"Milli tren, Sakarya'da üretilecek"

Milli tren, Sakaryada üretilecek
TÜVASAŞ Genel Müdürü İnal:

SAKARYA (AA) - Türkiye Vagon Sanayi AŞ (TÜVASAŞ) Genel Müdürü Erol İnal, Milli Tren Projesi ile vagon ve demiryolu üretiminde Sakarya'nın marka olabileceğini belirterek, "Bu sektör, Türkiye'de yeni yeni ayağa kalkan, şekillenen bir sektör ve çok hızlı yol alıyor" dedi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ve yönetim kurulu üyeleri, TÜVASAŞ'ı ziyaret ederek, Milli Tren Projesi kapsamında elektrikli tren seti (EMU) ve dizel tren seti (DMU) çalışmaları hakkında bilgi aldı. 

İnal, milli trenlerin görsel tasarımla ilgili çizimlerini SATSO heyetiyle paylaştı.

İnal, projenin hızla ilerlediğini belirterek, “Milli Tren Projesi ile Sakarya, vagon ve demiryolu üretiminde marka olabilir çünkü bu sektör, Türkiye'de yeni yeni ayağa kalkan, şekillenen bir sektör ve çok hızlı yol alıyor" ifadesini kullandı.

İnal, yüzde 100 Sakarya üretimi milli trenlerin orta vadede dünya pazarına gireceğine dikkati çekerek, Sakarya'nın bu anlamda lojistik öneminin artacağını anlattı.

Sakarya'nın sadece vagon değil, tren setlerinin de üretildiği sanayi merkezi haline geldiğini dile getiren İnal, bunun sektör adına büyük başarı olduğunu vurguladı.

İnal, demiryolunun, sadece ulaştırmada değil, turizm ve ticaretin canlanması anlamında da büyük önem taşıdığını aktararak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Şehirler, garların etrafında gelişiyor ve şekilleniyor. Dünya ülkelerine baktığımızda istatistikler gösteriyor ki İsviçre, dünya seyahat ortalamasında ilk sırada, ardından Almanya ve İngiltere geliyor. Bu sıralamada Türkiye 20. yani geride. Bunun arttırılması, demiryolu güzergahının çoğaltılması hızlı trenlerle mümkün olacaktır. Sektörümüz bu konuda mevcut teknolojisiyle hesaplandığında ortalama 7 yıl zirvede kalabilir."

- SATSO Başkanı Kösemusul

Kösemusul, TÜVASAŞ'ın gurur duydukları önemli çalışmalara imza attığına işaret ederek, her zaman destekçisi olacaklarını söyledi.

Kösemusul, şunları dile getirdi:

"Ana ve yan sanayilerini geliştirmiş, ticaretini ve turizmini zincirleme canlandırmış, sosyal yaşamında hak ettiği kaliteyi yakalamış Sakarya inşa etmeye gayret ediyor, bu hedefle ilerliyoruz. İlimizin gelişimine katkı sağlayacak bu projenin heyecanını da ayrıca yaşıyor, genel müdürümüze Sakarya'yı marka yapacağına inandığımız bu büyük projesinde başarılar diliyoruz. Gelecek Sakarya'nındır.

Raylı taşıtlar konusundaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Kendi tren setlerini ve yüksek vagonumuzu üretmek için büyük heyecanla çalışan mühendis ve işçilerimiz, yöneticileriyle adını demiryolu tarihine altın harflerle yazdıracak."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com