MHP’den gensoru yağmuru

MHP’den gensoru yağmuru
Muhalefet partisi, TBMM Başkanlığı’na 5 bakan hakkında 6 gensoru önergesi verdi.

MHP, TBMM Başkanlığı’na Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç hakkında iki, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu hakkında da birer tane olmak üzere altı gensoru önergesi sundu.
 
MHP’nin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç hakkında verdiği iki gensoru önergesinin ilkinde ‘canı pahasına ülkesi ve milletin bölünmez bütünlüğü için terörle mücadele veren güvenlik güçlerinin psikolojisini, moralini, azmini ve mücadele gücünü zayıflatan açıklamaları' nedeniyle gensoru açılması talep edilirken, ikinci önerge ise ‘TRT ve Anadolu Ajansı’nın tarafsızlığını sağlayamadığı' gerekçesiyle verildi.
 
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer hakkında TBMM Başkanlığı'na sunulan gensoru önergesi, 'Bakan Dinçer’in eğitim camiasında maddi ve manevi alanda birçok olumsuz etki yarattığı, bakanlığı yönetemediği, eğitimdeki girdi ve çıktıların üzerinde tahribat yaptığı' gerekçesiyle verilirken, 'merkezi sınavda soruların çalınması, eksik basılması, FATİH projesi ve 4+4+4 modeli gibi oluşturulan sistemlerin yürütülmesinde sorunların çıkması, okulların güvenliğinin sağlanamaması, suça karışan çocuk sayısının artması’ gibi sorunlar ifade edildi.
 
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz hakkında verilen gensoru önergesinde ise, 'Orta Vadeli Program’ı zamanında yayınlamayıp veya yetkili olduğu kuruma hazırlatmayıp, bu nedenle hedeflerinin belirlenmesinde hükümetin, kamu kurum ve kuruluşlarının yurt içi ve yurt dışı ilişkilerinde itibarının zaafa uğratıldığı, TBMM'nin bütçe hakkının doğru bir şekilde kullanılmasının engellendiği' belirtildi.
 
Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker hakkında verilen gensoruda da gerekçe olarak, Eker’in 'tarım ve hayvancılık sektörünü bitirme noktasına getirdiği, yanlış uygulanan tarım politikaları ile çiftçi ve üreticileri sıkıntıya soktuğu' kaydedildi.
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu hakkındaki gensoru önergesinin gerekçesinde, 'Bakanlığının uygulamalarında siyasi konumunu kullanarak, Gazi yerleşkesinin tarumar edilmesi, Orman Genel Müdürlüğü arazisinin peşkeş çekilmesi ve İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'ndeki hafriyat alanlarının Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmesiyle kamunun zarar uğratılması ve Bakanın bu şekilde görevini kötüye kullandığı’ belirtildi.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam Kampı’nda muhalefetin ‘gensoruyu sulandırdığı’nı belirterek, MHP’nin verdiği 6 gensoru önergesine işaret etmişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com