Milli kaos yaşıyoruz

Milli kaos yaşıyoruz
Basketbol milli takımımız dün büyük üstünlük kurduğu maçı 82-83 kaybetti peki bu skorun sorumlusu kim?

Orhun Ene'nin yönettiği takımla Avrupa Şampiyonası'ndan başarısızlıkla dönen milli takım Dünya Şampiyonasında büyük başarı yakalayan Boğdan Tanjeviçle tekrar bir araya geldi. Tanjeviç 2013 EUROBASKET için kadroyu nerdeyse tamamıyla gençleştirdi. Bütün maçları kazanma ümidiyle yola çıka milli takım 6 maçta 3 malubiyet aldı ve gruptan çıkma şansını zora soktu. Nerde o dünya kupasında 2. olan takım, nerde yeni kadro ile gruptan çıkamayacak duruma gelen milli takım...

Gençleştirme projesinde büyük bir yanlış yapıldı. Takımın en tercübeli oyuncusu 1977 doğumlu olan Kerem Gönlüm ardından 1983 doğumlu olan Ender Arslan geliyor. Takımda bu iki oyuncu dışanda tecrübeli oyuncu yok nerdeyse. Diğerleri arasında en tecrübeli oyuncular ise 1986 doğumlu.

Kadro hazırlanırken Tanjeviç'in en büyük hatası çok az tecrübeli bir kadro kurması oldu. Bu yüzden, son periyoda büyük bir farkla bile girsek tecrübe sıkıntısı yüzünden maçları kaybediyoruz. İtalya karşısında iki kere sırf bu nedenle maç kaybettik. Çekler karşısında ise tam bir hezimet yaşadık.

Kadroda gençleştirme nasıl yapılmalıydı? Kadronun tamamını gençleştirerek değil de en az bir 5 çıkarabilecek 5 tane tecrübeli oyuncu kadroda tutulmalıydı. Tecrübeli oyuncularla genç oyuncular harmanlanarak iyi bir kadro kurulabilirdi. Böylece son periyotta yaşadığımız maç kaybetme geleneğimiz de ortadan kalkabilirdi. Genç oyuncular yetenekli olabilir ancak bu stresi kaldıracak kadar tecrübeli değil, neticede sonuç ortada... (UGO)

Uğur Öğüt / Sansursuzhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com