Mısır Bakanlar Kurulu'nun olağanüstü toplantısı

Mısır Bakanlar Kurulunun olağanüstü toplantısı
Mısır'ın El-Kalyubiye kentinde, güvenlik kontrol noktasına düzenlenen saldırıda 6 askerin hayatını kaybetmesi üzerine Bakanlar Kurulunun başkent Kahire'deki olağanüstü toplantısı sona erdi

KAHİRE (AA) - Mısır'ın El-Kalyubiye kentinde, güvenlik kontrol noktasına düzenlenen saldırıda 6 askerin hayatını kaybetmesi üzerine Mısır Bakanlar Kurulu başkent Kahire'de olağanüstü toplantı düzenledi.

Terörle yüzleşmek ve acil eylem planını tartışmak için 5 saat süren Bakanlar Kurulu, Başbakan İbrahim Mihlib başkanlığında acil toplandı. Toplantıda "terörle mücadele etme" kararı çıktı.

Savunma Bakanı Mareşal Abdulfettah es-Sisi ve diğer ilgili bakanların tamamının yanı sıra emniyet ve güvenlik birimlerinin üst düzey yetkililerinde toplantıya katıldığı bildirildi.

Hükümet Sözcüsü Hani Salah, ülkede artan şiddet olayları nedeniyle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenmesinin söz konusu olmadığını belirtti.  

Salah, hukukun üstünlüğünü koruyarak terörle mücadele edeceklerini vurguladı.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yayımlanan bildiride ise terör ve şiddete karşı kararlı ve caydırıcı tedbirlerin alınacağı, bunlara asla müsamaha gösterilmeyeceği vurgulandı.   

Bildiride, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin  görevinden azledilmesinden sonra (30 Haziran) meydana gelen şiddet olaylarında 250 polis ve askerin ölmesinden sorumlu tutulan terör örgütlerine yönelik şiddetli yaptırımların olacağı belirtildi.

Terörle mücadeye eylem planının gecikme olmaksızın hemen devreye gireceğine değinilen bildiride, anayasada açıkça belirtilen, terör ve olağan dışı hallerde asker ve polise özel yetki ve terör suçlularının askeri mahkemede yargılanmasına onay veren 204. Madde'nin hiç tereddüt edilmeksizin uygulanacağı aktarıldı. 

Bildiride, şunlar kaydedildi:

"Devletin güvenliğini tehlikeye atan ve terörist faaliyetler içinde bulunan unsurlara yönelik her türlü tedbirler alınacak. Ülkenin giriş kapıları, şehirlerin giriş ve çıkışları ile birlikte kent merkezlerinde polis ve asker, gerekli gördüğü her yerde sıkı denetim yapabilecek. Halkın güvenliği  için her türlü tedbir alyınacak." 

Bildiride, bazı sendikalar tarafından değişik fabrikalarda devam etirilen grevlerin, ülkenin içinde bulunduğu zor şartlar göz önüne alınarak bitirilmesi de istendi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com