Milletvekili öldürüldü

Milletvekili öldürüldü
Afganistan'ın kuzeyindeki Samangan şehrinde gerçekleşen intihar eyleminde aralarında bir milletvekilinin de bulunduğu 20'den fazla kişi hayatını kaybetti.
Bombalama milletvekili Ahmet Han Samangani’nin kızının düğününe katıldığı sırada gerçekleşti.
 
Görgü tanıkları, misafir kılığına giren saldırganın Samangani’ye sarıldığı sırada üzerindeki bombaları patlattığını belirtiyor.
 
BBC Türkçe'nin haberine göre, Taliban sözcüsü ise saldırıyla ilgileri olmadığını açıkladı.
 
80’li yıllarda Afganistan’ın yaşadığı sivil savaş sırasında Ahmet Han Samangani mücahitlerin komutanlarından biriydi.
 
Kendisi, Başkan Hamid Karzai’nin savunucusu; geçmişte ülkenin kuzeyinin kuvvetli komutanlarından olan ama şimdi önemli bir politikacı olarak görülen General Abdul Reşit Dostum’un da rakiplerindendi.
 
Bağımsız Seçim Komisyonu’nun 2010 yılında tespit ettiğini savunduğu seçim hilesiyle koltuğunu kaybeden bir milletvekilinin yerine geçerek Samangani meclise girmişti.

'KÖTÜ ÜNÜ VARDI'
 
Görgü tanıkları olayın gerçekleştiği salonda yaklaşık 100 kişi bulunduğunu açıkladı.
 
Polis, ölenlere ek olarak 40 kişinin de yaralandığını belirtti.
 
Yerel cezai soruşturma müdürü Ghulam Muhammed Han, Associated Press’e yaptığı açıklamada ölenler arasında Afgan Milli Ordusu’nun yüksek seviye komutanlarından birinin ve yerel istihbarat müdürünün de bulunduğunu belirtti.
 
Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit ise Reuters haber ajansına “Bu olayda parmağımız yok” dedi.
 
Kendisi “Ahmet Han mücahitlerin eski komutanıydı. Kötü bir ünü vardı. Pek çok insan onunla sorun yaşamış olabilir” dedi.
 
Samangan’daki saldırıdan bir gün önce Afganistan’ın kadın siyasetçilerinden biri de Lağman vilayetinde bombalı saldırıyla öldürülmüştü.
 
Öldürülen Hanife Safi, Afganistan kadın işleri bakanlığının yerel temsilcisi olmakla beraber, kadınlara adil davranılmasını savunmasıyla tanınmaktaydı. (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com