Milli Savunma Bakanı Yılmaz:

Milli Savunma Bakanı Yılmaz:
"Suriye'de Suriye halkının, Gazze'de Filistin halkının, Mısır'da da Mısır halkının yanında olduk. Dış politikada bağımsız karar alıp uygulama yeteneğine kavuşmuş bir Türkiye, birilerini rahatsız etti"

SİVAS (AA) - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Suriye'de Suriye halkının, Gazze'de Filistin halkının, Mısır'da da Mısır halkının yanında olduk. Dış politikada bağımsız karar alıp uygulama yeteneğine kavuşmuş bir Türkiye, birilerini rahatsız etti" dedi.

Sivas'ın Ulaş ilçesinde yerel seçim çalışmalarına devam eden Yılmaz, partisinin ilçe başkanlığında yaptığı açıklamada, seçimin sadece yerel olarak düşünülmemesi gerektiğini belirterek, "Türkiye, bağımsız mı olacak ? Türkiye, büyük mü olacak ? Türkiye, lider mi olacak ? Türkiye, mazlum milletlerin umudu mu olacak ? Türkiye, Türk ve İslam dünyasının gururu mu olacak ? Buna karar vereceksiniz" diye konuştu.

Bakan Yılmaz, ekonomide ve dış politikada bağımsızlık ilkesini uyguladıklarını ve bunun birçoklarını rahatsız ettiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Tek başına bağımsız ekonomi politikası uygulamadık, bir de bağımsız dış politika uyguladık. Gerek ekonomide gerekse dış politikada bağımsız politika uyguladığınız zaman birilerini rahatsız ediyorsunuz. Birilerini rahatsız ettiğiniz zaman da o birileri, 'acaba bu dışişlerinin politikası nedir?' diye Dışişleri Bakanı'nın telefonunu dinliyor. Enerji politikası uyguladığınızda birileri, 'Enerji Bakanlığının politikası nedir?' diye Enerji Bakanı'nı dinliyor. Birileri milli istihbaratın bu coğrafyadaki etkinliğinden rahatsız olduğundan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı'nı dinleyerek 'bu MİT'in politikası nedir?' diye onu öğreniyor."

Mısır'da Batılı ülkelerin desteğiyle Mursi'ye darbe yapıldığını belirten Yılmaz, "Dünyada hiçbir ülke kalkıp da buna 'darbe' diyemedi. Türkiye 'darbe' dedi. Çünkü Mısır halkını tercihine saygı gösterdik. İşte bu bağımsız dış politikadır" ifadesini kullandı.

 

- "Bağımsız ülke budur"

Filistin'de de benzer şeylerin yaşandığına dikkati çeken Yılmaz, "Filistin halkı oy kullanarak Gazze'de yöneticilerini seçti. Gazze halkının yöneticilerini, dünya tanımadı. Tek biz tanıdık. 'Filistin halkının tercihi neyse ona saygı duymak gerekir' dedik ve Başbakanımız da Gazze'yi ziyaret edeceğini söyledi. Bizim dışımızda tek bir ülke, Filistin halkının meşru temsilcisini kabul etti mi ? İşte bağımsız ülke budur. Eğer sen Filistin halkının yanındaysan, Mısır halkının yanındaysan bağımsız politika uygularsın. Aynı politikayı, Suriye'de de uyguladık. Suriye halkının taleplerinin yanında olan ülke kim ?" diye konuştu.

Bakan Yılmaz, Türkiye'nin Suriye'den gelen 700 bin kişiyi misafir edip, 2,5 milyar doların üzerinde öz kaynağını Suriye halkına harcadığını söyledi.

Suriye'de, Gazze'de ve Mısır'da halkın yanında olduklarını vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Suriye'de Suriye halkının, Gazze'de Filistin halkının, Mısır'da da Mısır halkının yanında olduk. Dış politikada bağımsız karar alıp uygulama yeteneğine kavuşmuş bir Türkiye, birilerini rahatsız etti. Ya uydu Türkiye ya küçük Türkiye ya başkasını peşinden sürüklenen Türkiye olacak; ya da büyük Türkiye, lider Türkiye, Osmanlı'nın mirasını hak eden, gelişmiş, özgür, güçlü, dostlarına güven veren, düşmanlarına korku salan ama kültürel coğrafyasındaki bütün mazlum milletlerin umudu olacak bir Türkiye istiyorsak 30 Mart'ta bu politikaya destek vereceğiz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com