Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: "Beş yüzü aşkın kişinin bir çırpıda birkaç saat içerisinde toplanıp, hapis cezasına, idam cezasına mahkum edilir olmaları insan vicdanının kabul edebileceği, izah edebileceği bir tasarruf değildir"

RİZE (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye "şiddete teşvik" suçlamasıyla idam cezası verilmesine ilişkin, "Beş yüzü aşkın kişinin bir çırpıda birkaç saat içerisinde toplanıp, hapis cezasına, idam cezasına mahkum edilir olmaları insan vicdanının kabul edebileceği, izah edebileceği bir tasarruf değildir" dedi.

Bakan Yazıcı, Rize'nin Ardeşen ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulundu, esnafla sohbet etti, vatandaşların sorunlarını dinledi. Bakan Yazıcı, 39 yaşındaki bayan kamyonet sürücüsü Zeynep Aşık ile uzun süre sohbet etti. Yazıcı, Zeynep Aşık'a yaptığı işten dolayı başarı diledi.

Ardından AK Parti İlçe Teşkilatına giden Yazıcı, burada Kadın Kolları Toplantısına katıldı.

Yazıcı, burada yaptığı konuşmada, AK Parti'nin kurulduğu günden itibaren Türk siyasetine önemli kazanımlar sağladığını belirterek, "Türkiye'nin değişim ve dönüşümünü gelinen nokta itibariyle gerçekleştirdik. Bunları hep birlikte yaptık. Bunların arkasında, teşkilatın arkasında çalışanlar var. Emeği ile duası ile katkı sağlayanlar var. Türk milleti 2002 yılından itibaren yapılan tüm yerel, genel seçimler ve iki referandumda AK Parti'nin Türkiye'ye sağladığı kazanımları taktir etmişlerdir" diye konuştu.

Yeniden bir seçime gidilirken oynanan oyunlar olduğunu vurgulayan Yazıcı, "Türkiye'ye kazandırdıklarımızı istemeyenler, Türkiye'yi gerçekten büyük medeniyet yolunda insan, demokrasi menşei odaklı, ufkunu açacak projelere imza atan, hedefler ortaya koyan bir siyasi partinin durdurulması, hizmetlerinin akamete uğratılmasını isteyenler var. Bunlar, düşüncelerinin hepsini bir yana bırakıp, sırf bu hedefe odaklanarak paralel yürüyüşleri var. İnşallah milletimiz 30 Mart günü bu vesayetçi anlayış içinde olanlara dur diyecektir. Kendi iradesine sahip çıkacaktır" ifadelerini kullandı.

-Mısır'daki idam kararları

Yazıcı, burada bir gazetecinin "Mısır'da verilen idam kararlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusunu şöyle cevapladı:

"Mısır olayının neresinden tutalım. Bu tasarrufları nereden tutacaksın. Bir şeyi hukuksal ölçülere göre, demokratik ölçülere göre değerlendirebilmeniz için en azından görsel olarak o mekanizmaların var olması gerekir. Görsel olarak var olur, kurumsal olarak var olur, uygumalarda hatalar varsa bunları değerlendirirsiniz. Maalesef Mısır'daki hem kurumsal görüntü hem yargıyı gerçekleştirecek mekanizmalar itibariyle hep kaygı duymuşuzdur. Nitekim bu kaygılarımız doğrulandı ve elbetteki beş yüzü aşkın kişinin bir çırpıda birkaç saat içerisinde toplanıp, hapis cezasına, idam cezasına mahkum edilir olmaları insan vicdanının kabul edebileceği, izah edebileceği bir tasarruf değildir. Mısır üzüntü kaynaklarımızdan birisidir. İnsan önemli insan. Kişilerin iradesi beklentileri değil, bizatihi insan önemli. Görüyoruz ki verilen bu kararların arkasında insana verilen değerin kırpıntıları bile yok."

Yazıcı, daha sonra Halk Eğitim Merkezini ziyaret etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com