Mısır şurubu zehirliyor!

Mısır şurubu zehirliyor!
Kanser yapan mısır şuruplu şekerlemeler, çikolatalar, dondurmalar, kahvaltılık gevrekler raflarda ölüm saçıyor...

Mısır şurubunda tehlike çanları çalmaya devam ediyor.
 
Küçük-büyük herkesin severek tükettiği gıdalarda kullanılan mısır şurubu yavaş yavaş zehirliyor.
 
Kahvaltılık gevrekler başta olmak üzere, şekerden dondurmaya, çikolatadan gofrete kadar hemen her üründe kullanılan bu zehir, ucuz olması nedeniyle firmalarca tercih ediliyor.
 
Bazı firmalar mısır şurubu oranını düşürürken, bazıları zehirlemeye devam ediyor. Türkiye'nin önde gelen doktorları da 'zehir' anlamına gelen bu şuruba karşı şu uyarılarda bulunuyor:
 
* Prof. Dr. Bingür Sönmez (Kalp ve Damar Cerrahı): Mısır şurubu şerbeti obezite ve buna bağlı hastalıkların salgın şeklinde ortaya çıkmasına neden oldu. Bisküvi, kolalı içecekler, şekerlemeler, çikolata, gofret, ucuz hamur işi tatlılar, hazır pasta ve keklerde şuursuzca mısır şurubu şerbeti kullanılıyor. Bu şurup, kalp-damar sağlığını tehdit ediyor.
 
Dr. Yavuz Dizdar (Onkolog): Mısır şurubundan elde edilen yüksek fruktoz içerikli şeker, iç organlarda ve karın içinde yağlanmaya yol açar. Oluşan metabolik sendromla siroz, karaciğer kanseri ve diyabet ortaya çıkar.
 
Prof. Dr.Kenan Demirkol (Genel Cerrahi Uzmanı): Fruktoz şişmanlığa, şişmanlık da başta kalp damar hastalığından kaynaklı inmeye ve birçok kronik hastalığa yol açıyor. Piyasada kayıt dışı fruktoz var. Piyasadaki ürünlerin etiketlerinde fruktoz oranları belirtilmiyor.
 
BEYNİ VURUYOR

California Üniversitesi'nin araştırması da, mısır şurubunun beyne zarar verdiğini ortaya koydu. Prof. Dr. Fernando Gomez-Pinilla, "Mısır şurubu birçok işlenmiş gıdada, kahvaltılık gevreklerde kullanılıyor. Bu şurup beynin öğrenme kapasitesini düşürüyor ve hatırlamayı güçleştiriyor" dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com