MHP'li Ayhan'dan teşvik paketine eleştiri

MHP'li Ayhan'dan teşvik paketine eleştiri
MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, yeni teşvik paketi konusunda, ''Akordu bozuk piyano gibi...'' dedi.

Parlamento'da basın toplantısı düzenleyen Ayhan, ekonomik gelişmelere değindi. Türkiye'nin 1998-2011 yılı ortalama büyüme hızının yüzde 3,9, son 10 yıllık ortalama büyüme hızının yüzde 4,7 olduğunu belirten Ayhan, ''Uzun dönemli ortalama büyüme hızlarından yola çıkılırsa ülkemizin potansiyel büyüme hızının yüzde 4-5 olduğu anlaşılmaktadır. 2010 ve 2011 yıllarında yüzde 9'lardaki büyüme hızı, potansiyelin üzerinde büyümelerdir. Potansiyel üzerinde büyüme, ekonomide enflasyon ve cari işlemler açığı gibi dengesizlik yaratmaktadır. 2011 yılında Türkiye ekonomisi yüzde 8,5 büyürken, cari işlemler açığı 77 milyar dolar ile milli gelirin yüzde 10'una ulaşmıştır. '' dedi.

Enflasyon hedefi yüzde 5 büyürken, gerçekleşmenin yüzde 10,4 olduğunu ifade eden Ayhan, şöyle devam etti:

''Büyümede dünya rekoru kırıldığı gibi cari açık ve enflasyonda da dünya rekoru kırılmıştır. Tasarruf seviyemiz en düşük seviyelere gerilemiştir. Yetersiz tasarruf nedeniyle hızlı büyümenin finansmanı, yurtdışı borçlanmalarla ve kredilerle sağlanmıştır. Alınan önlemlere rağmen kredilerin yıllık artışı yüzde 30 olmuştur.

2002 yılında 130 milyar dolar olan dış borçlar, 2011 yılında 310 milyar dolara yükselmiştir. Döviz rezervlerimiz kısa vadeli dış borçları karşılayamaz durumdadır. Dış finansmana bağlı olarak 2011 yılında hızlı büyüyen ekonomi, 2012 yılında bu hızda büyümeyecektir. Ne yazık ki 2012 yılının ilk çeyreğine ilişkin öncü göstergeler, büyümeye dair olumlu sinyaller vermemektedir.

Kamu sabit sermaye yatırımlarında kaydedilen düşüş, göze çarpmaktadır. İktidarın yatırımlara ilişkin onca iddiasının aksine kamu kesiminde yatırımlar artmamış, aksine azılmıştır. Yılın son çeyreğinde kamu sabit sermaye yatırımları yüzde 9,4 oranı ile ciddi bir gerileme kaydederek yılın tamamında yüzde 3,2 oranında azalmıştır. Son yıllarda ekonomik büyümenin en önemli kaynaklarından olan stok değişmesi kalemi, 2011 yılında büyümeye negatif katkı yapmıştır. ''

Ayhan, iç talepte de ciddi biçimde yavaşlama işaretleri olduğunu ifade ederek, ''İhracat artışı, iç talepteki büyük düşüşü telafi etmeye çalışıyor ama yeterli değil'' dedi.

Bir gazetecinin ''Yeni teşvik paketini uygulanabilir ve gerçekçi buluyor musunuz-'' sorusuna Ayhan, konuyla ilgili olarak hafta içinde basın toplantısı düzenleyeceğine işaret ederek, ''Yeni Teşvik paketi, akordu bozuk piyano gibi. Konuyla, Ekonomi Bakanlığı'nın ilgili birimi sorumlu ama diğer bakanlar da çok istekliler. Bakanlar, konuyla ilgili farklı bilgiler veriyorlar'' diye konuştu. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com