Milis komutana 14 yıl hapis

Milis komutana 14 yıl hapis
Uluslararası Ceza Mahkemesi, Kongolu misillerin komutanı Thomas Lubanga'yı, 60 binden fazla kişinin öldüğü iç savaş sırasında çocuk askerleri kullanmak suçlamasıyla yargılandığı davada 14 yıl hapis cezasına çarptırdı.
Kongo Yurtseverler Birliği adındaki milis güçlerinin komutanı olan Lubanga, 2002-2003 yıllarında İturi bölgesindeki çatışmalarda çocuk askerler kullanmakla suçlanıyordu.

Bugün Lahey'de görülen sonuç duruşmasında Mahkeme Başkanı Adrian Fulford, savaş zamanında çocukların korunması gerektiğini vurgulayarak, Lubanga'ya verilen cezanın bu çerçevede alındığını ifade etti.
 
51 yaşındaki Lubanga, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde 10 yıldır devam eden davada ceza alan ilk kişi oldu.
 
İnsan hakları eylemcileri, kararı, dünya genelinde yaygın olan çocuk asker kullanımının önüne geçebilecek önemli bir içtihat kararı olarak değerlendirerek, karardan duydukları memnuniyeti dile getirdi.
 
Duruşmada savcılık Lubango için 30 yıl hapis cezası istemiş, ancak Kongolu milis komutanın mağdurlara "gerçek bir özür" sunması halinde bunu 20 yıla indireceklerini söylemişti.
 
Bu arada, Fulford'un ceza kararını okuması sırasında herhangi bir tepki göstermeyen Lubango'nun kararı temyiz etme hakkı bulunuyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com