Mim Kemal Öke Türk eğitim sistemini bombaladı!

Mim Kemal Öke Türk eğitim sistemini bombaladı!
İstanbul Ticaret Üniversitesi profesörlerinden Mim Kemal Öke Türk eğitim sistemini bombaladı!

İstanbul Ticaret Üniversitesi profesörlerinden Mim Kemal Öke Taksim Zafer Tunaya Kültür Merkezinde verdiği konferansta Türk eğitim sistemini bombaladı!

“Uygarlaşmanın neresindeyiz?”, “Nereye gidiyor bu dünya?” başlıkları altında gerçekleşen konferansta Mim Kemal Öke insanın topluma ve doğaya uzaklaştığının üzerinde durdu.

Öke’den Süleyman Demirel taklidi!

İnsanın “özgürlük mü güvenlik mi?” ikileminde bırakıldığını söyleyen Öke Süleyman Demirel’in taklidini yaparak “ insanlara özgürlük ve güvenlik arasında seçim yaptırmayacaksın ki siyaset yapabilesin.” şeklindeki bir cümlesini aktardı.

Düşünmeyen nesiller yetişiyor!

70’li yıllarda sağcılarında solcularında düşünceleri uğruna iyi-kötü bir şeyler yapmaya çalıştıklarını söyleyen Öke, “Bizde ideolojiyi kaldırdılar, ideolojiyi kaldırdığımız zaman felsefeyi de kaldırmış olduk. Düşünmeyen ‘takma sen yaşamana bak’ diyen nesiller yetişiyor.” dedi.

Okullardaki eğitimin durumu

Erkin Koray, dedi ki “Ben çocuğumu herkesten daha iyi yetiştiririm, okuldan da daha iyi yetiştiririm. “Haklı, en iyi eğitim bireysel eğitimdir. Bu kadar senenin eğitimcisi olarak söylüyorum. Okula çocuklarımızı göndermemizin tek sebebi sosyalleşsinler diye, onlarda çok iyi sosyalleşiyorlar. Ben engelli kızımı kaynaştırma eğitimine verdim. O gayet kibar, efendi bir kızdı. Okuldan her türlü el hareketini öğrendi, çak diyene çakıveriyor, küfürleri de öğrendi.” diyerek dert yandı.

Okulda öğretilen birçok bilgi gereksiz!

“Okulda öğretilen birçok bilgi günlük hayatta kullanılmıyor. Ben logaritmayı bakkalda kullanmıyorum. Hiçbir yerde kullanmıyorum. Hala bana sorsanız Karlofça’nın tarihini hatırlamam bir tarihçi olarak. Peki bu bilgileri niye veriyoruz? Hocaların yapması gereken öğrenmeyi öğretmek olmalı” dedi.

Öğretmenlerin ilk görevlerinin rüşvet almayan ve vermeyen, dürüst, yolsuzluğa bulaşmayan, suiistimal yapmayan, başkalarının kuyularını kazmayan nesiller yetiştirmek olduğunu belirtti. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com