Milli Eğitim Bakanı'ndan Zaman'a sitem!

Milli Eğitim Bakanı'ndan Zaman'a sitem!
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Skytürk 360 ekranlarında TürkMedya Grup Başkanı Cengiz Özdemir'in sunduğu Stüdyo360 programına konuk oldu. Avcı, dershane krizini yorumladı...

Zaman Gazetesi'nin kuruluşunda danışmanlık yaptığını belirten Nabi Avcı, gazetenin ele geçirdiği taslak metinleri yayınlamasından dolayı Zaman'a sitem etti.

Haber yayınlanmadan önce kendisine danışılabileceğini Avcı, haberde yer alan metinlerin, üzerinde henüz mütabakata varılmamış, taslak metinler olduğunu ifade etti. Nabi Avcı, dershanelerin kapatılması konusunda geri adım atılmayacağını belirtirken, okuma salonları ile ilgili herhangi bir düzenlemenin bulunmadığını da sözlerine ekledi.

İşte Nabi Avcı'nın açıklamalarından önemli detaylar:

"ELLERİNDEKİ BENİMSENMEYEN METİNLER"
 
Öncelikle böyle bir yasa tasarısı yok. Bir metnin yasa tasarısı olması için bakanlar kurulu tarafından yasalaştırılıp gönderilmiş olması lazım. Ortada dolaşan metinler kanun tasarısı için yapılan ön hazırlıkların müsveddeleri. Böyle bir hazırlık içine girdiğiniz zaman pek çok öneri gelir. Bu tartışmları tetikleyen Zaman gazetesinin 'Eğitime büyük darbe' haberi mesnet teşkil eden taslak olan ve olmayan unsurlar içeriyordu. Şunu anladık: Demek ki bu arkadaşlarımızın elinde bizim benimsemediğimiz metinler var hem de bizim nihai taslağımız var. 
 
ÖNCE KONUNUN MUHATTAPLARINA SORULABİLİRDİ
 
Gazetecilik ilkerinde bir şey atlanmış. Önce konunun muhataplarına sorulur. Bunlar doğru mu? diye. Bakan olarak bana sorulmamış. Ben Zaman gazetesinin Kurucu Genel Yayın Danışmanıyım. Karşınızda bu gazetenin kuruluşunda emek vermiş ilk muhatabınız var. Başka gazeteler olsa bu kadar alınmayabilirdim. Bu atlandı. İnsanları yanıltıcı tartışmalar oldu. Müsteşar bey gazetenin yayın yönetmeni ile görüştü. Ben ilgili kişilere işin aslının bu olmadığını anlattım. 
 
DERSHANELER KAPATILACAK, GERİ ADIM YOK!
 
'Okuma odalarımızı kapatmayın' diyorlar. Nihai taslağımızda bu konu ile ilgili hiçbir şey yok. Dershanelerin de kapatılmasından çok dönüştürülmesi söz konusu.
 
Çocuklar hem okul hem dershane içim masraf ediyorlar. Hem dershaneye hem okula gittikleri için sosyal faaliyetlere de vakitleri kalmıyor. 2004 yılından itibaren bu konuda çalışmalar başlatılmış. Dershaneleri nasıl azaltabiliriz? Bunun bir yolu sınav stresini azaltmak. SBS'nin kalkmasıyla dershaneye talep önemli oranda düştü.

"BİZ ÖZEL OKUL OLMAK İSTİYORUZ" 
 
Dershanelerin yüzde 70'i 'Biz özel okul olmak istiyoruz' diyor. Bunun için özel okul yönetmeliğimiz var. Mevcut dershanelerin yüzde 20'si özel okula dönüşme kabiliyetine haiz görünüyor. Geri kalan da 'Bize arsa kolaylığı verirseniz, kredi kolaylığı sağlarsanız biz özel okula dönüşmek isteriz' diyorlar.
 
Dershanelere diyoruz ki 'Sen imkanların varsa özel okula dönüş yoksa açık lise ol.' Diyor ki 'Benim bahçem o kadar yok, laboratuvarım yok sizin istediğiniz standartlarda özel okul olamam.' Dershanelere açık liseye dönüşme şansı da verdik.
 
HALK EĞİTİM MERKEZLERİ DEVREDE 
 
Bunun dışında liseden mezun olmuş üniversiteye girememiş öğrenciler de var. Bizim uyguladığımız halk eğitim merkezlerinden destek kursları var. Ayrıca okullarımızda da destek, takviye dersleri yapmışız. 'Takviyeye ihtiyacım var' diyenlere halk eğitim merkezlerindeki kurslarımız çözüm olarak görünüyor.
 
Dershaneler arasında ciddi ücret farkı var. Bizim yapmaya çalıştığımız değişim, daha dezavantajlı durumda olanların daha çok istifade edebileceği okullar yaratmak.
 
Dershaneleri özel okullara dönüştürmek istiyoruz.

(DSE)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com