Milletvekili, Hesabı Sorulmayan Polis Şiddetine İsyan Etti... ​ ​​​​​​​​

Milletvekili, Hesabı Sorulmayan Polis Şiddetine  İsyan Etti... ​   ​​​​​​​​
Polisin son dönemdeki toplumsal olaylarda uyguladığı şiddete ilişkin verdiği soru önergelerine yanıt alamayan CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, isyan etti...

"İÇİŞLERİ BAKANI VE BAŞBAKAN SUÇ İŞLİYOR!"
 
CHP'li Alaattin Yüksel, Gezi olaylarını, Berkin Elvan cenazesini, Soma protestolarındaki müdahaleleri hatırlattığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı. 

"2003 yılından beri ne hak ne de hukuk tanıyorsunuz. Hakları için, Berkin için, maden işçileri için yürüyenlerin üzerine Toma’larla, gaz bombalarıyla (ki bu gaz bombalarının da zamanı geçmiş olanlarıyla) saldırıyorsunuz. Diktatörlük mü burası? Anayasa ne diyor? Hepiniz, tüm hükümet üyeleri bakanlarınız başbakan suç işliyorsunuz.

NEDEN ORANTISIZ GÜÇ KULLANAN POLİS, CEZALANDIRILMIYOR?

Barışçıl gösteri yürüyüşlerinde ve toplumsal olaylarda 11 yıldır, polis şiddeti artarak devam ediyor. Bugüne kadar hiçbir polis memuru ya da polis şefi orantısız güç kullanıyorsunuz diye cezalandırılmadı, aksine teşvik edildi. 

POLİS ŞİDDETİYLE YARALANANLARIN SAYISI BELLİ DEĞİL!

Polis şiddeti nedeniyle yaralananların sayısı belli değil. Yaşamını yitiren kişiler için hiç mi vicdan muhasebesi yapmıyorsunuz? Demokratik hakkını kullananlardan korkuyorsunuz. Korktukça daha çok şiddete başvuruyorsunuz.

SORU ÖNERGELERİNİ NİYE YANITLAMIYORSUNUZ?

Soru önergeleri veriyoruz. Yanıt vermiyorsunuz. Kaçıyorsunuz. Parlamentonun denetim mekanizmasının çalışmasına engel oluyorsunuz. Muhalefet partilerinden gelen soruları ciddiye almamanız halkın sorularını almamanız anlamına gelir. Kamuoyunun bilgilendirilmesini önlemeye çalışıyorsunuz.

BİR KEZ DAHA POLİSİN UYGULAMALARINI MECLİS'E TAŞIDI

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yanıtlandırılmak üzere “barışçıl gösterilerde polis tarafından uygulanan şiddetin boyutu ve bakanlığa yöneltilen soru önergelerinin neden yanıtlandırılmadığı” ile ilgili bir soru önergesi de verdi.
 
Önergede şu sorulara yanıt isteniyor,

GÖSTERİLERDE POLİS ŞİDDETİ NEDENİYLE KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?

1.2003-2013 yıllarında (her bir yıl ayrı ayrı olmak üzere) barışçıl gösteri yürüyüşleri ve  toplumsal olaylarda, emniyet mensupları tarafından uygulanan şiddet nedeniyle yaralanan ve yaşamını yitiren kişi sayısı iller bazında nedir?

BU POLİSLER HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILIYOR MU?

2.Aynı yıl aralığında, her il bazında ayrı ayrı olmak üzere bu türden barışçıl yürüyüşlerde vatandaşa karşı kötü muamele nedeniyle Bakanlığınızca hakkında işlem yapılan, soruşturma açılan emniyet personeli sayısı nedir? Hukuki/idari işlemler hangi aşamadadır? Soruşturma sonucunda ceza alan personel sayısı nedir?

3.Gezi parkı, Berkin Elvan cenazesi, Soma maden faciası gibi İzmir'de ve diğer tüm illerimizde  yaşanan barışçıl yürüyüşler sırasında bugüne kadar gözaltına alınan ve tutuklanan kişi sayısı nedir?

4.16 Mayıs 2014 tarihinde Soma ilçesinde meydana gelen ve yüzlerce işçinin hayatını kaybettiği facianın sonrasında İzmir’de, vatandaşlar ve sendikalar barışçıl bir yürüyüş düzenlemiştir. 16 Mayıs akşamı yakınlarıyla gezmeye çıkmış olan 13 yaşındaki bir çocuk polis tarafından gözaltına alınmaya çalışılmış, korkudan altını ıslatan çocuk, çevredeki yurttaşların tepkileri üzerine polis tarafından serbest bırakılmıştı. İzmir Valiliği yaptığı yazılı açıklamada, habere konu olan çocuğun 10 değil 13 yaşında olduğu, zarar görmesin diye eylem yapanların arasından uzaklaştırılmaya çalışıldığı ve üzerindeki ıslaklığın da TOMA'nın sıktığı sudan kaynaklandığı ifade edildi. Çocuğun yaşı 10 değil de 13 olunca, polis şiddetini doğal mı karşılamak gerekmektedir?

5. Bakanlığınıza yöneltmiş olduğum, 7/35871,  7/ 33585, 7/22864,  7/22863 esas nolu soru önergelerime yanıt verilmemiştir. Süresi içinde yanıtlandırılmadığından gelen kağıtlar listesinde yayınlanmıştır. Soru önergelerine yanıt vermemek Bakanlığınızın genel bir tutumu mudur? Muhalefet partilerinden gelen sorular ciddiye alınmamakta mıdır? Nadiren gelen bazı yanıtların da eksik veya soru ile ilgisiz olması, kamuoyunun bilgilendirilmesini önleme amacı mı taşımaktadır? (BEE)
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com