Milli Savunma Bakanı Yılmaz:

Milli Savunma Bakanı Yılmaz:
"Devletin de vatanın da Cumhuriyet'in de sahibi, millettir. Devleti de Cumhuriyet'i de koruyacaksan millete gitmek lazım"

SİVAS (AA) - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Devletin de vatanın da Cumhuriyet'in de sahibi, millettir. Devleti de Cumhuriyet'i de koruyacaksan millete gitmek lazım" dedi.

Yılmaz, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince (SESOB) kentteki bir tesiste düzenlenen kahvaltı programında yaptığı konuşmada, Sivas'ta bir süre önce kapanan dikimevinin Kayseri'ye taşınacağı yönündeki iddialara değinerek, İngiliz ordusunun ayakkabılarını ve kıyafetlerini, Almanya'nın silahlı kuvvetlerinin tekstil ihtiyacını Türk firmaların karşıladığını söyledi.

Özel sektörün geliştiğini, devletin ayakkabı ve elbise üretmesine gerek olmadığını dile getiren Yılmaz, "Bizim firmalarımız, Almanya ve İngiltere'nin silahlı kuvvetlerinin ihtiyacını karşılarken, Türkiye'yi karşılayamaz mı? Dolayısıyla İstanbul'dakinin dahi kapatılması söz konusuyken Kayseri'ye böyle bir taşınma kesinlikle doğru bir havadis değildir" diye konuştu.

Sivas 5. Piyade Eğitim Tugayı'ndaki asker sayısının artırılmasına yönelik taleplere de değinen Yılmaz, dönemlerinde askerlik süresinin önce 18 aydan 15 aya, sonra da 12 aya düşürüldüğünü anımsattı. Askerlik süresinin kısaltılmasının Silahlı Kuvvetler'in mevcudunda azalma anlamına geldiğine işaret eden Yılmaz, "18 aylıkken, Mehmetçik sayısı 500 bindi, 15 aya indi 400 bine, 12 aya indi 300 bine düştü" ifadesini kullandı.

Yılmaz, askerlik süresini azaltırken asker sayısını arttırmanın mümkün olmadığına dikkati çekti.

Sivas'ta Osmanlı döneminden kalan tarihi jandarma binasının belediyeye devredileceğini aktaran Yılmaz, jandarma binasının arkasındaki lojmanların da yıkılıp kent meydanına dahil edileceğini söyledi.

Orduevi'nin de meydandan taşınacağını dile getiren Yılmaz, Sivas Valiliği'nin arkasındaki eski adliye binasının olduğu kısımın da yıkılmasıyla ortaya çıkacak alan için AK Parti'nin Sivas Belediye Başkanı adayı Sami Aydın'ın projesi olduğunu belirterek, Aydın'ın, seçilmesi halinde bu alana "İradeyi Milliye" veya "Milli İrade Meydanı" ismi vermeyi düşündüğünü belirtti.

Sivas Kongresi'nin yapıldığı şehre "Milli İrade Meydanı"nın yakışacağını ifade eden Yılmaz, Sivas Kongresi'nde mandaya karşı önemli bir karar alındığını anımsattı.

Milletin devlet için önemine dikkati çeken Yılmaz, "Devletin de vatanın da Cumhuriyet'in de sahibi, millettir. Devleti de Cumhuriyet'i de koruyacaksan millete gitmek lazım" dedi.

"Büyük Marketler Yasa Tasarısının" hazırlandığını ve seçimlerden sonra uygun bir zamanda Bakanlar Kurulunun gündemine geleceğini belirten Yılmaz, düşüncelerinin büyük marketlerin şehrin içine kurulmaması yönünde olduğunu söyledi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com