MHP'li Halaçoğlu'nun "Erdoğan Cumhurbaşkanı adayı olamaz" iddiası

MHPli Halaçoğlunun Erdoğan Cumhurbaşkanı adayı olamaz iddiası
AK Parti Grup Başkanvekili Aydın:"Bu açıklama akla ziyandır"
         TBMM (AA) - MELDA ÇETİNER- AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın,  MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu'nun, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın okuduğu İstanbul İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi üç yıllık, Anayasa'ya göre Cumhurbaşkanı adayı olamaz"  iddiasının "akla ziyan olduğunu" söyledi. 
 
        Aydın, AA muhabirine, yaptığı açıklamayı Halaçoğlu'na yakıştıramadığını belirterek, "Halaçoğlu hocamız belki orada bir dönem rektör yardımcılığı yapmış ama Başbakanımızın olduğu dönemde değil, 15-16 yıl sonra yapmış. Orada hocalık yapan CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın'ın açıklamaları oldu, 'orada hocası bendim,  4 yıllık okul okudu' diye. Bir defa bir şey söylerken hakikati araştıralım, ona  göre bu ifadeleri kullanalım" dedi. 
 
         Açıklamaya şaşırdığını, Halaçoğlu'nun neye dayanarak bu iddiada bulunduğunu bilmediğini anlatan Aydın, Anayasa'da Cumhurbaşkanı olma şartlarının belil olduğuna dikkati çekti. Anayasa'nın 101. maddesinde "Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisince 40 yaşını doldurmuş ve yüksek öğrenim yapmış kendi üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip Türk Vatandaşları arasından 7 yıllık bir süre için seçilir"  hükmüne işaret eden Aydın, "4 yıllık üniversite mezunu olma şartı aramıyor. Yüksek öğrenim yapmış olmayı kafi sayıyor. Başbakan, bugüne kadar 4 yıl mezunuydu, Cumhurbaşkanı olacak diye bir yılı mı düşürdüler kendi yanlarından? Nasıl ve neyle izah ederler bilemiyorum" diye konuştu.
    Aydın, Halaçoğlu'nu "araştırmacı" olarak tanıdıklarını belirterek, "Konuyu iyi araştırmamış. Biraz daha araştırsın, üniversiteden sordursun, ona göre açıklama yapsın. Açıkçası Halaçoğlu Hocam için üzüldüm. Hocalık yapmış, alanında kendini kanıtlamış, şu anda da grup başkanvekilliği yapan bir arkadaşımızın ayaküstü,  somut verilere dayanmadan açıklama yapmasını üzüntüyle karşıladım. Kendisine yakıştıramadım" görüşünü savundu.
     
       Halaçoğlu'nun iddiasını "akla ziyan" olarak değerlendiren Aydın, "Başbakan'ın Cumhurbaşkanı olmaması için her yolun denendiğini" söyledi.
 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com