Mısır Dışişleri Bakanı Fehmi Washington'da:

Mısır Dışişleri Bakanı Fehmi Washingtonda:
"Mısır’da her şey oturduğunda, ABD-Mısır ilişkileri gelecekte daha güçlü olacak"

WASHINGTON (AA) - Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi, ABD ve Avrupa’yla ilişkileri korumaya ve zenginleştirmeye devam edeceklerini, Rusya ile yakınlaşmalarının bu durumu etkilemeyeceğini söyledi.

Fehmi, ABD’nin başkenti Washington’daki temasları kapsamında, düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezindeki (CSIS) konferansta konuştu.

Mısır’ın son yıllarda geçirdiği değişimle ilgili bilgiler paylaşan Fehmi, ülkesinin hem ekonomisi hem de hukuksal yapısı üzerine gelecek yıllarda çok fazla çalışmalar yapması gerektiğini vurguladı. Fehmi, ülkenin tüm giderlerini karşılayabilmesi için yılda yüzde 8-10 büyümesine ihtiyaç olduğunu, mevcut kaynakları ile kendi ihtiyaçlarını karşılama noktasındaki açığın daha da büyüyebileceği bilgisini paylaştı.

-"Moskova ile ilişkileri geliştireceğiz"-

Ülkenin ekonomisini iyileştirmek için yürüttükleri politikalardan bahseden Fehmi, ekonomik istikrara kavuşmak için hem Batı’ya hem de Doğu’ya yöneleceklerini bildirdi. ABD ile ilişkilerinin kendileri için çok önemli olduğunun altını çizen Fehmi, "Mısır'da her şey oturduğunda, ABD-Mısır ilişkileri gelecekte daha güçlü olacak. ABD ve Avrupa ile ilişkilerimizi korumaya ve zenginleştirmeye devam edeceğiz. Ancak bu esnada Rusya gibi başka yerlere de bakacağız. Mısır, Rusya ile ilişkilerini geliştirecektir. Rusya ile daha yakın bir ilişki, Washington ile Kahire ittifakını etkilemeyecektir” diye konuştu.

Mısır’da ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi görevden uzaklaştıran darbeye de değinen Fehmi, halkın kimliğini kaybetmeye yönelik tehdidin darbede etkili olduğunu iddia etti. Fehmi, "Mısır’daki ikinci devrimde, değişim birçoğumuzun hissettiği gibi daha çok tüm kimliğimizin bizden çalınma tehdidiyle ilgiliydi” açıklamasında bulundu.

Bölgedeki politikaların mezhepsel bir hal aldığına vurgu yapan Fehmi, Mısır’ın temel politikalarından biri olarak her kesime karşı aynı mesafede duracaklarını dile getirdi. Fehmi, "Ülkede farklı bir ideolojiye sahip insanlara karşı bir duruş sergilemeyeceğiz ama devrimin altını kazmak isteyenlere de karşı mücadele edeceğiz” ifadesini kullandı.

-"Türkiye ve Katar'la ilişkilerimiz iyi seyretmiyor"-

Konferansta soruları da yanıtlayan Fehmi, Mısır’daki yeni idam cezası kararıyla ilgili ısrarlı sorulara detaylı yanıt vermekten kaçınırken, "Bu tür davalarda hukuktan önce herhangi bir yorumda bulunamam. Bir dönüşümden geçiyoruz. Bırakın mahkemeler karar versin" açıklamasını yaptı.

Fehmi, bir soru üzerine, Mısır’ın Türkiye ve Katar’la ikili ilişkilerinin iyi seyretmediğini kaydetti. Fehmi, "ürkiye ve Katar’la aramızda olan çatışmanın kaynağı, onların iç işlerimize müdahale etmesidir" iddiasında bulundu.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com