Milli Eğitim ile dersanecilerin toplantısında kavga çıktı

Milli Eğitim ile dersanecilerin toplantısında kavga çıktı
İzmir'de yapılan toplantıda dersaneciler salonu terkedildi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde gerçekleşen Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ve 8 şehrin dershane temsilcilerinin toplantısında kavga çıktı.

Önceki günlerde yapılan Antalya ve Samsun toplantılarının protestolar sebebiyle yarıda kalmasının ardından bugün de İzmir'deki toplantıda gerginlik yaşandı. Toplantının başlayacağı sırada Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük basın mensuplarının dışarı alınmasını istedi. Buna karşı çıkan dershane temsilcileri toplantının kamuoyuna açık olmasını istedi. Bunun üzerine toplantının çalıştay niteliğinde olduğunu tekrarlayan MEB Müşteşar Yardımcısı Büyük, "Basın konunun ayrıntılarını biliyor. Biz sizinle konuşmak istiyoruz. Bu yüzden basın mensuplarını dışarı alıyoruz" dedi. Basın mensuplarının bazı görevlilerin tarafından dışarı alınmak istemesine tepki gösteren dershane temsilcileri alkış ve ıslıklarla salonu terk etti. Bu sırada bir dershane temsilcisi MEB yöneticilerine "Biz meyhane miyiz, genelev miyiz veya birhane miyiz bizi kapatıyorsunuz, biz eğitim kurumuyuz" diyerek tepki gösterdi.

’Özel Dershaneler ve Özel Etüt Eğitim Merkezleri’yle İlgili İştişare ve Değerlendirme Toplantısı’ adıyla düzenlenen toplantıya İzmir’in yanı sıra Manisa, Aydın, Afyon, Kütahya, Muğla, Denizli ve Uşak illerinden toplam 700 temsilci katıldı. Yaşanan gerginlik sonucu ise 20 temsilci dışında tün dershaneciler salonu terketti.

Yakalarında siyah kurdela ile gelen dershane temsilcileri toplantının amacının     Müsteşar Yardımcısının söylediği gibi fikir almaka değil ikna etmek ve dayatmak amacında olduğunu ifade etti.

Toplantıyı terk eden dershane temsilcileri adına konuşan İzmir Özel Dershaneler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Özer Akdemir, yapılan toplantının iştiare değil ikna ve dayatma toplantısı olduğu söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalardan bu düzenlemeden geri adım atmayacağının anlaşıldığını söyleyen Akdemir, "Bugünkü toplantı göstermelik ve formaliteden ibarettir. Bakanlıkça dershane ve etüt merkezlerinin yüzde 70’nin okullara dönüşmek istediği söylenmektedir. Biz özel okula dönüşmek istemiyoruz. Bu yapılan çalışma sonucunda pek çok sorun ortaya çıkacak. Dershaneler yasa ile kapatıldığında çalışanların tazminatlarını kim ödeyecek? Dershane binalarını eski haline getirme maliyetini kim karşılaycak? Dershanelerin banka borçlarını kim ödeceyek? Dershaneler rant kapısı olarak gözüküyorsa bizim yerimizi alacak özel okullar rant kapısı olmayacak mı?" dedi.

’DERSHANELERİN KAPATILMASI YIKIM OLACAKTIR’

Dershaneler yapılacak dönüşümün toplumun büyük bir kesimini etkilediğini ve böylesi önemli bir kararın kısa bir sürede alındığını söyleyen Akdemir, "Bu toplantı dayatmadır. ’Sadece paydaşlarla görüşüldü, onları dinledik’ demek için yapılan ve ön hazırlığı olmayan bir toplantıdır. Biz paydaşlara bir taslak sunulmadı. Yazılı hiçbir belge verilmedi. Kısacası karar sürecinde bizi kimse muhatap almamıştır. Dershanelerin acele bir şekilde kapatılması kurumlarımızı, çalışanlarımızı, ailelerimizi ve öğrencilerimiz için yıkım olacaktır" diye konuştu.

İzmir Özel Dershaneler Derneği Başkanı Sezai Özel ise yarın saat 14.30’da tüm dershane çalışanları ve öğretmenleriyle beyaz önlük giyerek Cumhuriyet Meydanı’nda eylem yapacakları bilgisini verdi. Konuşmalar ardından ıslık ve alkışlarla topluluk dağıldı.  (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com