Milletvekiline perdelenmiş rüşvet!

Milletvekiline perdelenmiş rüşvet!
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Umut Oran, milletvekillerinin halen 7 bin 500 TL olan hediye kabul sınırının, net asgari ücretin 3'te birine denk gelen 250 TL'ye indirilmesi için kanun teklifi verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Umut Oran, milletvekillerinin halen 7 bin 500 TL olan hediye kabul sınırının, net asgari ücretin 3'te birine denk gelen 250 TL'ye indirilmesi için kanun teklifi verdi. Oran, mevzuatta sadece yabancılardan gelen hediyelere uygulanan bu sınırın Türk vatandaşlarından gelen hediyeler için de aynı sınırla geçerli olmasını istedi.

Oran, TBMM Başkanlığına 'Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi'ni sundu. Teklifin gerekçesinde, milletvekillerinin kamu yetkisi kullandıkları için hiçbir finansal fayda sağlamamaları gerektiğini belirten Oran, "Ne yazık ki bu kural her zaman uygulanmamaktadır. Bazı şahıslar, kendi çıkarları için hediye, armağan, tebrik gibi bir çok isim altında milletvekillerine yüksek meblağlı mallar göndermekte, bu yolla 'perdelenmiş rüşvet' eylemlerine girişmektedir" dedi.

-ASGARİ ÜCRETİN 3'TE BİRİ-

Bugün Avrupa parlamenterlerinin 345 TL değerini aşan hediyeler alamazken, Türkiye'deki milletvekillerinin bu değerden 21 kat pahalı hediyeler almasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Oran, şunları kaydetti:

"Yürürlükteki mevzuatta halen "on aylık net asgari ücret' olarak tanımlanan meblağ günümüz koşullarında 7 bin 500 TL gibi çok yüksek bir miktarı oluşturmaktadır. Bu düzenleme ile bu olumsuzluk ortadan kaldırılmakta, kamu yönetiminde şeffaflık, dürüstlük ve hesap verebilirlik ilkelerine uygunluk sağlanarak toplum vicdanını rahatsız etmekte olan mevcut düzenleme makul bir hale getirilmektedir. Bu düzenleme ile hediyenin değerine getirilen sınırın güncelliği de getirilen net asgari ücret miktarının üçte biri oranıyla korunmaktadır. 3628 sayılı Kanun'un "Hediye' başlıklı 3. maddesindeki hediye sınırının, Türk vatandaşlarından ve/veya Türkiye'den kaynaklanması halinde de uygulanması amacıyla bu değişikliğin yapılması gerekmektedir." (EAK)

Etiketler: , , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com