Milletvekilleri Seçimden Sonra Yeni Odalarında...

Milletvekilleri Seçimden Sonra Yeni Odalarında...
TBMM'de milletvekilleri için yapılan yeni binada hazırlıklar tamam. Ancak binanın söz verilen tarihte bitirilememesi, ihale bedelinin sürekli artması ve geç teslim ettiği halde firmanın ceza ödememesi eleştiriliyor.

ÖZEL | SANSURSUZHABER

Yapımına 2007'de başlanan ve yedi yılın ardından tamamlanan yeni Meclis binası, yakında tam kapasite ile kullanıma girecek.  

108.9 milyon TL ihale bedeli ile yapımına başlanan binaya, tahmin edilenden daha fazla kaynak aktarımı gerekti.  Bugüne kadar yaklaşık 132 milyon TL ödendi.

ODA KURALARI BUGÜN ÇEKİLECEK

Yeni Halkla İlişkiler Binası toplam 98 bin metrekare alandan oluşuyor. Eski odalar yaklaşık 10 metrekare iken yeni odalar 40 metrekare olacak. 

GEÇ BİTİRDİ AMA CEZA ÖDEMEDİ

Binanın yapımında ortaya çıkan gecikmeye rağmen, kamu zararı olmadığını savunan TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, bu nedenle yüklenici firmaya ceza verilmediğini açıkladı. 

KAPILAR ŞİFRELİ

Akıllı bina olarak tasarlanan yeni Halkla İlişkiler Binasına milletvekillerinin  taşınma işlemi 27 Mart'ta başlayacak. Yeni binaya sadece özel eşyalar, IP telefon cihazları ile sekreterlerin kullandığı bilgisayarlar götürülecek. Şifreli kartlarla açılabilecek odalar son teknoloji ile donatıldı. 

Binada mescit,  dokuz adet komisyon toplantı salonu, 550 kişilik konferans salonu bulunuyor. Bina,  Genel Kurul binasına 140 metrelik tünelle bağlanıyor. 

BİNA BİTTİ, TARTIŞMASI BİTMEDİ...

Yeni akıllı bina ile  ilgili tartışmalar ise noktalanmadı. Özellikle Meclis'in tarihi dokusuna uymadığı için mimari yönden  eleştiriliyor. 

MİLLETVEKİLLERİ SANSÜRSÜZ HABER'E KONUŞTU

 Gürkut Acar-CHP Antalya Milletvekili:

"Milletvekillerinin şu anda kullandığı odaların yetersizliği ortadadır. Bir çok kamu görevlisi çok daha büyük ve donanımlı odalarda görev yaparken, milletvekillerinin 8-9 metrekarelik odalara sıkıştırılması doğru değildi. Odaların büyümesi yönünden olumlu bir adım olarak görülebilir. Ancak yeni bina, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin mimarisinden, dokusundan hiçbir iz taşımıyor. Bu yönüyle bana  olumlu bir görüntü vermiyor.  TBMM ana binası bir çok ülkenin parlamento binaları gibi estetik değeri yüksek olan bir yapı. Projelendirme aşamasında  dokuya uygun daha nitelikli bir proje seçilebilmeliydi. 'Proje sonradan değiştirildi' gibi bir çok bahane üretilebilir, ancak bu bahaneler, ortaya çıkan yapının TBMM ana binasını tamamlayan bir yapı olmadığı gerçeğini değiştirmez. "

Özcan Yeniçeri-MHP Ankara Milletvekili:

"Odalar eskisinden daha perişan. Açılması çok uzun sürdü. Gerek danışmanların gerekse yardımcı personelin oturması çok daha işlevsiz hale geldi umarız yanılırız. Bina da post modern bir bina. Estetik,  kültürü yansıtan bir bina değil, sıradan bir bina gibi görünüyor. Çok daha nitelikli, kültürümüzü yansıtan bir bina olabilirdi. "

Veli Ağbaba-CHP Malatya Milletvekili:

”Binan dışı, Meclis'in genel uyumuna uzak. Çirkin.  Estetik değil, Meclis'in tarihi yapısına uymuyor. Çok soğuk geliyor bana."

Mahmut Tanal-CHP İstanbul Milletvekili:

"Öncelikle bu oda değişikliklerinden ziyade Meclis Başkanlığı'nın kendisinin hukuk kalıplarına girmesi lazım. Muhalefete  söz vermiyorlar, soru önergelerine cevap vermiyorlar, odayı değiştirsen ne olur? Odalar da zaten hastane odası gibi, TOKİ'nin binası gibi olmuş. Meclis'in estetik yapısı olan bir binası olmalı.  Acaba kaçak mı onu da bilmiyoruz? İhale bedeli niye sürekli arttı? Niye gecikti bitişi? Niye ceza ödetilmedi firmaya? Nasıl 'kamu zararı olmadı' diyebilirler? Zamanında teslim edilmez ise müteahhit zenginleşir, biri zenginleşerse, diğer taraf fakirleşir. Belki kamu malı zamanında alınsaydı, kirada olan başka birimler, kiradan kurtulurdu, gereksiz yere bütçeden ödeme yapılmazdı. "

Burcu ORAL Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com