MHP'den fezlekeler için yeni hamle

MHP'den fezlekeler için yeni hamle
MHP fezlekeler için idare mahkemesine başvurdu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, 4 eski bakana ilişkin fezlekelerin milletvekillerinin incelemesine izin verilmemesine ilişkin idare mahkemesine başvurdu.

 

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Vural, 4 bakanla ilgili fezlekelerin TBMM Başkanlığı'na geldiğinin öğrenilmesinin ardından, TBMM Başkanlığı'na dilekçe ile başvurarak, gerekli soruşturma sürecinin başlatılması ve fezlekelerin milletvekillerinin incelemesine izin verilmesini istediklerini hatırlattı.

Ancak TBMM Başkanlığı'nın, bu konuda yaptığı 3 ayrı başvuruyu reddettiğini ifade eden Vural, TBMM Başkanlığı'nın işleminin açıkça hukuka aykırı olduğunu ifade ederek, milletvekillerinin bu fezlekeleri incelmesinin önünde hiçbir anayasal ve yasal engel bulunmadığı halde incelemeye izin verilmemesinin, "Tamamen keyfi ve yetki gasbı" olduğunu ifade etti. Vural, fezlekelerin Meclis'e gönderilmesinin temel gerekçesinin, dosyaların milletvekillerinin incelemesine açılarak, milletvekilinin yapacağı inceleme sonucuna göre, soruşturma önergesine katılıp-katılmama karar vermelerini sağlayacağını belirtti.

Bugüne kadarki uygulamalarda, TBMM'ye gönderilen fezlekelerin tamamının milletvekillerinin incelemesine açıldığına dikkat çeken Vural, "Bunun aksine bir davranışın demokratik hukuk devletinde yeri olamaz. Milletvekilleri, içeriğini inceleyemedikleri fezlekeler hakkında nasıl sağlıklı ve doğru karar verebilir?" dedi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com