Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
İnsan Hakları Savunucuları Derneği Genel Başkanı Akbaş:

KOCAELİ (AA) - İnsan Hakları Savunucuları Derneği Genel Başkanı Ali Akbaş, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye "şiddete teşvik" suçlamasıyla idam cezası verilmesine ilişkin, "Bu, dünya yargılama tarihine geçecek bir skandaldır. İnsanlar, tam savunmalarını yapamadan, düzmece mahkeme ile haksız şekilde idama mahkum edilmişlerdir" değerlendirmesinde bulundu.

Akbaş, yaptığı yazılı açıklamada, Adeviye’de yaşanan katliamı protesto için sokağa çıkan göstericiler hakkında "şiddete teşvik suçundan" verilen idam cezasını kınadı.

"Bu, dünya yargılama tarihine geçecek bir skandaldır. İnsanlar, tam savunmalarını yapamadan, düzmece mahkeme ile haksız şekilde idama mahkum edilmişlerdir" ifadesini kullanan Akbaş, Amerika ve İsrail'in güdümüne giren Mısır cunta yönetiminin aldığı kararla, kendi halkını şiddete teşvik ettiğini, göstermelik hukuk kılıfı içinde insanların katledilmesinin yolunu açtığını öne sürdü.

İnsan hakları ihlaline ve hukuki dayanağı olmayan idam kararlarına kayıtsız kalan dünyaya da tepki gösterdiklerine dikkati çeken Akbaş, şöyle devam etti:

"Buna benzer bir olay Türkiye'de olsa, başta Amerika, İngiltere ve Almanya olmak üzere tüm dünya, 'insan hakları ihlalleri oluyor' diye kıymeti kopartır, gözlemci gönderirdi. Şimdi dünya insan hakları şampiyonlarına soruyoruz, Mısır'da idam kararı verilenler, aynı zamanda Amerika ve İsrail karşıtı olduğu için onları insan görmüyor musunuz?. Sizin standartlarınızda insan olmak için Amerika ve İsrail'e boyun eğmiş olmak mı gerekir?

'Twitter kapatıldı, özgürlükler elden gidiyor' diye kıyameti kopartan Pensilvanya medyası, konu Mısır'daki Müslümanlar ve idam kararı olunca üç maymunu oynuyor. Twitter özgürlük şampiyonlarından bir tanesi dahi, insanların yaşama özgürlüğünün ellerinden alınacağı bu karara tepki vermemiştir."

Hükumetin Mısır politikalarını takdirle karşıladıklarını ancak son idam kararlarıyla ilgili henüz tepki verilmemiş ve adım atılmamış olmasından rahatsızlık duyduklarını belirten Akbaş, şunları kaydetti:

"Hükumet sahte hocaların, sözde Müslümanların, Gezicilerin CIA ve MOSSAD maşalarının yaptıracağı kara propagandadan çekinmesin. Bu ülkede kalpleri Mısır'daki Müslüman kardeşleri ile atan on milyonlarca insan var. Mısır'la ilgili her girişiminde sonuna kadar hükumetin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın arkasında olacağımızı, Türkiye'ye ve tüm dünyaya ilan ediyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com