Minik arkeologlar kazı yaptı

Minik arkeologlar kazı yaptı
Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Seyitömer Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen, düzenledikleri “Haydi Çocuklar Kazıya” etkinliğiyle arkeolojik kazılara dikkat çekmeyi amaçladıklarını bildirdi.

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Seyitömer Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen, düzenledikleri “Haydi Çocuklar Kazıya” etkinliğiyle arkeolojik kazılara dikkat çekmeyi amaçladıklarını bildirdi. 

Kütahya’da Seyitömer Höyük kazısının 8 yıldır devam ettiğini anımsatan Seyitömer Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen, dünyanın sayılı önemli kazılarından birini gerçekleştirdiklerini belirtti. Bulunan eserler ve sonuçları bakımından bütün dünyanın gözünün üzerinde olduğu bir kazıyı gerçekleştirdiklerini kaydeden Prof. Dr. Bilgen, “Yaptığımız kazıda her yıl 2 bin 500’e yakın eseri müzeye teslim ettik. Bu dünyada bir rekordur. Ve bu yaptığımız kazının ve kazıya ait eserlerin sergilendiği müzenin tanıtımda yeterli olmadığını düşündüğümüz için bugün böyle bir sergi açtık. Açtığımız sergi ile çocuklarımıza ve dolayısıyla anne-babalarına arkeolojiyi tanıtmak, sevdirmek amacındayız” diye konuştu.

Bilgen serginin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.
Sergi açılışına katılan Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça da Höyükte yapılan çalışmaların ve kazıların Kütahya açısından oldukça önemli olduğunu belirtti. Başkan İça, “Geçmişi aydınlatan Arkeoloji Bölümün çalışmalarının sergilendiği bu güzel serginin açılmasından oldukça mutluyum. Bilindiği gibi Kütahya 7 bin yıllık tarihi geçmişiyle en eski tarihi kentlerden biridir. Bu kazıların bizler için başka bir önemi var. Kütahya, çininin dünyada marka olduğu bir kenttir. Çininin, porselenin, seramiğin kökü M.Ö. 3000’li yıllara dayanmaktadır. Bu kazılar bize bu anlamı vermektedir. Ayrıca bu şekildeki bir etkinliği düzenleyenlere de teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların kurdelesi kesilerek açılışı yapılan sergi katılımcılar tarafından gezildi.

Daha sonra yapılan minyatür kazı alanı üzerinde önceden kum içerisine konulan imitasyon biblo ve buluntular, çocuklara verilen kürek, fırça ve malalarla bulduruldu. Ellerindeki kürek ve fırçalarla kum içerisindeki buluntuları çıkaran çocuklar ise etkinliğin oldukça güzel olduğunu, etkinlik sayesinde hem eğlendiklerini hem de arkeolojiyi merak ettiklerini ifade ederken daha küçük yaştaki minikler ise oluşturulan buluntu resimlerini boyadılar.

Dumlupınar Üniversitesi tarafından Sera AVM’de düzenlenen ve 10 gün devam edecek olan etkinliğe Belediye Başkanı Mustafa İça’nın yanı sıra Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün, Seyitömer Termik Santrali İşletme Müdürü Nevzat Demiray, İl Emniyet Müdürü Kadir Akbıyık, eski Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Kütahyalı Osman Gezgin, davetliler, çocuklar ve aileleri katıldı.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com