Milletin parasını böyle çar-çur ediyorlar!

Milletin parasını böyle çar-çur ediyorlar!
Bütçe açığı yüzünden vergi üstüne vergi alan devlet, bakanlıklar için kiraladığı binalara milyonlarca para döküyor.

Bütçe açığı yüzünden vergi üstüne vergi alan devlet, bakanlıklar için kiraladığı binalara milyonlarca para döküyor. Satın alsa daha karlı.

Vatandaşa kemer sıktıran devlet, iş kendisine gelince bol keseden harcıyor. Devlette savurganlıkta sınır tanımıyor… Örneğin birçok bakanlık, iş yoğunlu nedeniyle dev binalarına sığamadığı için ek binalara ihtiyaç duyuluyor. Dudak uçuklatan müsriflik de işte burada başlıyor.

-Neden satın alınmıyor?-

Devlet, ihtiyaç duyulan ek binaları satın almayıp şahıs ve özel sektörden kiraladığı için, milletin kesesinden her ay milyonlarca lira kira parası çıkıyor. Bir bina için yıllık 6 milyon liraya yakın kira parası ödeyen kurum bile var. Millet sürünürken, devletin bu savurganlığı pes dedirtiyor.

-1 yılda kiraya 4 milyon verildi-

Çevre Bakanlığı’nın Ankara’da binası var. Balgat’taki bina Tüzün Şirketi’nden aylık 118 milyon liraya kiralandı. Söğütözü’nde şahıstan kiralanan binaya ise ayda 229 bin lira ödeniyor.

-İkiz kuleye yıllık 2 milyon lira-

Gümrük Bakanlığı, Başbakanlık’ın Ankara’da yapıp TOBB’a sattığı ikiz kulede ek hizmet binası kiraladı. 2012 yılı için kira bedeli olarak 2.1 milyon lira ödendi.

-Villanın kirası aylık 50 bin lira-

Dışişleri bakanlığı ek hizmet binası için yıllık 558 bin lira kira ödüyor. Davutoğlu’nun 7 katlı villası için de yıllık 571 bin lira veriliyor. Bakanlığın toplam kira gideri ise 1 milyon 250 bin lira.

-8 yılda 5.7 milyon lira kira parası ödendi!-

İçişleri bakanlığı, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı için Ankara’da TOBB’un eski hizmet binasını kiraladı. Bakanlık 2003-2012 yılları arasında kira gideri olarak 5 milyon 744 bin lira harcama yaptı.

-Yeni binaya sığmadı 2 milyon kiraya çıktı-

Tarım Bakanlığı 2011 yılında kendi arsasına merkez binasını yaptı. Ama buraya sığmadı. Bazı birimleri için bina kiraladı. Yıllık 2 milyon 180 bin lira kira ödüyor. Başka kira ödendiği yerler de var ama açıklamıyor. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com