Milletvekili Işık'ın soru önergeleri

Milletvekili Işık'ın soru önergeleri
IŞIK, JANDARMA ER EĞİTİM TABURUNUN KASTAMONU'YA TAŞINMASI VE HAVA ER EĞİTİM TUGAYININ TÜMENE DÖNÜŞTÜRÜLECEĞİ İDDİASINA İLİŞKİN ÖNERGE VERDİ

IŞIK, JANDARMA ER EĞİTİM TABURUNUN KASTAMONU'YA TAŞINMASI VE HAVA ER EĞİTİM TUGAYININ TÜMENE DÖNÜŞTÜRÜLECEĞİ İDDİASINA İLİŞKİN ÖNERGE VERDİ
MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, Jandarma Er Eğitim Taburunun Kütahya'dan Kastamonu'ya taşınması ve Hava Er Eğitim Tugayının tümene dönüştürüleceği iddiasına ilişkin, İçişleri ve Milli Savunma bakanları tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergeleri verdi.
Işık, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle verdiği önergede, yıllardır Kütahya'da hizmet veren Jandarma Er Eğitim Taburunun başka bir ile taşınmasına yönelik iddialarla ilgili 23. dönemde verdiği önergeye cevap olarak Bakanlıkça gönderilen yazıda, ''Jandarma Genel Komutanlığınca, Kütahya ilinde konuşlu bulunan 1. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığının kısa vadede yeni bir kışlaya konuşlandırılması kapsamında bir çalışma yürütülmemektedir'' denildiğini hatırlattı.
Bunun ardından, ''kısa vadeden neyin kastedildiği ve anılan taburun niçin başka bir ile taşınmak istendiğine yönelik'' verdiği çok sayıda önergenin süresi içinde cevaplandırılmadığını belirten Işık, şunları kaydetti:
''Kütahya kamuoyunca uzun süredir tartışılan söz konusu taburun Kastamonu iline taşınmasına ilişkin çalışmaların tamamlandığına yönelik haberler medyada da yer almıştır. Böylece, Kütahya yerel basınında da geniş yer bulan bu konuda, AKP'li bazı siyasilerce 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Milletvekilliği Genel Seçimleri öncesinde, (Tabur taşınmıyor, Polis Meslek Yüksekokulu da yolda), seçimlerden sonra ise (Ne dediysek o) şeklinde verilen demeçlerin, kamuoyunu yanlış bilgilendirerek vatandaşların oylarını almaya ve vatandaşları oyalamaya yönelik asılsız demeçler olduğu da ortaya çıkmıştır.
Kütahya'daki Jandarma 1. Er Eğitim Taburunun kapatılarak Kastamonu 5. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığına taşınma işleminin tamamlandığı haberleri doğru mudur?
Doğru ise Bakanlığınızın belirtilen, 'Anılan Tabur Komutanlığının kısa vadede yeni bir kışlaya konuşlandırılması kapsamında bir çalışma yürütülmediği' yönündeki cevabı, Kütahyalılar'ı kandırmaya ve siyasi ranta yönelik bir cevap mıdır?
Böyle bir cevabın Türk devlet geleneğindeki yeri nedir?
Anılan taburun Kütahya'dan kaldırılmasının ve Kütahyalılar'dan saklanmasının gerekçeleri nelerdir?
Kastamonu iline taşınan taburun Kütahya'daki arazisi ne olacaktır? Taburun bulunduğu askeri arsanın ihale usulüyle satışa çıkarıldığı ve değerinden düşük para teklif edildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise anılan ihaleye kimler katılmış ve hangi tekliflerde bulunmuşlardır?
Tabur arazisinin TOKİ'ye verileceği iddiaları doğru mudur?
Taburun yerine Polis Meslek Yüksek Okulunun kurulması yönünde Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır? Varsa çalışma ne aşamadadır? Yoksa bazı AKP'li siyasiler tarafından bu konuda kamuoyuna verilen beyanatların kaynağı nedir?
Anılan taburun kaldırılması nedeniyle Kütahya'nın maruz kaldığı zararların telafisi için Bakanlığınızın bir projesi var mıdır? Varsa projenin içeriği ve uygulama planı nasıldır?''

-HAVA ER EĞİTİM TUGAYININ BÜYÜTÜLMESİ-

Işık, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle sunduğu, Hava Er Eğitim Tugayı ile ilgili önergede ise şu ifadelere yer verdi:
''Kütahya ili yıllardır gerek coğrafi konumu gerekse tarihsel birikiminin avantajı nedeniyle Hava Er Eğitim Tugayı ve Jandarma 1. Er Eğitim Taburu gibi önemli askeri eğitim birliklerinin bulunduğu bir ildir. Ancak, bu birliklerden biri olan Jandarma 1. Er Eğitim Taburu, İçişleri Bakanlığınca başka bir ile taşınmayacağı belirtilmesine rağmen Kütahyalılar'dan saklı tutularak Kastamonu'ya taşınmıştır. Yıllardır Kütahya'ya hizmet veren bu taburun adeta Kütahyalılar kandırılarak taşınmasının yarattığı rahatsızlık ise sürmektedir. Bu olumsuz gelişmenin ardından, daha önce çeşitli hava birliklerinde verilen er eğitimlerinin tek merkezde toplanarak 1950 yılında alay seviyesinde Kütahya'da kurulan eğitim birliğinin 1956 yılında tugay seviyesine çıkarılmasıyla oluşturulan Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı, Kütahya'nın bugünkü tek askeri eğitim birliği halini almıştır.
Halen Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığında yılda kaç erimiz eğitim görmektedir? Bu amaçla anılan tugayda görev yapan personel sayısı nedir?
Anılan tugayın, Hava Er Eğitim Tümen Komutanlığına dönüştürülmesine yönelik olarak Bakanlığınızca yürütülen bir çalışma var mıdır? Varsa çalışma ne aşamadadır? Yoksa gerek bölgemizde gerekse dünyada meydana gelen askeri ve siyasi gelişmeler dikkate alınarak böyle bir çalışma başlatılabilir mi?
Bakanlığınızın bu konudaki görüşü nasıldır?''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com