Milli Eğitim Bakanı Avcı, Samsun'da

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Samsun'da
Bakan Avcı:- "Bizler 18 yaşına gelince ailelerin çocuklarını terk ettiği bir toplum değiliz, çok şükür. Ne mutlu ki ailelerimizle kurduğumuz sosyal bağlar ve muhabbet bağı hayatımızın sonuna kadar devam ediyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Bizler 18 yaşına gelince ailelerin çocuklarını terk ettiği bir toplum değiliz, çok şükür. Ne mutlu ki ailelerimizle kurduğumuz sosyal bağlar ve muhabbet bağı hayatımızın sonuna kadar devam ediyor" dedi.

Avcı, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen, "7-19 Yaş Aile Eğitimi" toplu sertifika töreninde, eğitimin çoğu zaman okullarda verilen formel bir iş gibi algılandığını söyledi.

Bu anlayışın, ellerinden geleni yapıyor olmalarına rağmen öğretmenleri tek başına kaldıramayacakları çok ağır bir yükün altına soktuğunu belirten Avcı, "Diğer yandan okul dışında buna uyumlu bir yapı oluşturulmadığı için çoğu zaman okulda verilen eğitimden istenilen verim alınamıyor. Halbuki eğitim, hepimiz biliyoruz önce ailede başlar" ifadelerini kullandı.

Eğitimde anne, baba ve dışarıdaki çevrenin yeterince iyi kullanılamadığını bildiren Bakan Avcı, şöyle konuştu:

"Farklı sosyo-kültürel çevrelerden oluşan aileleri, okulla ahenkli bir biçimde, aynı ortak paydalarla eğitim sürecine dahil etme ihtiyacı, bu öz eleştirinin ürünüdür. Bizler 18 yaşına gelince ailelerin çocuklarını terk ettiği bir toplum değiliz, çok şükür. Ne mutlu ki ailelerimizle kurduğumuz sosyal bağlar ve muhabbet bağı hayatımızın sonuna kadar devam ediyor. Milletimizin sahip olduğu bu çok önemli değer, bizim için çok uygun bir zemin oluşturuyor. Geriye okulla aile arasında gençlerimize aynı bakış açısıyla bakmamızı sağlayacak ortak bir dil oluşturmak kalıyor."

Bakanlıklarının bu ihtiyaca cevap vermek üzere Avrupa Birliği ve UNICEF işbirliği ile Aile Eğitim Programını uygulamaya başladığını anlatan Avcı, şunları kaydetti:

"Programın amacı 7 ile 19 yaş arası çocuklarımızla, gençlerimizle iletişimde bulunan bütün bireylerin, onların gelişimine mümkün olan en yüksek katkıyı sağlamak. Böylece anne babaların, güçlü noktaları fark ettirerek zaten var olan becerilerini daha da kuvvetlendirmeyi amaçlıyoruz. Eğitim hepimizin bildiği gibi uzun bir süreç. Milli Eğitim Bakanı ve bir iletişim hocası olarak bu gibi çalışmalarla önümüzdeki yıllarda anne, baba ve çocuk ilişkisinden kaynaklanan sorunların, eğitim ortamını bozucu etkilerini en aza indireceğine ve ailelerimizin bizimle daha sık işbirliği yapacaklarına inanıyorum."

Bakan Avcı ve diğer protokol üyeleri, konuşmaların ardından, programı tamamlayarak sertifika almaya hak kazanan 800 anne ve babadan 250'sine törenle sertifikalarını verdi.

Öte yandan, salona geldiği sırada kendisini merdivenlerde karşılayan bir grup kadın, Bakan Avcı'ya çocuklarının eğitim gördüğü okulla ilgili sıkıntılarını bildirerek, irtibat bilgilerinin bulunduğu bir mektup verdi. Grup adına konuşan Anadolu Tarım Meslek ve Tarım Meslek Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Nihal Gürpınar, Bakan Avcı'nın kendilerine yardımcı olmasını istedi.

Bakan Nabi Avcı, konuyu bildiğini ifade ederek, durumu değerlendireceğini söyledi.

Muhabir: Fatma Kalay
Yayınlayan: Orhan Topal

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com