MHP'li Yeniçeri'nin TBMM aleyhine idare mahkemesinde açtığı dava

MHPli Yeniçerinin TBMM aleyhine idare mahkemesinde açtığı dava
TBMM Başkanlığı, mahkemeye cevabi yazısını gönderdi:

TBMM (AA) - COŞKUN ERGÜL - TBMM Başkanlığı, bir milletvekilinin matbu form şeklinde toplu soru önergelerini iade etmekteki amacın, milletvekilleri tarafından soru sorulmasını engellemek değil, aynı sorunun bir defada ve çok sayıda sunulup, parlamenter denetim yolunun tıkanmasını önlemeye yönelik olduğunu bildirdi.

TBMM Başkanlığı, Hukuk Hizmetleri Başkan Vekili Yıldız Bezginli imzasıyla, Yeniçeri'nin, belediyelerin taşınmaz satışı ve kiralamasıyla ilgili dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler'e yönelttiği 324 adet soru önergesinin TBMM Başkanlığı'nca işleme konulmaması üzerine dava açtığı Ankara 9. İdare Mahkemesi'ne cevabi yazı gönderdi.

Bir işlemin idari işlem olarak tanımlanabilmesi için o işlemin idari bir makam tarafından tesis edilmesi gerektiği belirtilen yazıda, kuvvetler ayrılığını benimsemiş olan Anayasa'da TBMM'nin yetkilerinin yasama bölümünde düzenlendiği, bu haliyle TBMM Başkanlığı'nın her işleminin idari işlem olarak düşünülmesinin mümkün olmadığı vurgulandı.

Yazıda, Yeniçeri'nin dava dilekçesinde, TBMM Başkanı'nın dava konusu işlemini idari bir işlem olarak nitelendirdiği belirtilerek, "Oysa TBMM Başkanı'nın parlamenter denetim yollarındaki yetki ve görevleri, TBMM Başkanı'nın bu süreçte TBMM İçtüzüğü uyarınca üstlendiği rol, idare fonksiyonunun ifası olmayıp, tamamıyla Parlamento'nun iç işleyişine ilişkin bir yasama tasarrufu niteliğindedir. Bu durumda, dava konusu işlem TBMM Başkanlığı'nın idare işlevine ilişkin değildir. TBMM Başkanı'nın kendisine İçtüzük ile verilen yetkinin kullanımı, idari işlem olarak nitelendirilemez. TBMM Başkanı'nın bu yöndeki işlemleri bir yasama tasarrufu/işlemi olup idari yargı mercilerinin yetkisi dışındadır" denildi. 

Soru önergeleri bakımından TBMM Başkanı'nın işlemlerinin denetiminin Anayasa veya İçtüzük'te öngörülmediği kaydedilen yazıda, bu durumda soru önergelerinin kabul edilebilirliği bakımından, TBMM Başkanı'nca yapılan işlemlerin yargı denetimine tabi tutulmasının da mümkün olmadığı bildirildi. 

Yazıda, TBMM Başkanlığı'nın işlemlerinin idari işlem şeklinde nitelendirilemeyeceği ve idari yargı mercilerince denetime tabi tutulmayacağının Danıştay ve idare mahkemeleri kararları ile de benimsendiği ifade edilerek, bu nedenlerle dava konusu işlemin yasama faaliyeti olduğu, idari yargı denetimine tabi tutulamayacağından davanın reddi istendi. 

 

-"Aynı gerekçeyle bin 2 soru önergesi iade edildi"

 

Yazıda, şöyle denildi:

"İade edilen soru önergeleri parçalara bölünerek, örneğin günde 5 ila 10 adet verildiği taktirde TBMM Başkanlığı tarafından iade edilmemekte ve işleme alınmaktadır. Görüldüğü gibi TBMM Başkanlığı'nın birbirinin aynısı olarak nitelendirilebilecek veya matbu form şeklindeki toplu soruları iade etmesindeki amaç, milletvekilleri tarafından soru sorulmasını engellemek değil, konusu ve muhatabı aynı sorunun bir defada ve çok sayıda (328 önerge) olacak şekilde TBMM Başkanlığı'na sunulup, bir anlamda parlamenter denetim yolunun tıkanmasını önlemektir. Bu yapılmadığı takdirde, TBMM Başkanlığı'na örneğin bir defada 5 bin veya 10 bin soru önergesi verilmesi mümkün hale gelecek ve bu durumda parlamenter denetim sistemi, soru önergeleri bakımından işlemekte zorlanacaktır. 

Dava konusu işlem bakımından 8 Mayıs 2013 tarihli 4 önerge ile sorulmuş bulunan bir konunun parçalara ayrılarak sorulması, hakkın kötüye kullanılmasını da teşkil edebilecek niteliktedir. Bu yöntem sadece davacıya uygulanan bir yöntem de değildir. 29 bin 137 yazı soru önergesinin işleme alındığı 24. Yasama Dönemi'nde, dava konusu işlem ile aynı gerekçeye dayanılarak farklı 13 milletvekilinin toplam bin 2 soru önergesi iade edilmiştir."

Yazıda, hukuki dayanaktan yoksun olan davanın reddine karar verilmesi talep edildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com