Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu:

ANTALYA (AA) - Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, "(Mısır'daki 528 kişinin idama mahkum edilmesi) Önce toplu katliamlar, sonra toplu idam kararları... Herhalde hakimler ve savcılar orada yorulmak istememişler ki toplu toplu kararlar veriyorlar. Maalesef oradaki vehametin bir göstergesi bu. Yani bir kıyımın, hukuksuzluğun ve insan değerinin olmadığı bir ortamın yansıması" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, askeri darbeden bu yana Mısır'da demokrasi, insan hakları dışında uygulamaların yaşandığını söyledi. Darbeden bu yana önce meydanlarda toplu katliamların olduğunu, insanların vurulduğunu anlatan Çavuşoğlu, şimdi ise yargılamada toplu idam cezaları verildiğini kaydetti. 

Bir yerde demokrasi, hukuk yoksa askeri darbe varsa bu tür sonuçların kaçınılmaz olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, "Bizim başından beri karşı olduğumuz bu. Askeri darbeye prensip olarak karşıyız. Biz oradaki insanlık dramına karşı çıktık, bazen bizim Müslüman Kardeşler için böyle davrandığımızı söylediler ama o gün Mısır halkı kimi seçseydi, onun karşısında böyle bir askeri darbe olsaydı biz yine karşı olurduk. Çünkü biz prensip olarak sivil demokrasiye inanıyoruz" diye konuştu. 

Darbeye, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi kavramları savunan ülkeler tarafından göz yumulduğunu dile getiren Çavuşoğlu, bu ülkelerin Mısır'da yaşananlara karşı sessiz kalmasını utanarak izlediklerini ifade etti.

Şimdi idam cezası kararlarına karşı da aynı sessizliğin devam ettiğini vurgulayan Çavuşoğlu, yaşananların, insan hakkının keyfiyete kaldığını gösterdiğini belirtti.

Hangi ülkede hangi insan hakkının savunulacağının, kime karşı yapılacağının o ülkenin ve kurumların keyfine bırakıldığını anlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Bizim de karşı çıktığımız çifte standart bu. Mısır'da demokratik bir seçim olmuştu, bu seçime, yani sivil demokrasiye bir darbe olan askeri müdahalenin, demokrasinin beşiği olan ülkeler ve kurumlar tarafından desteklenmesi kabul edeceğimiz bir şey değildir. Önce toplu katliamlar, sonra toplu idam kararları... Herhalde hakimler ve savcılar orada yorulmak istememişler ki toplu toplu kararlar veriyorlar. Maalesef oradaki vehametin bir göstergesi bu. Yani bir kıyımın, hukuksuzluğun ve insan değerinin olmadığı bir ortamın yansıması."

- "Dünya kamuoyu ayağa kalkmalı"

Bakan Çavuşoğlu, Mısır'da yaşananlara karşı dünya kamuoyunun ayağa kalkması gerektiğine dikkati çekti. Türkiye olarak sadece tepki gösterebildiklerini dile getiren Çavuşoğlu, bu olaylara karşı sadece Türkiye'nin yapabileceği bir şey olmadığını ifade etti. 

Demokratik kurumların tüm ülkelerde idam cezasının kalkması yönünde tavır sergilediklerini ancak bazen uygulamalarda çifte standartlar yaşanabildiğini anlatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"İdama mahkum edilmiş kişileri kurtarabilmek için İran'da olduğu gibi tüm kamuoyunun ayağa kalkması lazım. Eğer içimizde vicdan kaldıysa insani duygular kaldıysa hala yaşama hakkının en temel insan hakkı olduğuna inanıyorsak, tüm kamuoyunun hukuksuzluğa karşı, bu katliama karşı ayağa kalkması lazım. Mısır'daki darbe harekatına 'yeter artık' demesi lazım."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com