Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: "Maalesef darbe hukuku dediğimiz bir hukuk var. O hukuk evrensel hukuka, temel haklara saygı gösteren bir hukuk değil"

BİNGÖL (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye "şiddete teşvik" suçlamasıyla idam cezası verilmesine ilişkin, "Maalesef darbe hukuku dediğimiz bir hukuk var. O hukuk evrensel hukuka, temel haklara saygı gösteren bir hukuk değil" dedi.

Bingöl'de temaslarını sürdüren Bakan Yılmaz, AA muhabirine, Mısır'daki idam kararlarının darbe hukuku döneminde alındığını belirterek, bu dönemlerdeki yargılamaların adil olmadığını söyledi.

Mısır'daki darbe karşıtı gösterilerde çok sayıda insanın hayatını kaybettiğini anımsatan Yılmaz, darbeden sonraki sürecin iç açıcı olmadığını aktardı.

Bu tür süreçlerde darbe yargılamalarının adil olmadığını, hukuka uygun yapılmadığını herkesin bildiğini anlatan Yılmaz, geçmişte Türkiye'de de benzer durumların yaşandığına dikkati çekti.

Bakan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Geçmişte Türkiye'de bu süreçlerden geçti. Maalesef darbe hukuku dediğimiz bir hukuk var. O hukuk evrensel hukuka, temel haklara saygı gösteren bir hukuk değil. Hangi ülkede olursa olsun bu tür dönemlerdeki hukuka maalesef çok güven olmuyor, evrensel hukuka uygun kararlar çıkmıyor. Son idam kararlarını da ben böyle görüyorum. Bunlar hiçbir şekilde hak edilmiş kararlar değil."

Birleşmiş Milletler'in (BM) başında beri Mısır'daki olaylara arzu edilen ölçüde aktif olmadığını aktaran Yılmaz, idam kararları konusunda uluslararası camianın harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

Hukuka saygılı olan, evrensel anlamda hukuku dikkate alan bütün ülkelerin ve sivil toplum kuruluşlarının harekete geçmesi gerektiğini bildiren Yılmaz, konuşmasını şöyle tamamladı:

"BM maalesef bu konularda yine bizim arzu ettiğimiz ölçüde aktif olmuyor. Uluslararası camia başından beri Mısır'daki gelişmelere hak ettiği değeri, önemi maalesef vermiyor. Biz Türkiye olarak bunları hep dile getirdik, dile getirmeye devam edeceğiz. Ama ümit ederim ki, önümüzdeki dönemde uluslararası camiada bu konuya çok daha fazla eğilsin ve daha fazla acının yaşanmasının önüne geçilsin."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com