Milletvekili Karakuş, Tbmm Genel Kurulu'na Hitap Etti

Milletvekili Karakuş, Tbmm Genel Kurulu'na Hitap Etti
AK Parti Kilis Milletvekili Fuat Karakuş, AK Parti iktidarı döneminde 554'ü hastane, bin 467'si birinci kademe sağlık kurumu olmak üzere 2 bin 21 yeni sağlık tesisi inşa edildiğini söyledi

AK Parti Kilis Milletvekili Fuat Karakuş, AK Parti iktidarı döneminde 554'ü hastane, bin 467'si birinci kademe sağlık kurumu olmak üzere 2 bin 21 yeni sağlık tesisi inşa edildiğini söyledi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 2013 yıl merkezi yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’nın 8. maddesi üzerine şahsı adına söz alan AK Parti Kilis Milletvekili Fuat Karakuş, “AK Parti, Türkiye’nin siyasi ve ekonomi alanlarında büyük sıkıntılar yaşadığı bir dönemde Başbakanı ve Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde 11 yıl önce (14 Ağustos 2001) ülkesine ve milletine hizmet aşkıyla yola çıkan, maruz kaldığı her türlü engellemeye rağmen ülkemize büyük bir gelişim ve değişim süreci yaşatmış, iç politikadan dış politikaya, eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, enerjiden tarıma, ulaşımdan turizme, ekonomiden toplumsal yaşama, demokrasiden insan haklarına kadar her alanda devrim niteliğinde birçok ilke imza atmayı başarmış bir partidir. Milletvekili olmadan önce Kilis Devlet Hastanesi Başhekimlik görevini ifa etmiş birisi olarak ‘Et tekraru ahsen velev kane yüzseksen’, tekrar 180 kere de olsa güzeldir sözünden hareketle sağlık alanında yapılan çalışmalara ilişkin kısaca bilgiler vermek istiyorum. İktidarımız döneminde 554'ü hastane, bin 467'si birinci kademe sağlık kurumu olmak üzere 2 bin 21 yeni sağlık tesisi inşa edildi. Devlet hastaneleri ile SSK hastaneleri tek çatı altında birleştirildi. Emekli Sandığı’na bağlı sigortalı ve Bağ-Kurlu tüm vatandaşlarımızın bütün hastanelerden yararlanması sağlandı. Geçmiş dönemlerde sık sık yaşanan rehin alma, hastanede rehin kalma ortadan kaldırıldı. Kamuya ait sağlık kuruluşlarındaki muayenehane sayısını yüzde 400 artırarak vatandaşlarımız muayene kuyruklarından kurtarıldı. Aile hekimliği uygulaması hayata geçirildi. Vatandaşlarımızın hastane randevusunu telefonla ve internet üzerinden alması sağlandı” dedi.
Yapılan çalışmalarla kızamık, sıtma gibi hastalıkların ülke gündeminden çıkarıldığını da belirten Karakuş, “2002'de 18 olan MR sayısını 266'ya, 120 olan tomografi sayısını 410'a, bin 510 olan diyaliz cihazı sayısını 4 bin 445'e yükselterek sağlıkta teknolojik devrim yapıldı. Koğuş görünümündeki hastane odaları gerçek hastane odasına dönüştürüldü. İçinde banyosu, tuvaleti olan oda sayısında yüzde 500'lük artış sağlandı. Sağlık hizmetleri, 98 gezici sağlık birimi ile halkın ayağına götürüldü. 2002 de 618 olan ambulans sayısı 2 bin 841'e, 481 olan acil müdahale istasyon sayısı ise bin 710'a çıkartıldı. Daha önce ancak filmlerde görebildiğimiz, karda kışta hizmet vermek üzere 224 paletli ambulans halkımızın hizmetine sunuldu. 19 helikopter, 4 uçak ambulans ile 4 deniz ambulansı, 52 motosikletli acil müdahale ekibi iktidarımız tarafından aziz vatandaşlarımızın hizmetine tahsis edildi. Bunlar hayaldi gerçek oldu. 81 ilde özel eğitimli 4 bin 909 sağlık personeli yetiştirilerek Avrupa'nın en büyük medikal kurtarma ekibi kuruldu. İlaç almak çile olmaktan çıkartıldı. Herkesin istediği eczaneden ilaç almasını sağlayarak ilaç fiyatlarında yüzde 80'e varan indirimler yapıldı” diye konuştu.
Asrın hastalığı olan kanserle mücadele etmek için 124 kanser tarama merkezi açıldığını belirten Karakuş, “Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız dahil herkes genel sağlık sigortasına kavuşturuldu. 18 yaşına kadar herkese ücretsiz sağlık hizmeti verilmesi sağlandı. Yoksul kesimin sağlık hakları, diğer sigortalılarla aynı düzeye yükseltildi. Kaynakları daha etkin ve verimli kullanarak hizmetin kalitesini artırmak için Kamu Hastane Birlikleri kuruldu. Benim gibi sigara içmeyenleri korumak ve dumansız hava sahası oluşturmak için kapalı alanlarda sigara içilmesi kanunla yasaklandı. Bu sayede tütünle mücadele programında dünya birincisi olundu. AK Parti iktidarlarınca yapılan yatırımlar saymakla bitmez. Rakamlar ortada. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. AK Parti, boş laflarla vatandaşlarımız avutan bir parti olmadı. Parti programında ve meydanlarda neyi vaat etmişse onu gerçekleştirdi. Bugüne kadar yapılan hizmetleri yeterli görmüyor, ülkemizi bölgesinde ve dünyada daha da güçlü, itibarlı olması, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alması, kronik sorunlarımızı çözerek geleceğe daha emin adımlarla ilerlemesi, demokrasimizin güçlenmesi, milletimizin refah ve mutluluğu için gece gündüz demeden tüm gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com