MHP'de büyük gün

MHP'de büyük gün
MHP'nin 10'uncu Olağan Kurultayı bugün Ankara'da yapılacak. Birçok ülkeden davetlinin katılacağı kongrede, Alparslan Türkeş’in ölümünden sonra ilk kez ciddi bir liderlik yarışı verilecek. Bahçeli'ye karşı 1'i kadın 10 aday yarışacak.
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 10. Olağan Kurultayı bugün Ankara Arena Spor Salonu’nda yapılacak. Devlet Bahçeli'nin altıncı kez genel başkanlığa aday olacağı kurultayda, bin 241 delegenin oy kullanması bekleniyor. Kurultay'da partinin yönetim kadrosu da yeniden şekillenecek.
 
11 ADAY YARIŞACAK
 
Birçok ülkeden davetlinin bulunduğu kongrede, Alparslan Türkeş’in ölümünden sonra ilk kez ciddi bir liderlik yarışı yaşanacak. Kurultayda 10 aday Bahçeli'ye rakip olacak.
 
Adaylar arasında MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın, MHP eski İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu ve MHP'nin ilk kadın genel başkan adayı olan Nurhan Karakan gibi dikkat çeken isimler var.
 
MHP'de ilk kez bir kadın genel başkan adayı oldu. Nurhan Karakan seçilmese bile, tarihe geçecek. Ancak MHP kurmayları, yeterli delege desteği bulamayacakları için aday sayısının kurultay günü azalacağı görüşünde.
 
EN GÜÇLÜ RAKİP KORAY AYDIN
 
MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin en güçlü rakibi ise Koray Aydın. Eski Bakan Koray Aydın, ikinci kez Bahçeli’ye karşı yarışacak. Koray Aydın'ı yarınki kongrede 400 delegenin destekleyeceği belirtiliyor.
 
'TÜRK MİLLETİ, SENSİZ ASLA'
 
Kurultay'ın sloganı ise, "Türk milleti, sensiz asla" olarak belirlendi. MHP, kurultay öncesinde salon hazırlıkları için zamanla da yarışacak.
 
DİVAN BAŞKANI TÜRKEŞ 
 
Kongrede yeniden aday olacak Devlet Bahçeli, il başkanları, MYK üyeleri ve milletvekilleriyle bir araya geldi. Adaylardan Ahmet Çakar'la baş başa görüşen Bahçeli, "Ülkücü hareketin sağduyusu gerekeni yapacak" dedi. Bahçeli'nin MYK'ya pek çok eski ismi alması bekleniyor. Kongrenin divan başkanlığını Tuğrul Türkeş yapacak.
 
'POSTERİMİ ASMAYIN'
 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ayrıca yarınki kongrede salonda posterlerinin asılmamasını istedi. "Ben de herkes gibi adayım" diyen Bahçeli, posterlerinin asılmaması talimatı verdi.

MHP'nin Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılacak 10. Olağan Büyük Kurultayı için gelenler sabahın erken saatlerinden itibaren salon etrafında toplanırken, salon içindeki Devlet Bahçeli ve Koray Aydın taraftarları arasındaki karşılıklı sloganlar dikkat çekti.

MHP'nin 10. Olağan Büyük Kurultayı'nın yapılacağı Ankara Arena Stadyumu'nun etrafı sabahın erken saatlerinden itibaren dolmaya başladı. Stadyum bahçesinde MHP'yi simgeleyen obje ve bayrakların satıldığı standlar kuruldu. Stadyum içinde yerlerini alan izleyiciler, MHP lehine alkışlarla tezahüratta bulunurken, salonda kurulan platfomun bir yanına MHP'nin kurucusu Alparslan Türkeş'in, diğer tarafına ise Atatürk'ün resimleri asıldı.

Karşılıklı sloganlar

Salonda izleyiciler arasında ilginç diyaloglar da yaşandı. Bahçeli taraftarı gençlerden bir grubun salonun ortasında delegeler için ayrılan kısmın etrafında bir araya gelerek, "Hareketin lideri Devlet Bahçeli" tezahüratında bulunması üzerine salonda platformun karşısındaki tribünlerdeki Genel Başkan aday adayı Koray Aydın taraftarları "Devletin başına Koray gelecek" şeklinde karşı tezahüratta bulundu. İki taraf arasındaki karşılıklı "Bozkurt Koray", "Devletin başına Devlet gelecek" şeklindeki tezahüratlar, salonda çalınan Mehter Marşı'yla son buldu.
Ay yıldızlı Türk bayrakları ve üç hilalli MHP bayraklarıyla süslenen salonda, Kurultayın temasını oluşturan "Türk Milleti sensiz asla" pankartının yanında, birlik mesajı içeren, "75 milyonuz biz", "786 bin kilometrekareyiz biz", "1000 yıldır kardeşiz biz", "Biz büyük Türk milletiyiz" gibi pankartlar dikkat çekti. Bunların dışında salonda "Devletsiz millet olmaz", "Milletsiz devlet olmaz", "İlkesi olmayanın ülküsü olmaz", "Ülküsü olmayanın ülkesi olmaz" pankartları yer aldı.

MHP'nin bugün yapılan Büyük Kurultayında genel başkanlık için mevcut genel başkan Devlet Bahçeli dışında 10'dan fazla isim aday adaylıklarını açıkladı. Aday adayları arasında Bahçeli'nin en güçlü rakibinin Koray Aydın olacağı belirtiliyor. 

 Bahçeli salona geldi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli
, partisinin 10. Olağan Büyük Kongresi'nin yapıldığı Ankara Arena Spor Salonu'na geldi.
Bahçeli salona girmeden önce, dışarıdaki kalabalığın yoğun tezahüratı ile karşılandı. Bahçeli salona girdiğinde de tribünlerden ıslıklar ve sloganlar yükseldi. Kongre salonunda coşkuyla karşılanan Bahçeli, tribünleri selamladı ve daha sonra salonda kendisi için ayrılan yere oturdu. 

Şahin adaylıktan çekildi

 MHP genel başkan aday adayı ve 19. Dönem Kayseri Milletvekili Dr. Seyfi Şahin genel başkan aday adaylığından çekildiğini açıkladı.
MHP'nin Ankara Arena'da yapılan 10. Olağan Büyük Kurultayı öncesinde genel başkan aday adaylarından Dr. Seyfi Şahin genel başkanlık yarışından çekildiğini yazılı bir açıklamayla duyurdu. Şahin, açıklamasında 40 yılı aşkın süre sapmadan davasını sürdürdüğünü, Türkiye'nin ve MHP'nin geldiği noktada vahim gidişata dur demek için genel başkanlığa aday olduğunu ifade etti. Oluşan tabloda MHP'de iddiasını sahaya yansıtacak şartların oluşmadığını gördüğünü kaydeden Şahin, açıklamasında, "Bu tablo karşısında tüm adaylara başarılar dileyerek genel başkanlık yarışının içinde olmayacağımı beyan ederim" ifadelerine yer verdi. Şahin, kendisine destek veren partililerine teşekkür etti.

Kongre başladı

MHP'nin 10. Olağan Büyük Kongresinde Divan Başkanlığına Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş seçildi.

Kongrenin açılışında konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, 3 Aralık 2011'de başlayan il kongrelerinin, 7 Ekim'deki Gaziantep kongresiyle son bulduğunu belirtti ve "İllerde kongre süreçleri tamamlandı. Rakip partileri kıskandıran bir demokratik yarış oldu. Yaşanan il kongre sürecinde yaşana demokratik tutumun önyargılı değerlendirmeleri boşa çıkardı" dedi.

İçeriden ve dışarında ihanet çemberiyle kuşatılan Türkiye'nin MHP'ye ihtiyacının arttığını kaydeden Yalçın, kongredeki birlik bütünlük ifadesinin şer odaklarına anlamlı bir mesaj olacağını belirtti. Yalçın, bin 216 üst kurul delegesinin yoklama kağıdını imzaladığını belirtti. Divan başkanlığı seçimi için aday gösterilen MHP Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş, yapılan açık oylamayla divan başkanlığına seçildi.

Bu arada, kongre salonunda zaman zaman Devlet Bahçeli ve Koray Aydın taraftarları arasında sloganlar aracılığı ile atışma yaşanıyor.
Kongre çalışmalarına, divanın oluşturulmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. İstiklal Marşı'nın okunması sırasında tribünlerin ellerindeki Türk Bayraklarını kaldırarak, bozkurt işareti yapmaları da dikkat çekti.(EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com