Miras anlaşmazlığı, camiyi satılığa çıkarttırdı

Miras anlaşmazlığı, camiyi satılığa çıkarttırdı
Kocaeli'de dededen kalma arazilerin eşit bölüştürülmediği iddiasıyla açılan dava kapsamında mahkeme, aralarında içinde cami bulunan arsanın da satılmasına karar verdi

KOCAELİ (AA) - Kandıra ilçesinde dededen kalan arazilerin eşit bölüştürülmediği iddiasıyla açılan miras davası kapsamında mahkeme, içinde caminin de bulunduğu arsanın satılmasına karar verdi. 

Balcı Köyü Sıdık Mahallesi'nde Hasan Zengin tarafından bağışlanan fakat tapusu devredilmeyen arsaya 1988 yılında köylülerce cami yapıldı.

2009 yılında Hasan Zengin'in kızı Fatma Özpınar ile Zengin'in yeğeni Nazif Zengin dedelerinden kalan arazilerin eşit bölüştürülmesi için Kandıra Sulh Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı.

Açılan dava kapsamında mahkeme, aralarında içinde caminin de bulunrduğu 310 metrekarelik arsanın 9 bin 500 lira, caminin de 32 bin 920 lira bedelle satılmasına karar verdi. 

Bunun üzerine arsayı bağışlayan Hasan Zengin'in oğlu Mehmet ve yeğeni Nazmi Zengin de kararı temyizi için başvuruda bulundu.

Köy muhtarı Şükrü Özdil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, davaya konu olan caminin 1988 yılında köy halkı tarafından ortaklaşa yaptırıldığını belirterek, kardeşler arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle açılan dava sonucu, zamanında devri yapılmayan arsanın mahkeme tarafından satılmasına karar verildiğini söyledi.

Mahkemenin arsa ve cami için toplam 42 bin lira rayiç bedel koyduğunu dile getiren Özdil, "Yapacak birşey yok. Ya hak sahipleri bu araziyi bağış yapacak ya da ihaleye girip köy adına arsayı alacağız" dedi. 

- "Köy halkı duruma kızgın"

Özdil, köy halkının bu durumdan dolayı çok kızgın olduğunu anlatarak, kararın temyize gönderildiğini ve şuan oradan gelecek kararı beklediklerini ifade etti. 

Arsayı bağışlayan Hasan Zengin'in oğlu Mehmet Zengin ise kız kardeşi ve amcasının oğlunun açtığı miras davası sonucu arsa ve caminin satılmasına karar verildiğini belirterek, "Ben bu kararı temyize gönderdim. Bu, babamın hayrıdır. Gece uykularım kaçtı. Bu arsanın tapusunun vakfa verilmesini istiyorum" diye konuştu. 

Davayı açanlardan Nazif Zengin de dedesine ait toplamı 120 dönüm civarında olan arazilerin eşit olarak dağıtılması için dava açtıklarını dile getirerek, camiyle ilgili durumu sonradan fark ettiğini kaydetti. 

Kararın temyiz sürecinde olduğunu ve sonuçlanmasını beklediklerini anlatan Zengin, "Zaten durumu davayı açmadan önce farketseydim o arsanın davadan muaf tutulması için gerekli işlemleri yapardım. Temyizde mahkemenin verdiği karar onaylanırsa, kendim arsayı satın alıp köye bağışlarım" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com