Mikrocerrahi operasyonuyla kopan parmağına kavuştu

Mikrocerrahi operasyonuyla kopan parmağına kavuştu
Rize'de 42 yaşındaki Bahattin Bilanik'in çay bahçesinde budama yaparken motora kaptırıp kopan parmağı, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilen başarılı operasyonla dikildi

 RİZE (AA) - Rize'de 42 yaşındaki Bahattin Bilanik'in çay budama motoruna kaptırıp kopan parmağı, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilen başarılı operasyonla dikildi.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Op. Dr. Süleyman Taş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rize'de 4 gün önce, çay budaması yaparken parmağı kopan 42 yaşındaki Bahattin Bilanik'in, hastanelerine başvurduğunu belirtti.

Hastanın olaydan 2 saat sonra, kopan parmağı uygun şartlarda saklanarak kendilerine ulaştırıldığını anlatan Taş, "Hastamızı acilen ameliyata aldık. Mikrocerrahi operasyonu ile parmağın 2 saat içinde tekrar kanlanmasını sağlayarak eski haline getirdik. Parmak 4 saat kansız kalmış oldu. Hastayı birkaç gün daha servisimizde gözlem altında tutacağız. Hastamızın dikilen parmağının kan dolaşımı gayet iyi ve herhangi bir sıkıntısı yok" dedi.

Bu tür vakalarda sürenin çok önemli olduğunu vurgulayan Taş, bu süre 12 saati geçtikten sonra vücudun o dokuyu kabul etmesinin imkansız hale geldiğini söyledi.

Parmak, el ve ayak kopmalarında, kopan parçanın bir poşete, poşetin ise buzlu suya konulması gerektiğini vurgulayan Taş, "Böylece parçanın buzla direkt temas etmemesi sağlanmalıdır. Bu sayede mikrocerrahi ile yerine dikilen organın tutma ihtimali artırılmaktadır. Çünkü soğuk ortamda hücrelerin yaktığı enerji ve hücre ölümü azalmaktadır. En kısa sürede hastaneye başvurmaları ve kopan parçayı o telaşla unutmayıp beraberinde getirmeleri, hastalarımızın kopan organlarına kavuşmaları için oldukça önemlidir" diye konuştu.

Karadeniz Bölgesi ve özellikle Rize'de, çay tarımı yapan kişilerin çok olduğunu dile getiren Taş, şöyle devam etti:

"Bu yaralanmalar çoğu zaman çay toplama ve çay budama işlemi sırasında meydana gelmektedir. Aceleyle çay topladıkları sırada kişiler, dikkatleri dağıldığında kendilerini yaralayabilmektedir. Bu yaralanmalar mikrocerrahi gibi çok ciddi ameliyatlara ve hatta geri dönüşü olmayacak kayıplara bile sebep olabilmektedir. O yüzden vatandaşlarımıza işlerini aceleyle değil, dikkatli ve güvenli şekilde yapmalarını önermekteyiz."

-"Bu ameliyat Rize'de ilk kez yapıldı"

Taş, Türkiye'de mikrocerrahi merkezi ve bu konudaki uzman sayısının az olduğunu ifade ederek, bu ameliyatın Rize'de ilk kez yapıldığını, Rize'yi mikrocerrahi merkezi olmaya hazırladıklarını kaydetti.

Kopan parmağı ameliyatla dikilen Bahattin Bilanik ise çay motoru ile budama yaparken aniden boşluğa düştüğünü belirterek, "Çay motoru işaret parmağıma isabet etti ve parmağım koptu. Ambulansla hastaneye getirildim. Parmağıma kavuşma umudum yoktu. Çok ümitsizdim ama şu an parmağımı hissedebiliyorum. Eskiden olsa bu ameliyat için Trabzon ya da başka şehirlere gitmemiz gerekirdi. Doktoruma teşekkür ediyorum. Allah devletimizden razı olsun" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com