Milletvekili seçilme kriterleri yumuşatıldı

Milletvekili seçilme kriterleri yumuşatıldı
Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri, milletvekili seçilme şartlarının genişletilmesinde anlaştılar.
Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri, milletvekili seçilme şartlarının genişletilmesinde anlaştılar. Vekil seçilmek için okuma yazma bilmek yetecek. Kadına şiddetten hüküm giyen ne kadar oy alırsa alsın vekil olamayacak. Vekil seçilebilmek için 40 ila 60 bin arasında oy almak yetiyor.
 
TBMM üyeliğiyle ilgili maddelerin görüşüldüğü komisyonda, şu anda 25 olan milletvekili seçilme yaşının düşürülmesinde uzlaşma sağlandı. Ancak AKP ve BDP 18 yaş önerirken, CHP 21 yaş istedi.
 
AKP ve BDP askerliğini yapmayanların da Meclis’e girmesini önerirken CHP ve MHP askerlik şartında ısrar etti. Daha önceki müzakerelerde de, PKK’nın yönetim kadrosunun ileride bir af sonucu askerliğini yapmadan milletvekili seçilebileceği gerekçesiyle CHP ve MHP itirazlarını dile getirmişti.
 
“İlkokul” olan diploma şartının da kaldırılması ve “Türkçe okuma yazma bilmenin” milletvekili adaylığında yeterli sayılması kararlaştırıldı. Kusura bağlı suçlar dışında 1 yıl hapis cezası almak milletvekilliğine engelken, bunun 2 yıla çıkarılması benimsendi.
 
KADINA EL KALDIRANA MECLİS YASAK
 
Partiler, yüz kızartıcı suçlar ve ihaleye fesat karıştırma gibi suçların yanı sıra, cinsel dokunulmazlığa karşı suç işleyen, kadına ve çocuğa yönelik şiddet, işkence, insanlığa karşı suçlardan hüküm giyenlerin milletvekili adayı olamamasındaki uzlaşmayı korudu.
 
MHP dışındaki üç parti, terörü teşvik suçundan mahkumiyetin seçilmeye engel olmaktan çıkarılmasında anlaştı. MHP ise terör eylemlerine katılma ve bu eylemleri tahrik etmenin seçilmeye engel şart olarak devamı için çekince koydu.
 
Diğer anlaşmaya göre, Meclis’te bir Siyasi Etik Komisyonu aracılığıyla milletvekillerinin faaliyetlerine etik denetim getirilecek. Komisyon, her partiden en kıdemli veya en yaşlı ikişer üyeden oluşacak. Komisyonun kararları rapor halinde yayımlanacak. (BCK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com