızlığını ve hakiki hüviyetini gizlemek için sarılabileceği herhangi bir bahane artık kalmamıştır. Bölücü başına "Sayın' diye saygıda kusur etmeyenler, MHP'yi Apo'yu idam etmemekle suçlamaktadır. Arsızlık ve utanmazlık denilen durum bu olsa gerektir" dedi.
Büyükataman, Başbakan Erdoğan'ın Başbakan bugüne kadar sürdüğünü öne sürdüğü yalan ve istismar siyasetinden bir an önce vazgeçmesi gerektiğini savunarak, "Aksi halde milletinin gözüne baka baka yalan söyleyen bir Başbakan olarak ismi tarihe geçecektir" dedi. (ANKA)
(ORH/ZHR) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com