MHP ve BDP'yle Neden Görüşmedi?

MHP ve BDP'yle Neden Görüşmedi?
Partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, siyasi parti liderleriyle yaptığı görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu..

Erdoğan konuşmasında şunları kaydetti:

Terör sorunun bitmesi için AK Parti olarak azami olarak mücadele edeceğiz. Çok boyutlu politika ortaya koyuyoruz. Sadece salt güvenlik tedbireriyle değil, terörü doğuran ve besleyen kaynakların ortadan kaldırılması konusunda çalışmalar yürüttük. Planlarımızı bu ilkeye göre yaptık.

Muhalefetin sırf oy kaygısıyla süreci baltalaması iktidar partisine değil Türkiye'ye zarar verir. Sırf AK Parti başarılı olmasın diye "Demokratik Açılım"ı sekteye uğratmak isteyenler var.

Törerle mücadele sadece, asker ve polisle yapılamaz. Bunun sosya-ekonomik boyutları vardır. Bu sorunun çözümü ve karşılıklı bilgi almak için siyasi parti liderleriyle görüşme yaptık. Karşılıklı fikir alışverişte bulunmak ülkemizin menfaati için son derece başarılı olmuştur.

Terör gibi siyaset üstü milli bir meselede bir araya gelmek ne kadar önemliyse, partiler arasında demokratik iletişim için de o kadar önemli. Partilerin birbirine kapılarını kapatması, liderlerin yüzyüze bakamayacak konumda olması ülkemiz siyaseti için çok kötüdür. Partiler arasında yapılan görüşmeler milletimiz tarafından da takdirle karşılanmıştır.

Biz ülkemizin menfaati için hiç kimseye  kapımızı kapatmadık. Yaptığımız görüşmelerede, bizi bu zamana kadar hiç bir iktidar böyle bir görüşmeye davet etmedi diyen STK'ları dinledik.

MHP İLE NEDEN GÖRÜŞMEDİM?

Fakar bir şeyin altını çizmeden geçemeyeceğim. Bunun o partinin tabanıyla hiç bir alakası yok... MHP'nin lideri ve yönetimi bir çok konuda olduğu gibi, Milli Birlik ve Kardeşlik süreci ile terör konusunda son derece yıkıcı bir tutum sergiledi. Sayın Genel Başkan, başta ben olmak üzere ailelerimize hakaret eden üslup takında ve devam etmektedir.

Şehitlerimiz üzerinden nemalanma hırsına rağmen biz MHP'ye kapılarımızı kapatmadık. 3 kez MHP'den görüşme talebinde bulunduk. Her seferinde uzattığımız el gayri bir ciddi şekilde havada kaldı. Bu kadar ciddi bir meselede MHP'nin çözümden ve görüşmeden kaçmasını aziz milletimize havale ediyorum.

MHP VUVUZELA ÇALDI

Affedersiniz teessüf ediyorum, Güney Afrika’da kullanılan vuvuzelayı kullanıp onunla basın toplantısı yaparak bu işi düşürüyorlar. Bunu TBMM çatısı altında yapıyorlar. Ben inanıyorum ki MHP tabanı bu sulu gayri ciddi demokrasiyle yakından uzaktan alakası olmayan bu anlayışı inanıyorum ki. 12 Eylül’de en güzel şekilde tersleyecek.

BDP CD GÖNDERDİ

Aynı şekilde BDP ile görüşmemiz ve onlardan randevu istememiz zaman zaman gündeme geliyor. Bu olayda da kendileri ile görüşmek istedim. Daha önce de görüşmüştük. BDP’yle parlamento çatısı altında arkadaşlarım bir kez de ben kendileriyle görüştüm. Bu olayda da görüşmeyi arzu ediyordum. Biz randevu istedik görüştük doğru.

AMA terörle arasına mesafe koyup, demokrasi ve hukukun arasında duramayan bir siyasi parti ile görüşülemeyeceğini bana gönderdikleri mektupla anladım. BDP gönderdiği mektupta, bir başında millet meclisinin oradaki rozeti öbür tarafta da kendi partisinin rozeti bana bir yazı gönderdiniz. Bu yazıda PKK örgütüne mensup, terörle mücadele esnasında öldürüldüğünü iddia ediyorlar, gönderdikleri ekteki CD’yle bu cesetlerin durumun bir insanlık suçu olduğunu, bunun karşısında ne düşündüğümüzü soruyor. Kim genel başkan soruyor.

Böyle bir yazıyı yazarken, şu ana kadar güvenlik güçlerimiz vatandaşlarımız olarak 10 bin şehidimiz var. Şehitlerimize uygulananlar, onların resimleri, onları da biz size mi göndereceğiz? Şurada sadece GATA’daki özürlü hale gelmiş olan kardeşlerimiz, o yaralı gazilerimizin halleri zaten bu konudaki duruşu çok açık net ortaya koyuyor. Ayakları olmayan, kolları olmayan, sağır duruma düşmüş olan orada gazilerimiz var. Onları nereye koyacağız. AB üyesi ülkelerin, dünya ülkelerinin büyük bir kısmının, BM’nin, terör örgütü olarak ilan ettiği  PKK’nın avukatlığını yapmak sana mı kaldı?

Daha kısa süre önce ilçe başkanımın evine bomba attılar. Bingöl'de ilçe binamıza bomba attılar. Tunceli'de gıda toptancılığı yapan yönetimizin aracını gasp edip yaktılar. Ondan sonra "ben barış yanlısıyım" diyorsun. Böyle barış yanlısı olur mu?

KÖŞE YAZARLARI GİTSİN

Sonra köşe yazarları tüm bunlara rağmen Barış ve Demokrasi Partisi ile görüş diyor. Kusura bakma istiyorsan git kendin görüş. Adres olarak İmralı'yı gösteren bir siyasi parti ile görüşmem.

Siyasi partilerin kapatılması oylanırken milletvekillerine hipotek koyuyorlar. Sonra da bizi 5 kere kapattılar diyorlar. Bunlar demek ki terörden nemalanıyor. Biri diğer boyutundan diğer bu boyutundan nemalanıyor.

BDP'nin aldığı oy bellidir. BDP'yi ben Kürt kökenli kardeşlerimizin temsilcisi olarka görmedim ve görmeyeceğim. AK Parti Grubu'nda BDP'den çok çok fazla Kürt kökenli milletvekili var.

ELİNİ YUMRUK YAPANLA TOKALIŞILMAZ

BDP ve MHP terörle ortak mücadeleye varız diyorlarsa bu konularda somut bir önerileri varsa görüşmek benim için bir anlam taşır. Aksi halde elini yumruk yapanla tokalaşılmaz. Gözünü kulağını kapayanla konuşulmaz. Liderlerle görüşmelerim çok verimli geçti.

CHP, DSP, BBP ve SP ile görüştük. Terörle mücadele konusunda attığımız adımları kendilerine aktardık. Belli bir çerçevede 45 dakikada kendilerine süreci özetledik. Kendi kanaatlerini almak istedik. Çok kısa, basına yaptıkları gibi beyanları oldu. Yaptıkları çalışmalarını kitapçık şeklinde verenler de oldu. "Çok daha detay bilgiler arzu ederseniz, arkadaşlarımızı görevlendiririz, sizler de kimi görevlendirirseniz onlar gelir, arkadaşlarımız A'dan Z'ye bilgi verir" dedik. Derdimiz her şey bilinsin, görülsün.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com