MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TÖRE’DEN ÖĞRENCİLERE TATİL UYARISI

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TÖRE’DEN ÖĞRENCİLERE TATİL UYARISI
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TÖRE’DEN ÖĞRENCİLERE TATİL UYARISI

AYDIN - Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, öğrencilerden yaz tatilinde bilgisayar, internet kafe ve televizyona bağımlı kalmamalarını isteyerek, “İmkânlarımız ölçüsünde güzel organizasyonlarda yerimizi alarak dünya barışına katkıda bulunabiliriz” dedi.
İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, karnelerini alan ve hafta sonu yapılacak LYS sınavının ardından tatile girecek olan öğrencilere uyarılarda bulundu. 2011-2012 eğitim öğretim yılı boyunca çalışan, gayret gösteren, uykusuz kalan ve yorulan öğrencilerin karneleriyle sevinç yaşadığını ifade eden Töre, “Şimdi güzel bir tatili hak ediyorsunuz. İnsanlar iki şeyin kıymetini bilmiyorlar; Hasta olmadan sağlığın, değerlendirilmeden geçirilen zamanın. Sizler altın değerindeki bu iki şeyi planlayarak daha da kıymetlendirebilirsiniz. Bu bağlamda yaz tatilinizi özel kuruluşların açtığı yüzme, Halk Eğitim Merkezlerinin açtığı drama ve hızlı okuma, Gençlik Merkezlerinin açtığı bağlama, gitar, keman, piyano kurslarına, İl Gençlik ve Spor Müdürlüğünün açtığı futbol, basketbol, masa tenisi, voleybol, hentbol gibi çeşitli spor etkinliklerine katılarak değerlendirebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk bilim ve fenni kendisine rehber edinmiş, her yönüyle kendisini yetiştirmiş, tam donanımlı nesiller istiyor bizden. Çünkü cennet vatanımız sizlere emanet. Yaz tatilinde kendinizi televizyona, bilgisayara, internet kafelere esir etmeyin. Arkadaşlarınızla buluşun parklarda, bahçelerde, oyunlar oynayın, umut dolsun kalbinize, sevgi çiçekleri açsın gönlünüzde kardeşliğinizi, arkadaşlığınızı pekiştirin. Annenizin, babanızın oynadığı oyunları sorun onlara. Unutulmaya yüz tutmuş oyunlarla çocukluğumuzu yaşatın bizlere” diye konuştu.
Öğrencilere tatilde gezmeyi ve yeni yaşamları öğrenmeyi tavsiye eden Töre, “Bir yıl boyunca çalıştınız, çabaladınız haliyle yoruldunuz. Bu yorgunluğu bir nebze olsun atmak için güzel yurdumuzun şirin ilçelerine, köylerine gidelim, doğayla baş başa kalalım. Kuşlara, böceklere, çiçeklere, şarkılar söyleyelim, şiirler okuyalım. Tabiatın büyülü sesini dinleyip yeşilin bin bir renginde ve engin maviliklerde kaybolalım. Hayat şartlarının elverdiği ölçüde orman kamplarına, tatil beldelerine gidin. Güzel yurdumuzun tarihi yerlerini gezin, müzeleri ziyaret edin. Kültürel etkinliklere katılın. Şu anda ülkemiz ve Türkçemiz adına gurur verici bir etkinlik gerçekleştiriliyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde Türk okullarında okuyan çocuklar bizim dilimizi konuşuyor, bizim şarkımızı, türkümüzü söylüyor, geleneksel halk oyunlarımızı oynuyor. Tam bir Türkçe şenliği. İmkânlarımız ölçüsünde güzel organizasyonlarda yerimizi alarak dünya barışına katkıda bulunabiliriz. Bu etkinlikleri yaparken kitap okumayı da ihmal etmeyelim. Herbert Spencer, ‘Bir insanın değeri okuduğu kitaplarla ölçülür’ diyor. Biz de toplum içinde saygın bir insan olmak istiyorsak mutlaka kitap okuyalım. Düşünce dünyamızı geliştirelim. Okuduğumuz kitapları arkadaşlarımızla paylaşalım, fikir alış verişinde bulunalım, farklı görüş ve düşüncelere saygıyı öğrenelim, hoşgörülü olalım” şeklinde konuştu.
“ÇOCUĞUNUZUN BAŞARISI SİZİN BAŞARINIZ”
Velilere de hatırlatmalar yapan Töre, öğrencilerin göstermiş olduğu başarının aynı zamanda velilerinde başarısı olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Birçok etken bir araya gelerek öğrenci başarısını oluşturuyor. Bu yüzden biz idareci ve öğretmenlere, siz velilere büyük sorumluluklar düşüyor. Herkes kendine düşen görevi en iyi şekilde yapmalıdır. Çocuklarımıza sunduğunuz uygun çalışma ortamı, huzurlu aile yaşamı ve güven duygusu onların başarılarını artırmaya devam edecektir. Çocuklarımızın karneleri her ne durumda olursa olsun onları şefkatle kucaklamalıyız. Onlara hayatta başarılı olmanın yollarını göstermeli, kendi ayakları üzerinde durmayı öğretmeliyiz. Onlara desteğimizi hiçbir zaman esirgemeyelim. Çocuklarımıza güvenelim. Ben inanıyorum ki onlar bizim bu güvencimizi boşa çıkarmayacaktır. Bu bağlamda sevgili öğrencilerimizden de beklentimiz, kendilerindeki gücün ve yeteneğin farkına varabilmeleri, yaşamlarını ilgilendiren her konuda doğru ve akılcı kararlar alabilmeleri ve aldıkları kararları uygulayabilmeleridir”
Son olarak yorucu bir yılı geride bırakan meslektaşlarına çağrı yapan Töre, sözlerini şöyle tamamladı: “Sizler Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı çağdaşlaşma yolunda tüm enerjinizi öğrencilerimizin kazanımları için seve seve tüketen gönül mimarlarısınız. İşiniz çetin. Ulusal ve evrensel değerlere saygı duyan, yaşadığı toprağın kültürünü özümsemiş, ülkesini seven, kendini tanıyan, sadece tüketen değil aynı zaman da üreten nesilleri yetiştirme sorumluluğuyla yorulmak bilmeden emek veriyorsunuz. Biz biliyoruz ki sevgi emektir. Yeni kuşaklar bu bilinçte olan öğretmenlerin bilgisiyle aydınlanacak”
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com