Milletvekillerine kral yetkisi geliyor

Milletvekillerine kral yetkisi geliyor
Eski bakan, milletvekillerinin yeni planını açıkladı:

AKP, CHP ve BDP temsilcilerinin yasama dokunulmazlığıyla ilgili çalışmaları yakından izleyen eski Devlet Bakanı, hukukçu c “Rüşvet, ihale yolsuzluklarının tartışıldığı, Bakanlar, milletvekilleri hakkında yolsuzluk iddiaları ile ilgili fezlekelerinin havada uçuştuğu bir dönemde, Yasama Dokunulmazlığı’nın kapsamının genişletilmesi ile ilgili Anayasa değişiklik girişimleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin itibarını gölgeler” dedi. Uzlaşılan düzenleme ile yasama dokunulmazlığının kapsamının daha da genişletilmek istendiğini belirten Tayfun İçli, SÖZCÜ’ye şu değerlendirmelerde bulundu:


Rüşvetçi milletvekiline koruma
“Milletvekilleri, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma, terör eylemlerine katılma, uyuşturucu ticareti, tecavüz, ırza geçme, Devletin güvenliğine karşı suçlar gibi ağır cezayı gerektiren suçları işlemiş olsalar ve suçüste halinde yakalansalar bile 367 milletvekilinin oyu ile alınacak meclis kararı olmadıkça tutulamayacak, sorguya çekilemeyecek ve yargılanamayacaktır.


TBMM, korunak olacak
Böyle bir anayasa değişikliği gerçekleştiği takdirde milletvekilleri her türlü suçtan dokunulmazlığa kavuşmuş olacak. Yasama Dokunulmazlığı ‘suçluların sığınma kalkanı’, TBMM çatısı da suçluların sığınağı değildir. Bu anayasa değişikliği gerçekleştiği takdirde; TBMM’nin saygınlığına gölge düşecek. TBMM, teröristlerin, ırz düşmanlarının, uyuşturucu kaçaklarının, rüşvetçinin, soyguncuların, namussuzların saklandıkları bir korunak olarak algılanabilecek. Milletvekilleri tutulmasın, gözaltına alınmasın, tutuklanmasın ama soruşturulup, yargılansın. Aklanmalarına fırsat verilsin. Suçlu ise ve bu suç milletvekilliği seçilmesine engel bir suç ise milletvekilliği hükmün kesinleşmesi ile birlikte düşürülsün.
Kasten adam öldüren milletvekili
Uzlaşılan metne göre kasten adam öldüren bir milletvekili suçüstü yakalandığı takdirde yasama dokunulmazlığından yararlanmayacak. Milletvekilinin kasten adam öldürdüğü ilk anda nasıl saptanacak? Kim saptayacak? Örneğin kaza ile ihmal ile taksir ile ölüme sebep verdi. Görünürse kaza ama planlanmış.

Böyle bir ifade hukuk mantığından yoksudur.
- Türkiye de binlerce insanın özgürlükleri, adil yargılanma hakları gibi temel hak ve özgürlükleri ihlal edilirken sadece milletvekilleri ile ilgili ve onlara yeni kalkanlar oluşturan bir düzenleme etik de değildir. Kaldı ki, böyle bir düzenlemenin yolsuzlukların ayyuka çıktığı bir dönemde gündeme getirilmesi de çok anlamlıdır.


TBMM, terörist işgaline uğrar
- Anayasaya sadece Sebahat Tuncer ve Engin Alan için geçici madde konulması anayasa hukuku açısından etik olmadığı gibi doğru da değildir. Kaldı ki; Engin Alan’ın mahkumiyeti sahte dijital verilerle sağlandığı TÜBİTAK raporu ile belgelenmiştir. Engin Alan’ın aklanması / masumiyeti, Anayasa mahkemesine yapılacak bireysel başvuru, yargılamanın yenilenmesi ile de her zaman mümkündür.


Balbay ve Haberal’a haksızlık
- Böyle bir düzenleme gerçekleşirse TBMM teröristlerin işgaline uğraması kaçınılmazdır.
- Böyle bir düzenlemeden Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay’ında yararlanacağı bildirilerek bu kişilere de haksızlık edilmektedir. Bu kişilerin tahliyeleri Anayasa Mahkemesi’nin kararı gereğidir. Kaldı ki özel yetkili mahkeme henüz gerekçeli kararını yazmadığı gibi bu karar temyiz incelemesinden de geçmemiştir. TBMM’deki yasa tasarısına göre Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması söz konusudur. Bu kişiler adil yargılandıkları takdirde masumiyetleri de açıklığa kavuşacaktır.” (SBK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com