Minikler okul yolunda

Minikler okul yolunda
Kütahya'da Milli Eğitim Bakanlığının okul öncesi ve 1.sınıf öğrencilerinin okul kaygısının giderilmesi ve okula alışmalarını kolaylaştırmak amacıyla uygulamaya koyduğu 'uyum programı' başladı.

Uyum programının başlaması nedeniyle Atatürk İlkokulu bahçesinde toplanan minik öğrencilere ve velilere hitaben bir konuşma yapan Okul Müdürü Cemil Işık,"Milli Eğitim Bakanlığının okul öncesi ve ilköğretime başlayan 1.sınıfların "okula uyum" projesi kapsamında bugün okula gelmiş bulunuyorsunuz. Uyum programları ile çocuklarınızın okula iyi bir başlangıç yapabilmeleri için okul kaygısının giderilmesi, sosyal ve sportif etkinliklerle öğrenme ortamını tanıması ve sevebilmesi, ayrıca okul kurallarını öğretmen rehberliğinde öğrenmeleri amaçlanmaktadır. Yeni eğitim ve öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum."dedi.

Daha sonra sınıf Öğretmenlerinin 1. Sınıflarda hangi şubeyi okutacaklarının kura ile belirlenmesinin ardından anne ve babalarıyla okullarına giren minik öğrenciler öğretmenleriyle tanıştı. Bu arada okul idaresi tarafından miniklere kek ve meyve suyu dağıtıldı.

Okul öncesi eğitim grupları ve ilköğretim birinci sınıf öğrencileri için gerçekleştirilecek 5 günlük uyum programı çerçevesinde, okul personelinin tanıtılması, okuldaki fiziki ortamların sınıf, lavabo, spor salonu vb. gösterilmesi, sportif ve kültürel faaliyetiler ile çocukların birbiriyle tanışıp kaynaşmalarını sağlayacak etkinlikler yapılacak. Sınıf öğretmenlerince uyum haftası içerisinde 1.sınıflar için hazırlanmış öğretim materyallerinin (Öğretmen Kitabı Uyum ve Hazırlık Çalışmaları, Öğrenci Çalışma Kitabı 1 ve Öğrenci Çalışma Kitabı 2 Kes Kullan) kullanımına başlanacak.

Velilerin çocukların eğitimi konusunda daha duyarlı olmalarını sağlamak amacıyla öğrenciyi tanıma, okul, öğrenci ve veli ilişkisi, öğrencilerde oluşabilecek kaygılar, korkular ve alınacak tedbirler gibi konularda bilgilendirme çalışmaları yapılacak. Çocukların ev ortamı gibi sınıf ortamını da benimseyebilmelerine yönelik faaliyetler (öğretmen rehberliğinde öğrenciler tarafından dersliklerin süslenmesi, sınıf panolarında isimlerinin yazılı olduğu resimlerinin/etkinliklerinin sergilenmesi, üzerinde ismi yazılı kendine ait bir kitabın sınıf kütüphanesine konulması vb) yapılacak.

Ayrıca öğrencilere yaka kartı takılarak onlara okul ortamında yönetici, öğretmen ve diğer personel tarafından isimleriyle hitap edilmesi sağlanacak.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com