Minareyi çaldı, kılıfını uyduramadı

Minareyi çaldı, kılıfını uyduramadı
Küçükçekmece Müftülüğü 2 din görevlisi arasında geçen 'hırsızlık' iddiasıyla çalkalanıyor. Şikayetçi de şüpheli de imam!

Küçükçekmece’deki Fevzi Çakmak Camii imamı Ş.K, ve 3 arkadaşı hakkında hırsızlık suçlamasıyla 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İmam ve cemaati hırsızlık suçundan adliye koridorlarına götüren olaylar zinciri 2007 yılında başladı.

TAYİNLE BAŞLAYAN ANLAŞMAZLIK

Fevzi Çakmak Cami imamı Salih Aktaş ile Şile’de görevli imam Ş.K. 2007 yılında yer değiştirildi. Salih Aktaş tayini çıkmadan önce caminin hemen karşısında bulunan,  Faik Babacan’ın sahibi olduğu binada oturuyordu.

Faik Babacan binanın kullanım hakkını Salih Aktaş’a vermişti. Ancak Küçükçekmece Kaymakamlığı, ‘lojmandır’ gerekçesiyle Şile’ye gönderilen Salih Aktaş’ın eşyalarını polis zoruyla binadan boşalttı. Binaya yeni imam Ş.K yerleştirildi.

“LOJMAN DEĞİL BENİM EVİM”

Faik Babacan 2008 yılında lojman olarak kiraladığı evinin geri verilmesini talep etti. Ve binasını boşaltmayan yeni imama meni müdahale ve kal davası açtı. Küçükçekmece 3. Asliye Hukuk Mahkemesi davayı 2010 yılında karara bağladı. Mahkeme binanın geçmişe dönük kullanım hakkı için Faik Babacan’a 33 bin 500 TL ödenmesine ve binanın boşaltılmasına hükmetti. Ancak iddiaya göre Faik Babacan’a herhangi bir ödeme yapılmadı. Durumdan haberdar olan caminin eski imamı Salih Aktaş daha önce kullanım hakkını elinde bulundurduğu binayı 2011 yılında 315 bin TL’ye Faik Babacan’dan satın aldı.

“EVİ SATIN ALDIM BOŞALTIN”

Binanın boşaltılması için imam Ş.K.’ya noter yoluyla ihtarname gönderdi. İhtarnameye cevap veren çıkmayınca Salih Aktaş bu kez tahliye kararı için icra mahkemesine başvurdu. İcra mahkemesi bina için tahliye kararı aldı.

Ve ev boşaltıldı tek bir farkla!

Kiracı Ş.K. evden taşınırken; evin çelik kapılarından, doğalgaz sobasına, avizelerden, elektrik ve su sayacına kadar evin tüm taşınmazlarını yanında götürdü. Gerekçe olarak da eski ev sahibi ile aralarındaki anlaşmazlığı gösterdi.

Söz konusu olay komşuların fotoğraf çekmesiyle de belgelendi.Komşularının haber vermesi üzerine binaya gelen ev sahibi gördüğü durum karşısında şoke oldu.

‘Mesleki hassasiyeti’ de göz önünde bulunduran yeni ev sahibinin tüm ikazlarına rağmen durum düzelmeyince iş savcılığa intikal etti.

Küçükçekmece Cumhuriyet Savcılığı kiracı Ş.K. ve ona yardımda bulundukları iddiasıyla cemaati hakkında “kilitlenmek suretiyle muhafaza altına alınan eşya hakkında hırsızlık” suçlamasıyla dava açtı.

Müştekinin de davalının da şahitlerin de imam olduğu duruşma, Mayıs ayında Küçükçekmeve Adliyesi’nde görülecek.
Müftülük ise durumdan rahatsız. Kurumun bu tarz bir olayla gündeme gelmesinin kendilerini de üzdüğü belirten kurum çalışanları yaşanan olayı şaşkınlıkla izlediklerini söylediler.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com