Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Hatay'da:

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Hatayda:
"Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından biri olan OYAK idaresindeki İSDEMİR, dünyadaki demir-çelik fabrikaları zarar ederken kar etti. Türkiye'de toplanan toplam verginin yüzde 1'inden fazlasını ödeyen OYAK gibi 100 kuruluş olsa vergi toplamamıza g

HATAY (AA) - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından biri olan OYAK idaresindeki İSDEMİR, dünyadaki demir-çelik fabrikaları zarar ederken kar etti. Türkiye'de toplanan toplam verginin yüzde 1'inden fazlasını ödeyen OYAK gibi 100 kuruluş olsa vergi toplamamıza gerek kalmaz" dedi.

Bakan Yılmaz, Payas ilçesindeki İskenderun Demir Çelik (İSDEMİR) fabrikalarını ziyaret ederek Genel Müdür Recep Özhan'dan tesisler hakkında bilgi aldı. İSDEMİR Limanı ile cevher eritme ünitesinin komuta merkezinde incelemede bulunan Yımaz, tesis içindeki ÇELİK-İŞ Sendikası'nda bir süre işçi temsilcileriyle görüştü.

İlçedeki Selimiye Külliyesi ve Payas Kalesi'ni gezerek Belediye Başkanı Bekir Altan'dan bilgi alan Bakan Yılmaz, daha sonra İskenderun ilçesine geçerek Belediye Başkanı Seyfi Dingil'i ziyaret etti.

Ziyaret esnasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Yılmaz, 2002 yılından beri OYAK tarafından işletilen İSDEMİR'e 3 milyar dolar yatırım yapıldığını bildirdi.

OYAK'ın ilkesinin Türkiye ile büyümek olduğunu ifade eden Yılmaz, şunları söyledi:

"Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından biri olan OYAK idaresindeki İSDEMİR, dünyadaki demir-çelik fabrikaları zarar ederken kar etti. Türkiye'de toplanan toplam verginin yüzde 1'inden fazlasını ödeyen OYAK gibi 100 kuruluş olsa vergi toplamamıza gerek kalmaz. Türkiye ile büyümek yolunda gayret gösteren işçi ve yönetici arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu gibi tasarruf kuruluşlarının sayısını artırmak lazım. Türkiye'nin en büyük eksikliğinden birisi tasarruf eksikliğidir. Tasarrufu artırırsak üretimi de artırırız. İşte OYAK bunu yapıyor. Sürekli yatırım yaparak iş gücünün artmasına ve ekonominin gelişmesine katkı sağlıyor."

Başkanı Dingil'den kentin sorunları hakkında bilgi alan Yılmaz, İskenderun Belediyesi'nin yapacağı proje ve yeniliklere destek olacaklarını, İskenderun'un doğu Akdeniz'in parlayan yıldızı olacağını kaydetti.

- Türkiye'nin Suriye politikası

Bir gazetecinin Suriye'deki iç savaş ve sığınmacılara ilişkin sorusu üzerine Yılmaz, "Türkiye, Suriyeli komşularına kapılarını açarak büyük devlet olmanın gereğini yapmıştır" dedi.

Türkiye'nin yardım alan değil yardım eden bir ülke olduğuna dikkat çeken Yılmaz, Türkiye'nin 2,5 milyar dolarlık yardımla dünyada en fazla yardımda bulunan 4'üncü büyük ülke olduğunu belirtti.

Türkiye'de 200 bini kamplarda olmak üzere 800 binin üzerinde Suriyeli sığınmacı bulunduğuna değinen Yılmaz, şöyle devam etti:

"Türkiye bir ırkın oluşturduğu devlet değildir, bir imparatorluk bakiyesiyiz. Türkiye komşusundaki savaştan kaçanlara kapısını açmıştır. Allah korusun bunun tersi de olabilirdi. Bunun ne olduğunu görmek için Çanakkale'ye gitmek lazım. Oradaki şehitliklere bakıldığında şimdi bize sığınan Suriyelilerin dedelerinin mezarlarını göreceksiniz. Hatay'ın sınır problemi var fakat her geçen gün karakollarımızı ve hudutlardaki güvenlik tedbirlerini arttırmaya devam ediyoruz. En az hasarla bu fetret dönemini atlatmayı planlıyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com