Migren hastalığına Türk damgası

Migren hastalığına Türk damgası
Hacettepe Üniversitesi Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü ile Tıp Fakültesinde yapılan araştırmalarda, migrenin neden kaynaklandığına ilişkin önemli bulgular elde edildi.

Beyindeki sinir hücrelerinin üzerinde bulunan duyargaların normal fizyolojik dengeler zorlandığında alarm sinyalleri yayarak migren ağrısını başlattığına ilişkin bulgular elde edilen bilimsel çalışmayla ilgili makale, dünyanın saygın bilim dergilerinden Science'de yayımlandı.
 
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Turgay Dalkara, gözde ışıkların çakması ve kıpırdamaları sonrası görme alanın bulanıklaşması şeklinde gelişen ''aura olayı''ndan 20-60 dakika sonra migren ağrısının başladığını, ancak bu olay ile ağrı arasındaki bağlantı yollarının daha önce bilinmediğini anlattı.
 
Araştırmalarının ''aura olayı'' ile migren arasındaki bağlantıyı ortaya koyduklarına dikkati çeken Dalkara, yaptıkları deneylerin sonuçlarının dünyanın en önemli bilim dergilerinden olan Science'de yayımlandığına dikkati çekti.
 
Dalkara, ''Türkiye'de bu bir ilk. Bizim içinde mutlu bir olay. Bugüne kadar tümüyle Türkiye'de yapılmış tıp ve hayat bilimleri alanında Science'de yayımlanan bir araştırma yoktu'' dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com